ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվել է պետական դավաճանության ևս մեկ դեպք (տեսանյութ)
25-05-2022
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացի Դ. Ղ-ն, հանդիսանալով զինծառայող, ծառայության բերումով տիրապետել է N զորամասի պահպանության ներքո գտնվող սահմանագծի երկայնքով տեղակայված մարտական դիրքերի կոորդինատների, կահավորվածության, սպառազինության, հերթափոխում ընդգրկված զինծառայողների քանակի և մարտական հերթապահության իրականացման հետ կապված այլ տեղեկությունների:
Նկարագրված պայմաններում վերջինս 2022 թվականի հունվարին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի միջոցով ծանոթացել է օտարերկրյա հատուկ ծառայության ներկայացուցչի հետ և հավաքագրվել նրա կողմից, որից հետո 2022 թվականի հունվարից մարտն ընկած ժամանակահատվածում, հավաքել և բջջային հեռախոսի «Վոթսապ» հավելվածի, ինչպես նաև «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի «Մեսինջեր» հավելվածի միջոցով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին է փոխանցել պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող` իրենց ստորաբաժանման պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքի տեղակայման վայրի, մարտական հերթապահություն իրականացնող անձնակազմի թվաքանակի և մարտական հերթապահություն իրականացնելու հետ կապված այլ տվյալներ՝ այդ կերպ լրտեսության եղանակով կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության, որի դիմաց բանկային փոխանցման միջոցով ստացել է օտարերկրյա պետության հատուկ ծառայությունների կողմից ուղարկված 200 ԱՄՆ դոլար գումար վարձատրություն:
Պետական դավաճանության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Դ. Ղ-ն ձերբակալվել է և տվել խոստովանական ցուցմունք, որից հետո քրեական գործով հավաքված բավարար ապացույցների համակցությամբ վերջինս ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հետախուզական և հակահետախուզական գործունեության բնագավառում շարունակելու է ակտիվ ու հետևողական գործունեությունը և հավաստիացնում, որ նմանատիպ դեպքերի բացահայտումը և խափանումը ծառայության առաջնահերթությունն ու գործունեության հիմնական ուղղությունն է, միաժամանակ զգուշացնում, որ համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկվելու` մեղավոր անձանց օրենքի ամբողջ խստությամբ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:

В результате эффективных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых Департаментом военной контрразведки Службы национальной безопасности РА, установлено, что гражданин РА Д. К., являясь военнослужащим, по роду службы владел координатами расположенных вдоль линии границы боевых позиций, находящихся под охраной N-ской воинской части, данными об обустройстве, вооружении, количестве включенных в смену военнослужащих и другими сведениями, связанными с осуществлением боевого дежурства.
В описанных условиях в январе 2022 года последний познакомился с представителем иностранной спецслужбы через социальную сеть «Фейсбук» и был завербован им, после этого в период с января по март 2022 года собрал и через мобильное приложение «Ватсап», а также через приложение «Мессенджер» социальной сети «Фейсбук» передал представителям иностранных спецслужб содержащие государственную и служебную тайну данные о месте дислокации боевой позиции, находящейся под охраной их подразделения, численности личного состава, осуществляющего боевое дежурство, и иные сведения, связанные с осуществлением боевого дежурства, таким образом, путем шпионажа совершил государственную измену в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения. В обмен на это посредством банковского перевода он получил денежное вознаграждение в размере 200 долларов США, перечисленные спецслужбами иностранного государства.
В рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА по факту государственной измены, Д. К. был задержан и дал признательное показание, после чего по совокупности собранных по уголовному делу достаточных доказательств последний был привлечен в качестве обвиняемого, в отношении него в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу.
Служба национальной безопасности РА продолжит активную и последовательную работу в сфере разведывательной и контрразведывательной деятельности и заверяет, что выявление и пресечение подобных случаев является одним из приоритетов и основным направлением деятельности Службы, в то же время предупреждает, что будут предприняты все меры для привлечения виновных лиц к уголовной ответственности по всей строгости закона.