ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվել է պետական դավաճանության ևս մեկ դեպք (տեսանյութ)
25-05-2022
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացի Դ. Ղ-ն, հանդիսանալով զինծառայող, ծառայության բերումով տիրապետել է N զորամասի պահպանության ներքո գտնվող սահմանագծի երկայնքով տեղակայված մարտական դիրքերի կոորդինատների, կահավորվածության, սպառազինության, հերթափոխում ընդգրկված զինծառայողների քանակի և մարտական հերթապահության իրականացման հետ կապված այլ տեղեկությունների:
Նկարագրված պայմաններում վերջինս 2022 թվականի հունվարին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի միջոցով ծանոթացել է օտարերկրյա հատուկ ծառայության ներկայացուցչի հետ և հավաքագրվել նրա կողմից, որից հետո 2022 թվականի հունվարից մարտն ընկած ժամանակահատվածում, հավաքել և բջջային հեռախոսի «Վոթսապ» հավելվածի, ինչպես նաև «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի «Մեսինջեր» հավելվածի միջոցով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին է փոխանցել պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող` իրենց ստորաբաժանման պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքի տեղակայման վայրի, մարտական հերթապահություն իրականացնող անձնակազմի թվաքանակի և մարտական հերթապահություն իրականացնելու հետ կապված այլ տվյալներ՝ այդ կերպ լրտեսության եղանակով կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության, որի դիմաց բանկային փոխանցման միջոցով ստացել է օտարերկրյա պետության հատուկ ծառայությունների կողմից ուղարկված 200 ԱՄՆ դոլար գումար վարձատրություն:
Պետական դավաճանության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Դ. Ղ-ն ձերբակալվել է և տվել խոստովանական ցուցմունք, որից հետո քրեական գործով հավաքված բավարար ապացույցների համակցությամբ վերջինս ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հետախուզական և հակահետախուզական գործունեության բնագավառում շարունակելու է ակտիվ ու հետևողական գործունեությունը և հավաստիացնում, որ նմանատիպ դեպքերի բացահայտումը և խափանումը ծառայության առաջնահերթությունն ու գործունեության հիմնական ուղղությունն է, միաժամանակ զգուշացնում, որ համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկվելու` մեղավոր անձանց օրենքի ամբողջ խստությամբ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:

As a result of effective operative-search measures taken by the Department of Military Counterintelligence of the RA National Security Service, it was established that a citizen of RA D. Gh., being a military man, by the nature of service, possessed information on the coordinates of the combat positions located along the border line, guarded by the N military unit, data on equipment, armament, the number of servicemen included in the shift and other information related to the implementation of combat duty.
Under the described conditions, in January 2022, the latter got acquainted with a representative of a foreign intelligence service through the Facebook social network and was recruited by him, after which, in the period from January to March 2022, collected and through the WhatsApp mobile application, as well as through the Messenger application of the Facebook social network, transmitted to representatives of foreign intelligence service data containing state and official secrets about the on location of the combat position, which is under the protection of their unit, the number of personnel on combat duty, and other information related to the implementation of combat duty, thus, by espionage committed high treason to the detriment of the territorial integrity and external security of the Republic of Armenia. In exchange for this, he received a cash reward in the amount of 200 USD through a bank transfer, transferred by the special services of the foreign state.
Within the framework of the criminal case initiated in the Investigation Department of the RA NSS on the fact of high treason, D. Gh. was detained and gave a confessionary statement, after which, based on the body of sufficient evidence collected in the criminal case, the latter was involved as a defendant, and arrest was applied against him as a measure of restraint.
The RA National Security Service will continue active and consistent work in the field of intelligence and counterintelligence activities and assures that detection and disruption of such cases is one of the priorities and the main activity of the Service, at the same time it warns that appropriate measures will be taken in the direction of bringing the perpetrators to criminal liability to the fullest extent of the law.