ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործով ձերբակալվել է ՊՆ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում իրականացված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում ձերբակալվել է ՀՀ զինված ուժերի հրթիռային զորքերի և հրետանու նախկին պետ-վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Հարությունյանը:
Կատարված լայնածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՀՀ-ում գործող ընկերության միջև կնքված պայմանագրի շրջանակներում մատակարարված ապրանքի ընդունող հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Հարությունյանը օժանդակելով մատակարար ընկերության տնօրենին և սեփականատիրոջը ձեռնամուխ են եղել կնքված պայմանագրի առարկային չհամապատասխանող գույքն ընդունելու գործընթացին և դրա դիմաց ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու ուղղակի դիտավորության իրագործմանը և այդ նպատակով պայմանագրով նախատեսված հրանոթի համապատասխան տրամաչափի կրակոցների փոխարեն, խաբեության եղանակով՝ թաքցնելով մատակարարված գույքի տակտիկատեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանելու փաստը, ՊՆ-ին են մատակարարել ընդհանուր՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար արժեքով չեխական արտադրության մեկ այլ տեսակի հրանոթի կրակոցներ, որոնք իրենց մարտավարական և տեխնիկական հատկանիշներով էապես զիջել են այն հրանոթի կրակոցներին, որոնց համար դրանք մատակարարվել են մասնավորապես՝ չեն ապահովել թիրախի խոցման հեռավորությունը, կրակոցների արդյունքում արձանագրվել են պահանջվող նորմերից բավական մեծ չափի թերաթռիչքներ, ձգաբանական բնութագրով չեն համապատասխանել ՊՆ-ի տրամադրության տակ առկա հրանոթների կրակոցի ձգաբանական բնութագրին և ՀՀ զինված ուժերում գործող հրաձգության աղյուսակի պարամետրերին, հետևաբար անհնար է եղել մատակարարված հրանոթները կիրառելու դեպքում արձակել թիրախային կրակոցներ և լուծել մարտական խնդիրներ, որի արդյունքում կնքված պայմանագրի հիման վրա ընկերության հաշվին է փոխանցվել առանձնապես խոշոր չափերի՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար, ինչը պետության համար առաջացրել է նյութական ծանր հետևանքներ:
Միևնույն ժամանակ պարզվել է, որ ձեռք բերված տվյալ խմբաքանակի կրակոցները կիրառվել են նաև 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, որոնց կիրառման արդյունքում, իրենց մարտավարական և տեխնիկական հատկանիշներով իրական կրակոցներին զիջելու հետևանքով՝ հնարավոր չի եղել լուծել մարտական խնդիրները:
Նույն գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նաև մատակարար ընկերության տնօրենին և սեփականատիրոջը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են համապատասխան քննչական և այլ դատավարական գործողություններ կոռուպցիոն սխեմային ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու ուղղությամբ:

Former High-Ranking Official of MoD Detained in Criminal Case under Investigation by NSS
As a result of the investigative and procedural actions carried out during the preliminary investigation of the criminal case being investigated in the Investigation Department of the RA National Security Service, former Head of the Missile Troops and Artillery of the RA Armed Forces – Head of the Department, Major General Armen Harutyunyan was detained.
As a result of large-scale investigative and procedural actions, it was established that Armen Harutyunyan, the chairman of the acceptance committee of the supplied goods, within the framework of the agreement concluded between the RA Ministry of Defense and the company operating in RA, assisting the director and owner of the supplier company, jointly undertook the process of receiving property, not corresponding to the subject of the concluded agreement, in exchange for that realizing the direct intent to embezzle especially large amount of money from the RA Ministry of Defense, and for this purpose, instead of the cannon shots of the appropriate caliber provided for by the agreement, by fraudulently concealing the fact of non-compliance with the tactical and technical characteristics of the delivered property, supplied the Ministry of Defense with another type of cannon shots of Czech production for a total amount of 1.083.000 USD, equivalent to 523.089.000 AMD, which in terms of their tactical and technical characteristics, were significantly inferior to those cannon shots for which they were supplied, in particular, did not ensure the range of hitting the target, as a result of the shots, rather large shortfalls from the required norms were recorded, in terms of ballistic characteristics they did not correspond to the ballistic characteristics of cannon shots at the disposal of the Ministry of Defense and the parameters of the shooting table in force in the RA Armed Forces, therefore it was impossible when using the delivered cannons, to fire aimed shots and solve combat missions, as a result of which, on the basis of the concluded agreement, an especially large amount of 1.083.000 USD, equivalent to 523.089.000 AMD, was transferred to the company's account, which entailed grave material consequences for the state.
At the same time, it was established that the acquired shots of the given batch were also used during the 44-day war, as a result of the use of which, it was not possible to solve combat tasks, due to the fact that their tactical and technical characteristics were inferior to actual shots.
Within the framework of the same case, charge was brought against the director and the owner of the supplier company.
The preliminary investigation continues, appropriate investigative and other procedural actions are being taken in the direction of establishing the full range of persons involved in the corruption scheme and initiating criminal prosecutions against them.