Առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը վճարելուց խուսափելու դեպք է հայտնաբերվել կրթության ոլորտում
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քրեադատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ««Մխիթար Գոշ» հայ-ռուսական միջազգային համալսարան» համալսարանի իրավասու անձինք օրենքով սահմանված հաշվետվություններում և հարկման համար հիմք հանդիսացող այլ հաշվարկային փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տվյալներ են մտցրել նշված ԲՈՒՀ-ում սովորող օտարերկրացի ուսանողների տարեկան վարձավճարի չափի վերաբերյալ, ինչի արդյունքում 2018-2021թթ. ընթացքում խուսափել են շահութահարկի գծով առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 99,453,992 ՀՀ դրամի չափով հարկային պարտավորությունները կատարելուց:
Փաստի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության։

Case of Tax Evasion on Especially Large Scale Detected In Field of Education
As a result of operative-search measures and criminal procedural actions carried out by officers of the Yerevan City Department of the RA National Security Service, it was established that the competent persons of “Armenian-Russian International University “Mkhitar Gosh”” entered deliberately false data into the accounting and other settlement documents established by law, which are the basis for taxation, on the amount of the annual tuition fee for foreign students studying at the mentioned university, as a result of which, during 2018-2021 they avoided the fulfilling of tax liabilities for income tax in especially large amounts - about 99.453.992 AMD.
In connection with the incident, a criminal case was initiated in the Investigation Department of the RA NSS on the grounds of Article 205, Part 2 of the RA Criminal Code, which was sent to the investigative jurisdiction for the purpose of conducting a preliminary investigation.