Առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը վճարելուց խուսափելու դեպք է հայտնաբերվել կրթության ոլորտում
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քրեադատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ««Մխիթար Գոշ» հայ-ռուսական միջազգային համալսարան» համալսարանի իրավասու անձինք օրենքով սահմանված հաշվետվություններում և հարկման համար հիմք հանդիսացող այլ հաշվարկային փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տվյալներ են մտցրել նշված ԲՈՒՀ-ում սովորող օտարերկրացի ուսանողների տարեկան վարձավճարի չափի վերաբերյալ, ինչի արդյունքում 2018-2021թթ. ընթացքում խուսափել են շահութահարկի գծով առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 99,453,992 ՀՀ դրամի չափով հարկային պարտավորությունները կատարելուց:
Փաստի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության։

В сфере образования обнаружен случай уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах
В результате осуществленных сотрудниками Ереванского городского управления Службы национальной безопасности РА оперативно-разыскных мероприятий и уголовно-процессуальных действий установлено, что правомочные лица Армяно-российского международного университета «Мхитар Гош» внесли заведомо ложные сведения в установленные законом учетные и иные расчетные документы, являющиеся основанием для налогообложения, о размере годовой платы за обучение иностранных студентов в указанном ВУЗ-е, в результате чего в течение 2018-2021гг. избежали исполнения налоговых обязательств по налогу на прибыль в особо крупных размерах - около 99.453.992 драмов РА.
По факту в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 205 Уголовного кодекса РА, которое с целью проведения предварительного следствия отправлено по следственной подведомственности .