Կայացել է համակարգչային միջադեպերի արձագանքման հարցերով ՀԱՊԿ խորհրդատվական համակարգող կենտրոնի խորհրդի XIII նիստը
24-06-2022
2022թ. հունիսի 23-24-ին Երևանում կայացել է համակարգչային միջադեպերի արձագանքման հարցերով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդատվական համակարգող կենտրոնի խորհրդի (ՀԱՊԿ ԽՀԿ) XIII նիստը, որին մասնակցել են համապատասխան ազգային լիազոր մարմինների ներկայացուցիչների պատվիրակությունները:
Պայմանագրի 30-ամյակի և ՀԱՊԿ 20-ամյակի տարում Խորհրդի նիստը բացել և մասնակիցներին ողջույնի խոսքով է դիմել ՀՀ ԱԱԾ տեղեկատվական անվտանգության և կառավարական կապի գլխավոր վարչության պետը, ով Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության ղեկավարության անունից ջերմորեն ողջունել է գործընկերներին: Իր ելույթում գլխավոր վարչության պետը լուսաբանել է մի շարք խնդրահարույց հարցեր, ընդգծել է տեղեկատվական անվտանգության ապահովմանը և ՀԱՊԿ անդամ պետությունների փոխգործակցության կատարելագործմանն ուղղված համատեղ ջանքերի ամրապնդման կարևորությունը:
Այնուհետև, նիստը վարել է ՀԱՊԿ ԽՀԿ խորհրդի նախագահը, ով իր ելույթում ներկայացրել է 2022թ. առաջին կիսամյակի արդի սպառնալիքների պատկերը և մանրամասն նկարագրել է համակարգչային միջադեպերի արձագանքման ուղղությամբ ձեռնարկված համատեղ միջոցների դինամիկան:
ՀԱՊԿ ԽՀԿ խորհրդի անդամները քննարկել են տեղեկատվության անվտանգության առավել արդի սպառնալիքները, ինչպիսին են՝ ֆիշինգ և DDoS տեսակի հարձակումները: Անցկացրել են համեմատություն տեղեկատվության անվտանգության ոլորտում ընթացիկ և 2021թ. իրավիճակների միջև: Ընդգծել են համակարգչային հարձակումների հետևանքների բացահայտման, կանխարգելման և չեզոքացման, ինչպես նաև համակարգչային միջադեպերի արձագանքման հարցում տեղեկատվական փոխգործակցության հետագա զարգացման կարևորությունը:
Նիստի մասնակիցները դիտարկել են հարձակումների բնույթը, կարևորել են տեղեկատվական անվտանգության հարցերում օգտվողների իրազեկվածության բարձրացման նշանակությունը։ Փոխանակվել են նաև ֆիշինգային աղբյուրների գործունեությանը հակազդելու հարցում մոտեցումների վերաբերյալ տեղեկատվությամբ։ Քննարկել են բոտ-ցանցերի դեմ պայքարի համար անհրաժեշտ միջոցառումները, ընդգծվել է կապի օպերատորների հետ փոխգործակցության կարևորությունը։ Դիտարկել են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների կողմից կիրառվող մոտեցումները և փորձառությունները։ Քննարկել են նաև ընթացիկ տարվա երկրորդ կիսամյակին նախատեսվող համակարգչային անվտանգության տեխնիկական վարժանքների անցկացման մտահաղացումը և նախապատրաստումը։
Նիստի պատվիրակները փոխանակվել են կրիտիկական տեղեկատվական ենթակառուցվածքների կիբերվտանգներից պաշտպանության ապահովմանն ուղղված դրական փորձով, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների տեղեկատվական տիրույթներում տեղ գտած համակարգչային միջադեպերի մասին տվյալներով և ազգային կոնտակտային կետերի կողմից տրամադրված տեղեկատվական-վերլուծական նյութերով։
Հայկական կողմը, կրիտիկական տեղեկատվական ենթակառուցվածքի՝ ընթացիկ տարում արդիականացում անցած օբյեկտներից մեկի օրինակով, մասնակիցներին ծանոթացրել է համակարգչային հարձակումների հակազդման ընդարձակ ծրագրա-սարքային համալիրի հետ։ Քննարկվել է աշխատակիցների որակավորման բարձրացման ուղղությամբ հետագա համագործակցությունը։

XIII meeting of Council of CSTO Consultative Coordination Center for Computer Incidents Response Held
24-06-2022
On June 23-24, 2022, Yerevan hosted the XIII meeting of the Council of the Collective Security Treaty Organization Consultative Coordination Center for Computer Incident Response (CSTO CCC), which was attended by delegations of representatives of relevant national authorized bodies.
In the year of the 30th anniversary of the Treaty and the 20th anniversary of the CSTO, the head of the Main Department of Information Security and Government Communications of the RA NSS opened the meeting and addressed the participants with a welcoming speech, who, on behalf of the leadership of the National Security Service of the Republic of Armenia, warmly welcomed colleagues. In his speech, the head of the Main Department highlighted a number of problematic issues, stressed the importance of strengthening joint efforts aimed at ensuring information security and improving cooperation between the CSTO member states.
Then the meeting was led by the Chairman of the Council of the CSTO CCC, who in his speech presented a picture of current threats in the first half of 2022 and described in detail the dynamics of joint measures taken to respond to computer incidents.
Members of the CSTO CCC discussed the most urgent threats to information security, such as phishing and DDoS attacks. They compared the current situation in the field of information security with the situation in 2021. They stressed the importance of further development of information cooperation to detect, prevent and eliminate the consequences of computer attacks, as well as to respond to computer incidents.
The meeting participants considered the essence of attacks, noted the importance of raising user awareness of information security issues. They exchanged also information on national approaches to counteracting the operation of phishing resources. They discussed the necessary measures to combat botnets, and the importance of interaction with telecommunications operators was emphasized. National approaches and practices used in the CSTO member States were reviewed. They discussed also the design and preparation for a planned technical training on computer security in the second half of this year.
The delegates of the meeting shared their positive experience in protecting national critical information infrastructure facilities from cyber threats, information on computer incidents in the information spaces of the CSTO member States, and information and analytical materials provided by national points of contact.
The Armenian side introduced the participants to the deployed hardware-software system for counteraction to computer attacks, using the example of one of the facilities of critical information infrastructure, which has been upgraded this year. Further cooperation to improve the skills of employees was discussed.