Բացահայտվել և չեզոքացվել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հերթական հանցավոր խմբի գործունեությունը (տեսանյութ)
25-06-2022
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության և քննչական դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ապացույցների բավարար համակցություն են ձեռք բերվել առ այն, որ տուրիստական գործունեությամբ զբաղվող մի շարք անձինք, նախնական համաձայնության գալով իրար հետ, շահադիտական նպատակով կազմակերպել են Հայաստանի Հանրապետության շուրջ երկու տասնյակ քաղաքացիների անօրինական միգրացիան օտարերկրյա պետություններ, որը կատարել են վերջիններիս կողմից օտարերկրյա պետություններ մուտքի պատշաճ թույլտվություն ստանալու համար կեղծ փաստաթղթեր և տեղեկություններ ներկայացնելով:
Նախաքննության ընթացքում խուզարկություններ են կատարվել անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի անդամների բնակության հասցեներում, տուրիստական գործակալություններում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելու համար նախատեսված սարքեր և սարքավորումներ, քաղաքացիների անձնագրեր, անօրինական միգրացիայի կազմակերպման համար անհրաժեշտ ակնհայտ կեղծ փաստաթղթեր, հանցագործության կատարման համար նախատեսված այլ իրեր ու առարկաներ։
Քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է նաև Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացիների ինքնությունները, ովքեր տուրիստական ընկերությունների միջոցով անօրինական կարգով լքել կամ փորձել են լքել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը։ Հիշյալ անձինք և նրանց ազգականներն իրենց ցուցմունքներով նկարագրել են հանցավոր սխեմայում ընդգրկված անձանց արարքները, տեղեկություններ հայտնել փոխանցված կամ խոստացված դրամական միջոցների չափի վերաբերյալ։
Հանցանք կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են ընդհանուր թվով հինգ անձինք, որոնցից երեքի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը մեկ անգամ ևս տեղեկացնում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգիրքը մինչև ութ տարի ժամկետով ազատազրկում է նախատեսում անօրինական միգրացիայի կազմակերպման համար և զգուշացնում, որ Ծառայությունը շարունակելու է այսօրինակ հանցագործությունների կանխման և դրանց ամբողջական բացահայտման աշխատանքները։

Раскрыта и нейтрализована деятельность еще одной преступной группы, занимавшейся организацией незаконной миграции
25-06-2022
В результате комплексных оперативно-разыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых сотрудниками Ереванского городского управления и Следственного департамента Службы национальной безопасности РА, получена достаточная совокупность доказательств того, что ряд лиц, занимающихся туристической деятельностью, придя к предварительному сговору друг с другом, в корыстных целях организовали незаконную миграцию около двух десятков граждан Республики Армения в зарубежные страны, которую осуществили для получения последними надлежащего разрешения на въезд в зарубежные страны, предоставив поддельные документы и сведения.
В ходе предварительного следствия были проведены обыски по адресам проживания членов преступной группы, занимающихся организацией незаконной миграции, в туристических агентствах, в результате чего были обнаружены приборы и оборудование, предназначенные для изготовления поддельных документов, паспорта граждан, заведомо поддельные документы, необходимые для организации незаконной миграции, иные предметы и вещи, предназначенные для совершения преступления.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу также были установлены личности тех граждан Республики Армения, которые незаконно выехали или пытались выехать с территории Республики Армения через туристические компании. Упомянутые лица и их родственники в своих заявлениях описывали действия лиц, включенных в преступную схему, сообщили сведения о размере переданных или обещанных денежных средств.
На основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления задержаны пять лиц, в суд представлены ходатайства об избрании в отношении троих из них меры пресечения в виде заключения под стражу.
Служба национальной безопасности РА еще раз информирует, что Уголовный кодекс РА предусматривает лишение свободы на срок до восьми лет за организацию незаконной миграции и предупреждает, что Служба продолжит работу по предотвращению подобных преступлений и их полному раскрытию.