ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին, հանդիսանալով զինծառայող, ծառայության բերումով տիրապետել է ուսումնական կենտրոն հանդիսացող N զորամասի հրամանատարական կազմի, սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի և զինծառայողների թվաքանակի, ինչպես նաև ՀՀ ՊՆ որոշ ստորաբաժանումների տեղակայման վայրերի վերաբերյալ տեղեկությունների:
Նկարագրված պայմաններում վերջինս «ok.ru» սոցիալական ցանցի միջոցով ծանոթանալով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հետ, հավաքագրվել է նրա կողմից, որից հետո 2.000.000 ՀՀ դրամ վարձատրություն ստանալու խոստման դիմաց նկարելու և Վոթսափ հավելվածով ուղարկելու, ինչպես նաև նույն հավելվածով պարբերաբար տեսազանգեր կատարելու ու հաղորդագրություններ ուղարկելու միջոցով հավաքել և օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչին է փոխանցել իրենց զորամասի շենքերի և շինությունների, սպառազինության, ռազմական զրահատեխնիկաների, մարտական ու տրանսպորտային մեքենաների քանակի և տեսակների, ուսումնական կենտրոնում զորավարժություններ իրականացնող հետախուզական և այլ ստորաբաժանումների քանակի ու սպառազինության, անցկացվող պարապմունքների նպատակների վերաբերյալ տվյալներ, լուսանկարներ:
Պետական դավաճանության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ քաղաքացին ձերբակալվել է և տվել խոստովանական ցուցմունք, որից հետո քրեական գործով հավաքված բավարար ապացույցների համակցությամբ վերջինս ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Կրկին հորդորում ենք բնակչությանը՝ հատկապես զինծառայողներին, զերծ մնալ սոցիալական ցանցերով կամ այլ եղանակով կասկածելի անձանց հետ ծանոթություններ հաստատելուց, առավել ևս՝ նրանց հետ ՀՀ անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր քննարկելուց և տեղեկություններ փոխանցելուց:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված իրավակարգավորումներով պետական դավաճանություն կատարելու համար նախատեսված է ընդհուպ ցմահ ազատազրկում։ Ծառայությունը կոչ է անում զերծ մնալ երկրի արտաքին և ներքին անվտանգությունը, այլ անձանց կյանքն ու առողջությունը վտանգող նման պարսավելի և հանրության համար խիստ վտանգավոր հակաօրինական արարքներ կատարելուց:

Службой национальной безопасности РА раскрыт еще один случай государственной измены (видеоматериал)
В результате эффективных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых Департаментом военной контрразведки Службы национальной безопасности РА, установлено, что гражданин РА, являясь военнослужащим, по долгу службы владел информацией о командном составе, вооружении, военной техники и численности военнослужащих N-ской воинской части, являющейся учебным центром, а также о местах дислокации некоторых подразделений МО РА.
В описанных условиях последний, познакомившись с представителем иностранных специальных служб через социальную сеть “ok.ru”, был им завербован, после чего в обмен на обещание получить вознаграждения в размере 2.000.000 драмов РА, путем фотографирования и передачи через приложение “WhatsАрp”, а также совершения регулярных видеозвонков и отправки сообщений через это же приложение, собрал и передал представителю иностранных специальных служб фотографии, сведения о зданиях и строениях их воинской части, количестве и типах вооружения, военной бронетехники, боевых и транспортных машин, количестве и вооружении разведывательных и других подразделений, осуществляющих военные учения в учебном центре, целях проходимых занятий.
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту государственной измены в Следственном департаменте СНБ РА, гражданин РА был задержан и дал признательное показание, после чего по совокупности достаточных доказательств по уголовному делу последний был привлечен в качестве обвиняемого и в отношении него в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу.
Вновь призываем население, особенно военнослужащих, воздержаться от установления знакомств с подозрительными лицами через социальные сети или иными способами, тем более обсуждения с ними вопросов и передачи им информации, относящихся к безопасности и обороне РА.
Одновременно сообщаем, что правовыми регулированиями, предусмотренными Уголовным кодексом РА за совершение государственной измены, предусмотрено лишение свободы вплоть до пожизненного заключения. Служба призывает воздерживаться от совершения подобных особо опасных для общества и порицаемых противоправных деяния, ставящих под угрозу внешнюю и внутреннюю безопасность страны, жизнь и здоровье иных лиц.