ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվել է զինծառայողի կողմից կատարված պետական դավաճանության ևս մեկ դեպք (տեսանյութ)
11-07-2022
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հակահետախուզության դեպարտամենտի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին, հանդիսանալով զինծառայող, ծառայության բերումով տիրապետել է պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկությունների:
Նկարագրված պայմաններում վերջինս «ok.ru» սոցիալական ցանցի միջոցով ծանոթանալով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հետ, հավաքագրվել է նրա կողմից, որից հետո նամակագրության միջոցով նրան է հանձնել պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող, ռազմական բնույթի տեղեկություն հանդիսացող՝ զորամասի նշանակության, դրա կազմում ընդգրկված ստորաբաժանումների տեսակի, իրենց ստորաբաժանման պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքի տեղակայման վայրի, մարտական դիրքերի կահավորվածության, մարտական հերթապահություն իրականացնելու հետ կապված այլ տվյալներ, ինչպես նաև զորամասի հրամանատարական կազմի անհատական և ծառայողական տվյալները, լուսանկարել և ուղարկել է զորամասի շինությունները, մարտական դիրքերը, վաշտի անվանականչի մատյանը, մարտական դիրքի կրակային քարտը, զինվորական գրքույկը՝ այդ կերպ լրտեսության եղանակով կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության, որոնց դիմաց որպես վարձատրություն բանկային փոխանցումների միջոցով ստացել է գումարներ:
Պետական դավաճանության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հիշյալ քաղաքացին ձերբակալվել է և տվել խոստովանական ցուցմունք, որից հետո հանցանքի կատարումը վկայող փաստերի հիման վրա դատախազի որոշմամբ վերջինիս ներկայացվել է մեղադրանք, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կրկին հորդորում է զինծառայողներին զերծ մնալ սոցիալական ցանցերով կամ այլ եղանակով կասկածելի անձանց հետ ծանոթություններ հաստատելուց և նրանց հետ ՀՀ անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր քննարկելուց և տեղեկություններ փոխանցելուց:

Службой национальной безопасности РА раскрыт еще один случай государственной измены, совершенный военнослужащим
11-07-2022
В результате эффективных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых Департаментом контрразведки Службы национальной безопасности РА, установлено, что гражданин РА, являясь военнослужащим, по долгу службы владел сведениями, содержащими государственную и служебную тайну.
В описанных условиях последний, познакомившись с представителем иностранных специальных служб через социальную сеть «ok.ru», был им завербован, после чего путем переписки передал ему сведения, составляющие государственную и служебную тайну военного характера о назначении воинской части, видах входящих в ее состав подразделений, дислокации боевой позиции, находящейся под охраной их подразделения, обустройстве боевых позиций, иные данные, связанные с несением боевого дежурства, а также личные и служебные данные командного состава воинской части, сфотографировал и отправил строения воинской части, боевые позиции, журнал вечерней поверки роты, карточку огня боевой позиции, военную книжку, тем самым совершив государственную измену путем шпионажа в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения, за что посредством банковских переводов получил денежное вознаграждение.
В рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА по делу о государственной измене, упомянутый гражданин был задержан и дал признательное показание, после чего на основании фактов, свидетельствующих о совершении преступления, решением прокурора последнему было предъявлено обвинение, и в отношении него в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу.
Служба национальной безопасности Республики Армения вновь призывает военнослужащих воздерживаться от установления знакомств с подозрительными лицами через социальные сети или иными способами, а также от обсуждения вопросов и передачи им информации, относящихся к безопасности и обороне РА.