Տեղի ունեցավ Սահմանապահ զորքերի կազմավորման 30-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառում (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության Սահմանապահ զորքերի ծառայողները նշեցին կազմավորման 30-ամյակը:
Հանդիսավոր միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Արմեն Աբազյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-մայոր Վահե Ղազարյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Միջոցառումը մեկնարկեց ՀՀ պետական օրհներգի հնչյունների ներքո:
ՀՀ վարչապետը, շնորհավորելով Սահմանապահ զորքերի զինծառայողներին, իր խոսքում նշեց.
«Մեր ողջ պատմության ընթացքում` երրորդ հանրապետության, Սահմանապահ զորքերն իրենց նպաստն են բերել Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության պահպանմանը և մեր բանակի հետ կատարել են այն խնդիրները, որոնք դրված են եղել բանակի առաջ: Բայց ուզում եմ ընդգծել, որ զուտ գաղափարի հայեցակարգի առումով, Սահմանապահ զորքերն ընդհանրապես խաղաղության սիմվոլ են և խաղաղության խորհրդանիշ»:
Օրվա գլխավոր իրադարձությունը դարձավ հանդիսավոր երթը, որն ուղեկցվեց Սահմանապահ զորքերի նվագախմբի հնչյունների ներքո:
ՀՀ վարչապետի միջնորդությամբ և նախագահի հրամանագրով Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած խիզախության և նվիրումի համար հետմահու պարգևատրվեցին՝ կապիտան Հրանտ Գևորգի Արզումանյանը` «Արիության» մեդալով, իսկ ավագ սերժանտ Կառլեն Էդիկի Սարգսյանը՝ «Մարտական ծառայության» մեդալով: Պարգևները հանձնվեցին հերոսաբար զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամներին:
«Մարտական ծառայության» մեդալով պարգևատրվեցին նաև փոխգնդապետ Վահան Վալերիի Համբարձումյանը և մայոր Վլադիմիր Սերգեյի Թումասյանը:
Ավանդույթի համաձայն՝ հնչեց «Սահմանապահ ենք» երգը, որից հետո նվագախմբի ուղեկցությամբ Սահմանապահ զորքերի զինծառայողները ցուցադրեցին շարային, իսկ կինոլոգիական կենտրոնը՝ ծառայողական շներով վարժաձևեր։
Միջոցառման ավարտին ՀՀ վարչապետը, ՀՀ ԱԱԾ տնօրենը, ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ հրամանատարը, բարձրաստիճան հյուրերը և գերատեսչությունների ղեկավարները հարգանքի տուրք մատուցեցին և ծաղիկներ խոնարհեցին հայրենիքի հանդեպ իրենց պարտքը կատարելիս զոհված և հերոսացած սահմանապահների հիշատակին կանգնեցված խաչքար-հուշակոթողներին:

The servicemen of the Border Guard Troops of the National Security Service of the Republic of Armenia celebrated the 30th anniversary of their formation.
The event began to the sound of the RA national anthem.
The Prime Minister of RA, congratulating the servicemen of the Border Guard Troops, noted in his speech:
“Throughout the history of our Third Republic, the Border Guard Troops have contributed to the preservation of the territorial integrity of the Republic of Armenia and, together with our army, have fulfilled the tasks that were assigned to the army. But I want to emphasize that, in terms of idea and concept, the Border Guard Troops are generally a symbol of peace and an emblem of peace.”
The main event of the day was solemn march, which was accompanied by the sounds of the orchestra of the Border Guard Troops.
Through the mediation of the Prime Minister and the Decree of the President of the Republic of Armenia, for bravery and devotion demonstrated in defending the borders of the Motherland, Captain Hrant Gevorg Arzumanyan was posthumously awarded the “Medal of Courage”, and senior sergeant Karlen Edik Sargsyan was posthumously awarded the “Medal of Combat Service”. The awards were presented to family members of the servicemen who died heroically.
The "Medal of Combat Service" was also awarded to Lieutenant Colonel Vahan Valeri Hambardzumyan and Major Vladimir Sergey Tumasyan.
According to tradition, the song “We are border guards” was played, after which, accompanied by the orchestra, the servicemen of the Border Guard Troops demonstrated drill techniques, and the Cynology Center demonstrated a set of combat exercises performed by service dogs.
At the end of the event, the RA Prime Minister, the Director of the RA NSS, the Commander of the Border Guard Troops of the RA NSS, high-ranking guests and heads of departments paid tribute and laid flowers at the khachkar-monuments established to the memory of the border guards who heroically died while fulfilling their duty to the Motherland.