2022 թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում նախապատրաստված նյութերի և հարուցված քրեական գործերի շարժի, ինչպես նաև սկզբնական տեղեկատվությունն իրավասու այլ մարմիններին փոխանցելու վերաբերյալ
20-07-2022
Հաշվետու ժամանակահատվածում օրենքով իրենց վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների կողմից ՀՀ պետական իրավասու տարբեր մարմիններին է փոխանցվել 1322 նյութ կամ սկզբնական տեղեկատվություն՝ օրենքով սահմանված կարգով դրանց հետագա ընթացքը որոշելու համար, որոնց հիման վրա հարուցվել են 80 քրեական գործեր։
Տնտեսական ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 138 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 69-ը՝ պաշտոնական դիրքի չարաշահումների և յուրացումների, 47-ը՝ տնտեսական գործունեության զանազան խախտումների, այդ թվում՝ մաքսանենգ կամ կեղծ ապրանքագրերով ներմուծումների, ինչպես նաև հարկերից և տուրքերից խուսափումների, 18-ը՝ աշխատավարձի տրամադրում իրականում չաշխատող անձի, 4-ը՝ փոխհատուցման անօրինական տրամադրումների մասին։
Թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 36 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 19-ը՝ թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգ ներմուծման կամ իրացման, 17-ը՝ թմրանյութերի կամ հոգեմետ նյութերի անօրինական օգտագործման վերաբերյալ։
Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչների վարույթում եղել են 486 քրեական գործեր, որից Դեպարտամենտի քննիչների կողմից հարուցվել է 238 քրեական գործ, 145 քրեական գործ ստացվել է այլ մարմիններից, վերսկսվել է 29 քրեական գործի վարույթ, 5-ը հարուցվել են տվյալ տարածքը սպասարկող դատախազի կողմից, 1-ը վերադարձվել է լրացուցիչ քննության, իսկ թվով 68 քրեական գործ փոխանցվել է 2021 թվականից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում քննչական դեպարտամենտի վարույթում քննված քրեական գործերից դատարան է ուղարկվել 41 քրեական գործ 61 անձանց նկատմամբ, կարճվել է՝ 99-ը, կասեցվել է 54 քրեական գործերի վարույթ, 127 քրեական գործ ուղարկվել է՝ ըստ քննչական ենթակայության, 30 քրեական գործ միացվել է ՔԴ-ում քննվող այլ քրեական գործերի, 135 քրեական գործերի նախաքննությունը շարունակվել է:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ավարտված և քննված քրեական գործերով պատճառված վնասը կազմել է 30.182.306.301 ՀՀ դրամ, որից պետությանը՝ 27.871.735.394 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանց՝ 373.356.815 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանց՝ 1.937.214.092 ՀՀ դրամ։
Հաշվետու ժամանակահատվածում վերը նշված վնասից նախաքննության փուլում ընդհանուր վերականգնվել է 12.750.705.965 ՀՀ դրամ գումար, որից պետությանը՝ 12.480.134.748 ՀՀ դրամ, իսկ իրավաբանական անձանց՝ 270.251.217 ՀՀ դրամ։

Относительно движения подготовленных материалов и возбужденных уголовных дел в органах национальной безопасности РА, а также передачи первичной информации другим компетентным органам в течение первого полугодия 2022г
20-07-2022
За отчетный период в результате осуществления возложенных законом функций Службой национальной безопасности РА было передано в различные компетентные государственные органы РА 1322 материала или первичной информации для определения их дальнейшего хода в установленном законом порядке, на основании которых было возбуждено 80 уголовных дела.
О нарушениях в экономической сфере в компетентные государственные органы РА было направлено 138 материалов, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 69 – о злоупотреблении должностным положением и присвоении, 47 – о различных нарушениях в сфере экономической деятельности, в том числе за контрабандный ввоз или ввоз по поддельным счетам-фактурам, а также об уклонении от уплаты налогов и пошлин, 18 - о выплате заработной платы не работающему в действительности лицу, 4 – о незаконном предоставлении компенсации.
О нарушениях, осуществленных в сфере незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ в компетентные государственные органы РА было направлено 36 материалов, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 19 – о контрабандном ввозе наркотических средств и психотропных веществ, 17 – о незаконном употреблении наркотических средств и психотропных веществ.
За указанный период в производстве следователей Следственного департамента СНБ РА было 486 уголовных дел, из которых 238 уголовных дел были возбуждены следователями Департамента, 145 уголовных дела были получены из других органов, было возобновлено производство 29 уголовных дел, 5 – возбуждены прокурором данного района, 1 – было возвращено на дополнительное расследование, а 68 уголовных дел были перенесены с 2021 года.
За отчетный период из расследованных уголовных дел, в производстве Следственного департамента в суд было направлено 41 уголовных дел в отношении 61 лиц, прекращено 99 уголовных дел, приостановлено производство по 54 уголовным делам, 127 уголовных дел отправлены по следственной подведомственности, 30 уголовных дел объединены с другими уголовными делами, расследуемыми в СД, предварительное следствие по 135 уголовным делам продолжается.
За отчетный период по уголовным делам, завершенным и расследованным ущерб составил 30.182.306.301 драмов РА, из которых сумма, причиненная государству, составила 27.871.735.394 драмов РА, юридическим лицам - 373.356.815 драмов РА, а физическим лицам - 1.937.214.092 драмов РА.
На стадии предварительного следствия из указанного ущерба в общей сложности восстановлено 12.750.705.965 драмов РА, из которых сумма, причиненная государству - 12.480.134.748 драмов РА, а юридическим лицам - 270.251.217 драмов РА.