2022 թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում նախապատրաստված նյութերի և հարուցված քրեական գործերի շարժի, ինչպես նաև սկզբնական տեղեկատվությունն իրավասու այլ մարմիններին փոխանցելու վերաբերյալ
20-07-2022
Հաշվետու ժամանակահատվածում օրենքով իրենց վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների կողմից ՀՀ պետական իրավասու տարբեր մարմիններին է փոխանցվել 1322 նյութ կամ սկզբնական տեղեկատվություն՝ օրենքով սահմանված կարգով դրանց հետագա ընթացքը որոշելու համար, որոնց հիման վրա հարուցվել են 80 քրեական գործեր։
Տնտեսական ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 138 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 69-ը՝ պաշտոնական դիրքի չարաշահումների և յուրացումների, 47-ը՝ տնտեսական գործունեության զանազան խախտումների, այդ թվում՝ մաքսանենգ կամ կեղծ ապրանքագրերով ներմուծումների, ինչպես նաև հարկերից և տուրքերից խուսափումների, 18-ը՝ աշխատավարձի տրամադրում իրականում չաշխատող անձի, 4-ը՝ փոխհատուցման անօրինական տրամադրումների մասին։
Թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 36 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 19-ը՝ թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգ ներմուծման կամ իրացման, 17-ը՝ թմրանյութերի կամ հոգեմետ նյութերի անօրինական օգտագործման վերաբերյալ։
Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչների վարույթում եղել են 486 քրեական գործեր, որից Դեպարտամենտի քննիչների կողմից հարուցվել է 238 քրեական գործ, 145 քրեական գործ ստացվել է այլ մարմիններից, վերսկսվել է 29 քրեական գործի վարույթ, 5-ը հարուցվել են տվյալ տարածքը սպասարկող դատախազի կողմից, 1-ը վերադարձվել է լրացուցիչ քննության, իսկ թվով 68 քրեական գործ փոխանցվել է 2021 թվականից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում քննչական դեպարտամենտի վարույթում քննված քրեական գործերից դատարան է ուղարկվել 41 քրեական գործ 61 անձանց նկատմամբ, կարճվել է՝ 99-ը, կասեցվել է 54 քրեական գործերի վարույթ, 127 քրեական գործ ուղարկվել է՝ ըստ քննչական ենթակայության, 30 քրեական գործ միացվել է ՔԴ-ում քննվող այլ քրեական գործերի, 135 քրեական գործերի նախաքննությունը շարունակվել է:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ավարտված և քննված քրեական գործերով պատճառված վնասը կազմել է 30.182.306.301 ՀՀ դրամ, որից պետությանը՝ 27.871.735.394 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանց՝ 373.356.815 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանց՝ 1.937.214.092 ՀՀ դրամ։
Հաշվետու ժամանակահատվածում վերը նշված վնասից նախաքննության փուլում ընդհանուր վերականգնվել է 12.750.705.965 ՀՀ դրամ գումար, որից պետությանը՝ 12.480.134.748 ՀՀ դրամ, իսկ իրավաբանական անձանց՝ 270.251.217 ՀՀ դրամ։

On the progress of the prepared materials and initiated criminal cases in the RA National Security Bodies, as well as the transfer of primary information to other competent bodies during the first half of 2022
20-07-2022
During the reporting period, as a result of the implementation of the functions assigned by law, 1322 materials or primary information were transmitted to various competent state bodies of the RA by the RA National Security Service to determine their further course in the manner prescribed by law, on the basis of which 80 criminal cases were initiated.
138 materials about violations in the economic sphere were sent to the competent state bodies of the RA, some of which are still at the investigation stage, of which 69 are about abuse of official position and misappropriation, 47 are about various violations in the field of economic activity, including smuggling or importation under false invoices, as well as evasion of taxes and duties, 18 - about payment of wages to a person who is not actually working, 4 - about illegal provision of compensation.
36 materials about violations committed in the area of illicit trafficking in narcotic drugs and psychotropic substances were sent to the competent state bodies of the RA, some of which are still at the investigation stage, of which 19 are about the smuggling of narcotic drugs and psychotropic substances, 17 are about the illegal use of narcotic drugs or psychotropic substances.
During the specified period, 486 criminal cases were in the proceedings of the investigators of the Investigation Department of the RA NSS, of which 238 criminal cases were initiated by investigators of the Department, 145 criminal cases were received from other bodies, 29 criminal cases were resumed, 5 were initiated by the prosecutor of the given region, 1 was returned for additional investigation, and 68 criminal cases were transferred from 2021.
During the reporting period, of the criminal cases investigated in the proceedings of the Investigation Department, 41 criminal cases against 61 persons were sent to the court, 99 criminal cases were terminated, proceedings on 54 criminal cases were suspended, 127 criminal cases were sent under investigative jurisdiction, 30 criminal cases were combined with others criminal cases being investigated in the ID, the preliminary investigation in 135 criminal cases continues.
During the reporting period, in criminal cases, completed and investigated, the damage amounted to 30.182.306.301 AMD, of which the amount caused to the state amounted to 27.871.735.394 AMD, to legal entities – 373.356.815 AMD, and to individuals – 1.937.214.092 AMD.
During the reporting period, at the preliminary investigation stage, a total of 12.750.705.965 AMD was recovered from the mentioned damage, of which the amount caused to the state was 12.480.134.748 AMD, and to legal entities – 270.251.217 AMD.