Բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպք (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված համալիր և արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Երևան քաղաքի Բուզանդի փողոցի 1/5 հասցեում գործող «Վերնիսաժ» տոնավաճառի վարձակալ հանդիսացող սահմանափակ պատասխանատվության ընկերության ղեկավարն ու պատասխանատու այլ անձինք, նախնական համաձայնության գալով, 2019-2022 թվականների ընթացքում տոնավաճառի տարածքում առկա տաղավարները մեկ գծամետրը օրական 1000 ՀՀ դրամով փաստացի ենթավարձակալության հատկացնելով տարբեր ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, նրանց մի մասին ընդհանրապես ՀԴՄ կտրոններ չեն տրամադրել, իսկ մյուս մասից կանխիկ ստանալով 1000 ՀՀ դրամ վարձավճար՝ տրամադրել են 500 ՀՀ դրամ վարձավճար ստանալու վերաբերյալ կտրոններ՝ այդ կերպ թաքցնելով ընկերության իրական շրջանառությունը և օրենսդրությամբ նախատեսված, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտե ներկայացվող հաշվարկ-հաշվետվություններում խեղաթյուրված տվյալներ մտցնելու, հարկման օբյեկտները թաքցնելու և խաբեության այլ դրսևորումներով չեն վճարել առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուրը 233,5 միլիոն ՀՀ դրամի չափով հարկերը:
Առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի քննչական ենթակայության հարցը որոշելու համար ուղարկվել է հսկող դատախազին:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է տնտեսվարող սուբյեկտներին՝ իրենց գործունեությունը ծավալել բացառապես օրինական դաշտում և զերծ մնալ հակաօրինական արարքներ թույլ տալուց:

Раскрыт случай неуплаты налогов в особо крупных размерах (видеоматериал)
В результате осуществленных сотрудниками Ереванского городского управления Службы национальной безопасности РА комплексных и эффективных оперативно-разыскных мероприятий были получены фактические данные о том, что руководитель и иные ответственные лица общества с ограниченной ответственностью, являющиеся арендаторами действующего по адресу г.Ереван, улица Бузанда 1/5 ярмарки «Вернисаж», вступив в предварительный сговор, в течение 2019-2022 годов фактически сдавая в субаренду имеющиеся в наличии на территории ярмарки торговые павильоны разным физическим и юридическим лицам за 1000 драмов РА в день за один погонный метр, некоторым из них вообще не выдали чеки ККМ, а от другой части субарендаторов получив арендную плату наличными в размере 1000 драмов РА, выдали им чеки о получении арендной платы в размере 500 драмов РА, таким образом скрыв реальный оборот компании и внося искаженные данные в представленные в Комитет государственных доходов РА расчеты-отчеты, предусмотренные законодательством, сокрыв объекты налогообложения и иными проявлениями обмана, не выплатили налоги в особо крупных размерах – в общей сложности 233,5 миллиона драмов РА.
По фактам неуплаты налогов в особо крупных размерах в Следственном департаменте СНБ РА инициировано уголовное производство по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 290 Уголовного кодекса РА, и для решения вопроса о следственной подведомственности направлено осуществляющему надзор прокурору.
Служба национальной безопасности призывает хозяйствующих субъектов осуществлять свою деятельность исключительно в правовом поле и воздерживаться от противоправных деяний.