Բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպք (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված համալիր և արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Երևան քաղաքի Բուզանդի փողոցի 1/5 հասցեում գործող «Վերնիսաժ» տոնավաճառի վարձակալ հանդիսացող սահմանափակ պատասխանատվության ընկերության ղեկավարն ու պատասխանատու այլ անձինք, նախնական համաձայնության գալով, 2019-2022 թվականների ընթացքում տոնավաճառի տարածքում առկա տաղավարները մեկ գծամետրը օրական 1000 ՀՀ դրամով փաստացի ենթավարձակալության հատկացնելով տարբեր ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, նրանց մի մասին ընդհանրապես ՀԴՄ կտրոններ չեն տրամադրել, իսկ մյուս մասից կանխիկ ստանալով 1000 ՀՀ դրամ վարձավճար՝ տրամադրել են 500 ՀՀ դրամ վարձավճար ստանալու վերաբերյալ կտրոններ՝ այդ կերպ թաքցնելով ընկերության իրական շրջանառությունը և օրենսդրությամբ նախատեսված, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտե ներկայացվող հաշվարկ-հաշվետվություններում խեղաթյուրված տվյալներ մտցնելու, հարկման օբյեկտները թաքցնելու և խաբեության այլ դրսևորումներով չեն վճարել առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուրը 233,5 միլիոն ՀՀ դրամի չափով հարկերը:
Առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի քննչական ենթակայության հարցը որոշելու համար ուղարկվել է հսկող դատախազին:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է տնտեսվարող սուբյեկտներին՝ իրենց գործունեությունը ծավալել բացառապես օրինական դաշտում և զերծ մնալ հակաօրինական արարքներ թույլ տալուց:

Case of Non-Payment of Taxes on Especially Large Scale Detected
As a result of complex and effective operative-search measures taken by officers of the Yerevan City Department of the RA National Security Service, factual data were obtained that the head and other competent persons of the limited liability company that are tenants of the "Vernissage" fair operating at the address Yerevan, 1/5 Buzand Street, by prior agreement, during 2019-2022, actually subleasing the shopping pavilions available on the territory of the fair to various individuals and legal entities for 1,000 AMD per day per linear meter, some of them were not issued cash register receipts at all, and from the other part of the subtenants, having received a rent in cash in the amount of 1,000 AMD, issued receipts confirming the receipt of rent in the amount of 500 AMD, thus hiding the real turnover of the company and introducing distorted data into the calculations-reports submitted to the RA State Revenue Committee, provided for by legislation, hiding the objects of taxation and other manifestations of fraud, did not pay taxes in especially large amounts - a total of 233,5 million AMD.
On the facts of non-payment of taxes on an especially large scale, a criminal proceeding was initiated in the Investigation Department of the RA NSS on the grounds of Article 290, Part 3, Clause 1 and 2 of the RA Criminal Code, and to resolve the issue of investigative jurisdiction, it was sent to the supervising prosecutor.
The National Security Service urges economic entities to carry out their activities exclusively in the legal field and refrain from committing illegal acts.