Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում պետական դավաճանության և լրտեսության դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական վարույթների նկատմամբ հանրային լայն շրջանակների հետաքրքրությունը հաշվի առնելով՝ տեղեկացվում է, որ վարույթներից չորսով 2022 թվականի հուլիս ամսին կազմվել են եզրափակիչ դատավարական ակտեր և կալանքի տակ գտնվող չորս անձանց մասով քրեական վարույթները մեղադրական եզրակացություններով հանձնվել են դատարան։
Հարուցված և դատարան հանձնված քրեական վարույթներով պարզվել է, որ գործակալական ցանցերում ներգրավված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ծավալած հակապետական գործունեության արդյունքում օտարերկրյա հատուկ ծառայություններին հնարավորություն է տրվել հստակ տեղեկանալ հայկական զորքերի, զորամիավորումների, զինվորական տեխնիկայի տեսակի, թվաքանակի, նրանց հնարավոր մարտավարության՝ հարձակման, պաշտպանության, հանդիպակաց մարտի, մարտավարական վերադասավորումների և այլնի վերաբերյալ, ընդհուպ մինչև՝ քարտեզի վրա տեղորոշված եղանակով ստանալով հայկական ուժերի աշխարհագրական հստակ կոորդինատները։
Օտարերկրյա հետախուզությունը լրտեսական ցանցում ներգրավել է հիմնականում նախկին կամ ներկա զինվորականների, ովքեր ծառայության բերումով հնարավորություն են ունեցել մուտք գործել Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում գտնվող զորամասեր, բարձրանալ մարտական դիրքեր, ծանոթանալ ռազմական բնագավառին վերաբերող բազմապիսի փաստաթղթերի ու տեղեկությունների, քողարկված եղանակով կատարել տեսանկարահանումներ, ֆիքսել զինտեխնիկայի տեսակներն ու քանակները, զորամիավորումների շարժը, լուսանկարել ռազմական նշանակության քարտեզներ, ձեռք բերել այլ տեղեկություններ և այդպիսիք փոխանցել օտարերկրյա հետախուզության ներկայացուցիչներին՝ դրա դիմաց ստանալով իրենց վարձատրությունը։
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ միայն 2022 թվականի ընթացքում պետական դավաճանություն կատարելու դեպքերով հարուցված քրեական վարույթներով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան են հանձնվել ընդհանուր թվով 5 քրեական վարույթներ 12 անձանց վերաբերյալ։
Հարուցված այլ վարույթներով նախաքննությունը շարունակվում է և նկատի ունենալով դրանց նկատմամբ հանրային լայն շրջանակների հետաքրքրությունը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պարբերաբեր տեղեկություններ կտրամադրի դրանց ընթացքի և արդյունքների մասին։

Принимая во внимание интерес широкого круга общественности к возбужденным уголовным производствам в Следственном департаменте Службы национальной безопасности Республики Армения по фактам государственной измены и шпионажа, сообщается, что по четырем производствам в июле 2022 года были составлены заключительные процессуальные акты и уголовные производства в отношении четырех из находящихся под стражей лиц с обвинительными заключениями переданы в суд.
По возбужденным и переданным в суд уголовным производствам установлено, что в результате антигосударственной деятельности, осуществленных гражданами Республики Армения, вовлеченных в агентурные сети иностранным специальным службам была дана возможность точно осведомиться об армянских войсках, армейских соединениях, видах военной техники и количества, их вероятной стратегии – о нападении, обороне, встречном бое, тактических перестроениях и др., вплоть до получения точных географических координат армянских сил, указанных на карте.
Иностранная разведка в шпионскую сеть вовлекла в основном бывших или действующих военнослужащих, которые по роду службы имели возможность посещать воинские части Республики Армения и Республики Арцах, подниматься на боевые позиции, ознакомляться с различными документами и информацией, относящимися к военной сфере, конспиративным путем провели видеосъемки, зафиксировали виды и количество военной техники, передвижение воинских соединений, фотографировали карты военного значения, приобрели иные сведения, которые передали представителям иностранной разведки, получив за это свое вознаграждение.
Служба национальной безопасности Республики Армения сообщает, что только в течение 2022 года по уголовным производствам, возбужденным по фактам совершения государственной измены, следователями Следственного департамента СНБ РА были направлены в суд в общей сложности 5 уголовных производств с обвинительным заключением в отношении 12 лиц.
Предварительное следствие по возбужденным иным производствам продолжается и учитывая во внимание интерес широких кругов общественности касательно следствия Служба национальной безопасности РА периодически будет предоставлять информацию о ходе и результатах предварительного следствия.