Բացահայտվել է օտարերկրյա քաղաքացու կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու փորձ կատարելու դեպք
Սույն թվականի օգոստոսի 19-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացի Հ.Զ-ն, շրջանցելով ՀՀ սահմանային «Մեղրի» անցակետը, Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ զորքերի կողմից հսկվող տարածքում, հաղթահարելով ինժեներատեխնիկական պատնեշը, առանց սահմանված փաստաթղթերի և պատշաճ թույլտվության, փորձել է ապօրինի հատել ՀՀ պետական սահմանը և Հայաստանի Հանրապետության կողմից մուտք գործել Իրանի Իսլամական Հանրապետություն։ ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչության ծառայողների կողմից ձեռնարկված անհապաղ միջոցառումների արդյունքում, նույն պահին Հ.Զ-ն բռնվել է և սահմանված կարգի համաձայն՝ փոխանցվել ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններին։
Հ.Զ-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-469-րդ հոդվածի 1-ին մասով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Раскрыт случай попытки незаконного пересечения Государственной границы РА иностранным гражданином
19 августа с.г. гражданин Исламской Республики Иран Г.З., обойдя пункт пропуска «Мегри» через Государственную границу РА, на территории, контролируемой пограничными войсками Федеральной Службы безопасности Российской Федерации в РА, преодолев инженерно-техническoe заграждение, без установленных документов и надлежащего разрешения попытался незаконно пересечь Государственную границу РА и проникнуть на территорию Исламской Республики Иран со стороны Республики Армения.
В результате предпринятых сотрудниками пограничного управления ФСБ РФ в РА неотложных мероприятий Г.З. тотчас же был схвачен и, согласно установленному порядку, передан органам Национальной безопасности РА.
В отношении Г.З. в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено публичное уголовное преследование по 1-й части статьи 44-469 Уголовного кодекса РА, и в качестве меры пресечения в отношении него избрано заключение под стражу.