Բացահայտվել է օտարերկրյա քաղաքացու կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու փորձ կատարելու դեպք
Սույն թվականի օգոստոսի 19-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացի Հ.Զ-ն, շրջանցելով ՀՀ սահմանային «Մեղրի» անցակետը, Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ զորքերի կողմից հսկվող տարածքում, հաղթահարելով ինժեներատեխնիկական պատնեշը, առանց սահմանված փաստաթղթերի և պատշաճ թույլտվության, փորձել է ապօրինի հատել ՀՀ պետական սահմանը և Հայաստանի Հանրապետության կողմից մուտք գործել Իրանի Իսլամական Հանրապետություն։ ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչության ծառայողների կողմից ձեռնարկված անհապաղ միջոցառումների արդյունքում, նույն պահին Հ.Զ-ն բռնվել է և սահմանված կարգի համաձայն՝ փոխանցվել ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններին։
Հ.Զ-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-469-րդ հոդվածի 1-ին մասով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Case of Attempt of Illegal Crossing of RA State Border by Foreign Citizen Detected
On 19 August, 2022, a citizen of Islamic Republic of Iran H.Z., bypassing the “Meghri” checkpoint across the state border of RA, on the territory controlled by the border guard troops of the Federal Security Service of the Russian Federation in the Republic of Armenia, overcoming the engineering and technical barriers, without established documents and proper permission, tried to illegally cross the RA state border of RA and enter the territory of the Islamic Republic of Iran from the side of the Republic of Armenia. As a result of urgent measures taken by officers of the Border Guard Department of FSB RF in RA, H.Z. was immediately seized and, in the prescribed manner, handed over to the RA National Security Bodies.
Public criminal prosecution was initiated against H.Z. in the Investigation Department of the RA NSS on the grounds of Article 44-469, Part 1 of the RA Criminal Code, arrest was chosen as a measure of restraint against him.