ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանադրական կարգի պահպանության և ահաբեկչության դեմ պայքարի դեպարտամենտի և Շիրակի մարզային վարչության ծառայողները, համագործակցելով ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների հետ, համալիր գաղտնի քննչական գործողությունների արդյունքում պարզել են, որ Գյումրի քաղաքի բնակիչ Բ. Պ.-ն, տեղեկանալով, որ համաքաղաքացի Խ. Գ.-ի ազգականը 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից իրականացված ռազմական գործողությունների արդյունքում անհետ կորել է, նրանից խարդախությամբ խոշոր չափերով գումար հափշտակելու և կաշառք տալուն դրդելու դիտավորությամբ, վերջինիս ներկայանալով որպես ԱԱԾ աշխատակից՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին՝ ԱԱԾ գեներալին, կաշառք տալու դիմաց նշված զինծառայողին իբր գերությունից ազատելու և ՀՀ վերադարձնելու գործընթացը կազմակերպելու համար պահանջել է 5.000.000 ՀՀ դրամ գումար:
2022 թվականի հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների հսկողության ներքո Խ. Գ-ն պայմանավորված 5.000.000 ՀՀ դրամ գումարից 1.200.000 ՀՀ դրամը Գյումրի քաղաքում փոխանցել է Բ. Պ-ին, որից անմիջապես հետո վերջինս բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին, որի ընթացքում «Կաշառք տալու նմանակում» գաղտնի քննչական գործողության շրջանակներում Բ.Պ-ի մոտից հայտնաբերվել և վերցվել է նշված 1.200.000 ՀՀ դրամը:
Բ. Պ-ն ձերբակալվել է, նախաքննությունը շարունակվում է:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում շարունակելու է հանցավոր դեպքերի բացահայտմանն ուղղված գործողությունները և քաղաքացիներին հորդորում է ցուցաբերել իրավահպատակ վարքագիծ:

Служащие Департамента по защите конституционного строя и борьбе с терроризмом Службы национальной безопасности РА и Ширакского областного управления в сотрудничестве со служащими Антикоррупционного комитета РА в результате комплексных секретных следственных действий установили, что житель города Гюмри Б. П., узнав, что родственник Х. Г., являющийся его земляком, 13 сентября 2022 года вследствие осуществленных военными силами Республики Азербайджан военных действий пропал без вести, с умыслом хищения суммы в крупных размерах путем мошенничества и подстрекательства к даче взятки представился последнему сотрудником СНБ, потребовав 5.000.000 драмов РА для дачи взятки высокопоставленному должностному лицу, генералу СНБ, якобы для организации процесса освобождения из плена и возврата в РА указанного военнослужащего.
11 октября 2022 года под надзором сотрудников СНБ РА Х. Г. в городе Гюмри передал Б. П. 1.200.000 драмов РА из оговоренных 5.000.000 драмов РА, сразу после этого последний был пойман сотрудниками СНБ РА и представлен органу, осуществляющему производство, в ходе которого в рамках секретного следственного мероприятия «Имитация дачи взятки» у Б. П. были обнаружены и изъяты указанные 1.200.000 драмов РА.
Б. П. задержан, предварительное следствие продолжается.
Служба национальной безопасности РА сообщает, что в рамках возложенных на нее полномочий будет продолжать осуществлять действия, направленные на выявление преступных деяний, и просит граждан проявлять законопослушное поведение.