ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանադրական կարգի պահպանության և ահաբեկչության դեմ պայքարի դեպարտամենտի և Շիրակի մարզային վարչության ծառայողները, համագործակցելով ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների հետ, համալիր գաղտնի քննչական գործողությունների արդյունքում պարզել են, որ Գյումրի քաղաքի բնակիչ Բ. Պ.-ն, տեղեկանալով, որ համաքաղաքացի Խ. Գ.-ի ազգականը 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից իրականացված ռազմական գործողությունների արդյունքում անհետ կորել է, նրանից խարդախությամբ խոշոր չափերով գումար հափշտակելու և կաշառք տալուն դրդելու դիտավորությամբ, վերջինիս ներկայանալով որպես ԱԱԾ աշխատակից՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին՝ ԱԱԾ գեներալին, կաշառք տալու դիմաց նշված զինծառայողին իբր գերությունից ազատելու և ՀՀ վերադարձնելու գործընթացը կազմակերպելու համար պահանջել է 5.000.000 ՀՀ դրամ գումար:
2022 թվականի հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների հսկողության ներքո Խ. Գ-ն պայմանավորված 5.000.000 ՀՀ դրամ գումարից 1.200.000 ՀՀ դրամը Գյումրի քաղաքում փոխանցել է Բ. Պ-ին, որից անմիջապես հետո վերջինս բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին, որի ընթացքում «Կաշառք տալու նմանակում» գաղտնի քննչական գործողության շրջանակներում Բ.Պ-ի մոտից հայտնաբերվել և վերցվել է նշված 1.200.000 ՀՀ դրամը:
Բ. Պ-ն ձերբակալվել է, նախաքննությունը շարունակվում է:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում շարունակելու է հանցավոր դեպքերի բացահայտմանն ուղղված գործողությունները և քաղաքացիներին հորդորում է ցուցաբերել իրավահպատակ վարքագիծ:

Cases of Embezzlement of Large Amount of Money by Fraud and Incitement of Relative of Missing Serviceman to Give Bribe Detected
12-10-2022
Officers of the Department for the Protection of the Constitutional Order and Fight against Terrorism of the National Security Service of RA and the Shirak Regional Department, in cooperation with the employees of the Anti-Corruption Committee of RA, as a result of complex undercover investigative operations, established that a resident of the city of Gyumri B.P., having learned that a relative of Kh.G., who is his compatriot, on 13 September, 2022, due to the military actions carried out by the military forces of the Republic of Azerbaijan, went missing, with the intent to steal a large amount of money through fraud and incitement to give a bribe, introduced himself to the latter as an officer of the NSS, demanding 5.000.000 AMD to give a bribe to a high-ranking official, a general of the NSS, allegedly to organize the process of release from captivity and return to RA of the mentioned serviceman.
On 11 October, 2022, under the supervision of the officers of the NSS of RA, Kh.G. in Gyumri city transferred 1.200.000 AMD out of the agreed 5.000.000 AMD to B.P. after which, within the framework of the undercover investigative measure “Imitation of giving a bribe”, the mentioned 1.200.000 AMD were found and confiscated from B.P.
B.P. was detained, the preliminary investigation continues.
The National Security Service of RA informs that within the framework of its powers it will continue to carry out actions aimed at revealing criminal acts, and urges the citizens to show law-abiding behavior.