Զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվել են տեղեկություններ այն մասին, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Ղրիմի կարմրջի վրա տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության կատարման նպատակով օգտագործված պայթուցիկ նյութերը քողարկված են եղել ՀՀ քաղաքացու կողմից վարած բեռնատարի մեջ, որը մինչ այդ արտերկրից մուտք է գործել Հայաստանի Հանրապետություն, այնուհետ՝ ուղևորվել Ռուսաստանի Դաշնություն:
Ստացված տեղեկությունների իսկությունը ստուգելու և դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու նպատակով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում միջազգային ահաբեկչությանն օժանդակելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ԵԱՏՄ սահմանով պայթուցիկ նյութերի մաքսանենգություն կատարելու և իրավունք վերապահող փաստաթղթեր կեղծելու առերևույթ դեպքերի կապակցությամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակներում կատարվել են հարցաքննություններ, առգրավումներ և քննչական ու դատավարական այլ գործողություններ:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, դեպքի իրական հանգամանքները պարզելու նպատակով իրավական գործիքակազմի հնարավոր բոլոր միջոցների օգտագործմամբ իրականացվում են անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումներ, որոնց արդյունքների մասին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, ըստ անհրաժեշտության, համապատասխան տեղեկություններ կտրամադրի հանրությանը:

В средствах массовой информации были опубликованы сведения о том, что взрывчатые вещества, использованные для совершения 8 октября 2022 года террористического акта на Крымском мосту, были замаскированы в грузовике, которым управлял гражданин РА, который до этого въехал в Республику Армения из-за рубежа, а затем направился в Российскую Федерацию.
В целях проверки достоверности полученных сведений и выяснения всех обстоятельств дела в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА инициировано уголовное производство в связи с очевидными случаями пособничества международному терроризму, контрабанды взрывчатых веществ через границу ЕАЭС группой лиц по предварительному сговору, а также подделки предoставляющих право документов, в рамках которого производились допросы, выемки и другие следственные и процессуальные действия.
Передварительное следствие по уголовному производству продолжается, в целях выяснения действительных обстоятельств дела проводятся неотложные следственные и оперативно-разыскные комплексные мероприятия с использованием всех возможных средств правового инструментария, по результатам которых Служба национальной безопасности РА будет предоставлять соответствующую информацию общественности по мере необходимости.