Բացահայտվել է պետական դավաճանության հերթական դեպքը (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի ծառայողների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական ընդգրկուն և համադրված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին, հանդիսանալով ՀՀ ՊՆ համար N զորամասի պայմանագրային զինծառայող՝ դասակի հրամանատար, ի պաշտոնե հնարավորություն ունենալով առնչվելու պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկությունների և փաստաթղթերի հետ, «Օդնոկլասնիկի» սոցիալական ցանցի միջոցով ծանոթանալով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակից հանդիսացող անձի հետ և հավաքագրվելով վերջինիս կողմից, իր օգտահաշվով 2022 թվականի հունվարից մինչև հունիսն ընկած ժամանակահատվածում կապի մեջ է գտնվել նրա հետ, որի ընթացքում վարձատրության դիմաց վերջինին հանձնել է իր զորամասի վերաբերյալ պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող տարբեր փաստաթղթեր, որոնք պարունակել են տեղեկություններ մարտական դիրքերի անվանումների, կապի անցկացման ուղիների, գումարտակի հրամանատարական դիտակետերի, միջդիրքային հեռավորությունների, դրանց կահավորվածության և այլնի վերաբերյալ՝ այդ կերպ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության կատարելով պետական դավաճանություն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական վարույթի շրջանակներում հիշյալ քաղաքացին ձերբակալվել է, տվել խոստովանական ցուցմունք: Նրան ներկայացվել է մեղադրանք և միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կրկին հորդորում է զինծառայողներին՝ զերծ մնալ սոցիալական ցանցերով կամ այլ եղանակով կասկածելի անձանց հետ ծանոթություններ հաստատելուց և նրանց ռազմական բնույթի տեղեկություններ փոխանցելուց:
Ծանուցում.հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

В результате комплексных оперативно-разыскных и сопоставляющих мероприятий, предпринятых сотрудниками Департамента военной контрразведки Службы национальной безопасности РА выяснилось, что гражданин РА, являясь военнослужащим по контракту - командиром взвода N-ской воинской части МО РА, по должности имея возможность допуска к сведениям и документам, которые составляют государственную и служебную тайну, познакомившись через социальную сеть «Одноклассники» с лицом, являющимся сотрудником иностранных спецслужб, и будучи завербованным им, через свой аккаунт в период с января по июнь 2022 года поддерживал с ним связь. В течение этого периода за вознаграждение передавая последнему содержащие государственную и служебную тайну разные документы о своей воинской части, которые содержали сведения о наименованиях боевых позиций, путях сообщений, командных наблюдательных пунктах батальонов, межпозиционных расстояниях, их оснащении и т.д., таким образом совершив государственную измену в ущерб суверенитету, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
По данному факту в рамках уголовного производства, возбужденного в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, упомянутый гражданин задержан и дал признательные показания. Ему предъявлено обвинение и в суд представлено ходатайство об избрании в отношении него в качестве меры пресечения заключения под стражу.
Служба национальной безопасности РА вновь призывает военнослужащих воздержаться от установления знакомств с подозрительными лицами через социальные сети или иными способами и передачи им сведений военного характера.