ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի ծառայողները, շարունակելով հանցագործությունների դեմ պայքարի ուղղությամբ իրենց գործունեությունը, համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել են պետական դավաճանության հերթական դեպքը:
Պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացի, ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, շարքային նռնականետորդ Վ.Հ-ն, ծառայության բերումով առնչվելով պետական ու ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկությունների հետ, 2021 թվականի նոյեմբերին «Օդնոկլասնիկի» սոցիալական ցանցի միջոցով ծանոթացել է օտարերկրյա հատուկ ծառայության աշխատակից հանդիսացող, պայմանական անունով հանդես եկող անձի հետ և հավաքագրվելով վերջինիս կողմից՝ վարձատրության դիմաց իր բջջային հեռախոսի «Վոթսափ» հավելվածի միջոցով 2021 թվականի նոյեմբերից մինչև 2022 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում հավաքել և հատուկ ծառայության ներկայացուցչին է հանձնել իր զորամասի տեղակայման վայրի, մարտական դիրքերի, դրանցում ծառայության անցկացման կարգի, զորամասի հաշվեկշռում գտնվող ավտոտեխնիկայի վերաբերյալ պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, որոնց դիմաց օտարերկրյա հատուկ ծառայություններից երեք բանկային փոխանցումներով ստացել է 370 ԱՄՆ դոլար գումար՝ այդ կերպ կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում հիշյալ պայմանագրային զինծառայողին ներկայացվել է մեղադրանք, դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:

Служащие Департамента военной контрразведки Службы национальной безопасности РА, продолжая свою деятельность, направленную на борьбу с преступлениями, в результате комплексных оперативно-разыскных мероприятий раскрыли очередной случай государственной измены.
Установлено, что гражданин РА, военнослужащий по контракту рядовой гранатометчик N-ской воинской части МО В. Г., по роду службы имел доступ к сведениям, составляющим государственную и служебную тайну, в ноябре 2021 года через социальную сеть «Одноклассники» познакомился с лицом, являющимся сотрудником иностранной спецслужбы, действующим под условным именем, был завербован последним, и за вознаграждение через приложение «Вотсап» своего мобильного телефона в период с ноября 2021 года по май 2022 года собирал и передавал представителю иностранной спецслужбы сведения, составляющие государственную и служебную тайну о месте дислокации своей воинской части, боевых позициях, порядке несения службы в них, автотехнике, находящейся на балансе воинской части, взамен чего он получил от иностранных спецслужб тремя банковскими переводами 370 долларов США, тем самым совершил государственную измену в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
В рамках уголовного производства, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА, упомянутому военнослужащему по контракту предъявлено обвинение, в отношении него по решению суда применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
Примечание.Обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его виновность не доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА.