2022թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրավասու այլ մարմիններին սկզբնական տեղեկատվություն փոխանցելու, ինչպես նաև նախաձեռնված քրեական վարույթների շարժի վերաբերյալ
Հաշվետու ժամանակահատվածում օրենքով վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ պետական իրավասու տարբեր մարմիններին փոխանցվել է 1596 նյութ, որոնց հիման վրա նախաձեռնվել է 334 քրեական վարույթ։
Տնտեսական ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 194 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 92-ը՝ պաշտոնական դիրքի չարաշահումների և յուրացումների, 72-ը՝ տնտեսական գործունեության զանազան խախտումների, այդ թվում՝ մաքսանենգ կամ կեղծ ապրանքագրերով ներմուծումների, ինչպես նաև հարկերից և տուրքերից խուսափումների, 23-ը՝ աշխատավարձի տրամադրում իրականում չաշխատող անձի, 7-ը՝ փոխհատուցման անօրինական տրամադրումների մասին։
Թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 55 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 29-ը՝ թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգ ներմուծման, կամ իրացման, 26-ը՝ թմրանյութերի կամ հոգեմետ նյութերի անօրինական օգտագործման վերաբերյալ։
Նշված ժամանակաշրջանում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչների վարույթում եղել են 694 քրեական վարույթներ, որից դեպարտամենտի քննիչների կողմից նախաձեռնվել է 358 քրեական վարույթ, 220 քրեական վարույթ ստացվել է այլ մարմիններից, վերսկսվել է 48 քրեական վարույթ, իսկ թվով 68 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2021 թվականից:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում քննչական դեպարտամենտի վարույթում քննված քրեական վարույթներից դատարան է ուղարկվել 60 քրեական վարույթ` 88 անձանց նկատմամբ, կարճվել է 108-ը, կասեցվել` 54-ը, 272 քրեական վարույթ ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության, 79 քրեական վարույթ միացվել է ՔԴ-ում քննվող այլ քրեական վարույթների, 121 քրեական վարույթների նախաքննությունը շարունակվել է:
Հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված և քննված քրեական վարույթներով, ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 31.490.134.199 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 29.146.931.040 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը` 384.639.069 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը` 1.958.564.090 ՀՀ դրամ:
Ընդ որում, նշվածներից նախաքննության փուլում վերականգնվել է պետությանը պատճառած վնասից 14.351.883.303 ՀՀ դրամը, իրավաբանական անձանց պատճառված վնասից` 270.571.217 ՀՀ դրամը:

Относительно передачи Службой национальной безопасности РА первичной информации другим компетентным органам, а также о движении инициированных уголовных производств в течение января-сентября 2022 года
За отчетный период в результате осуществления возложенных законом функций Службой национальной безопасности РА было передано в различные компетентные государственные органы РА 1596 материалов, на основании которых было инициировано 334 уголовных производств.
О нарушениях в экономической сфере в компетентные государственные органы РА было направлено 194 материала, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 92 – о злоупотреблении и присвоении должностными полномочиями, 72 – о различных нарушениях экономической деятельности, в том числе за контрабанду или незаконный ввоз по поддельным счетам-фактурам, а также об уклонении от уплаты налогов и пошлин, 23 - о выплате заработной платы не работающему в действительности лицу, 7 – о незаконном предоставлении компенсации.
О нарушениях в сфере незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ в компетентные государственные органы РА было направлено 55 материала, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 29 – о контрабандном ввозе наркотических средств и психотропных веществ или присвонении, 26 – о незаконном потреблении наркотических средств и психотропных веществ.
За указанный период в производстве следователей Следственного департамента СНБ РА было 694 уголовных производств, из которых 358 уголовных производств инициированы следователями Департамента, 220 уголовных производств были получены из других органов, было возобновлено 48 уголовных производств, а 68 уголовных производств были переданы с 2021 года.
За отчетный период из расследованных уголовных дел,находящихся впроизводстве Следственного департамента в суд направлено 60 уголовных производств в отношении 88 лиц, прекращено - 108, приостановлено -54, 272 уголовных производства отправлены по следственной подведомственности, 79 уголовных производств объединены с другими уголовными производствами, расследуемыми в Следственном департаменте, предварительное следствие по 121 уголовному производству продолжается.
За упомянутый период по уголовным производствам, инициированным и расследованным в Следственном департаменте СНБ РА, по предварительной оценке, общий размер ущерба, причиненного преступлениями, составил 31.490.134.199 драмов РА, из которых сумма первоначального ущерба, причиненного государству, составила 29.146.931.040 драмов РА, юридическим лицам - 384.639.069 драмов РА, а физическим лицам - 1.958.564.090драмов РА.
При этом, на стадии предварительного следствия из указанного ущерба причиненного государству восстановлено 14.351.883.303 драмов РА, из ущерба, причиненного юридическим лицам - 270.571.217 драмов РА.