2022թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրավասու այլ մարմիններին սկզբնական տեղեկատվություն փոխանցելու, ինչպես նաև նախաձեռնված քրեական վարույթների շարժի վերաբերյալ
Հաշվետու ժամանակահատվածում օրենքով վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ պետական իրավասու տարբեր մարմիններին փոխանցվել է 1596 նյութ, որոնց հիման վրա նախաձեռնվել է 334 քրեական վարույթ։
Տնտեսական ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 194 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 92-ը՝ պաշտոնական դիրքի չարաշահումների և յուրացումների, 72-ը՝ տնտեսական գործունեության զանազան խախտումների, այդ թվում՝ մաքսանենգ կամ կեղծ ապրանքագրերով ներմուծումների, ինչպես նաև հարկերից և տուրքերից խուսափումների, 23-ը՝ աշխատավարձի տրամադրում իրականում չաշխատող անձի, 7-ը՝ փոխհատուցման անօրինական տրամադրումների մասին։
Թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 55 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 29-ը՝ թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգ ներմուծման, կամ իրացման, 26-ը՝ թմրանյութերի կամ հոգեմետ նյութերի անօրինական օգտագործման վերաբերյալ։
Նշված ժամանակաշրջանում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչների վարույթում եղել են 694 քրեական վարույթներ, որից դեպարտամենտի քննիչների կողմից նախաձեռնվել է 358 քրեական վարույթ, 220 քրեական վարույթ ստացվել է այլ մարմիններից, վերսկսվել է 48 քրեական վարույթ, իսկ թվով 68 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2021 թվականից:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում քննչական դեպարտամենտի վարույթում քննված քրեական վարույթներից դատարան է ուղարկվել 60 քրեական վարույթ` 88 անձանց նկատմամբ, կարճվել է 108-ը, կասեցվել` 54-ը, 272 քրեական վարույթ ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության, 79 քրեական վարույթ միացվել է ՔԴ-ում քննվող այլ քրեական վարույթների, 121 քրեական վարույթների նախաքննությունը շարունակվել է:
Հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված և քննված քրեական վարույթներով, ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 31.490.134.199 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 29.146.931.040 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը` 384.639.069 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը` 1.958.564.090 ՀՀ դրամ:
Ընդ որում, նշվածներից նախաքննության փուլում վերականգնվել է պետությանը պատճառած վնասից 14.351.883.303 ՀՀ դրամը, իրավաբանական անձանց պատճառված վնասից` 270.571.217 ՀՀ դրամը:

Regarding the transfer of primary information by the National Security Service of RA to other competent authorities, as well as on the movement of initiated criminal proceedings during January-September 2022
During the reporting period, as a result of the implementation of the functions assigned by law, 1596 materials were transferred to various competent state bodies of the Republic of Armenia by the National Security Service of RA, on the basis of which 334 criminal proceedings were initiated.
194 materials were sent to the competent state bodies of RA on violations in the economic sphere, some of which are still under investigation, of which 92 are about abuse and misappropriation of official powers, 72 are about various violations of economic activity, including for smuggling or illegal import on false invoices, as well as on tax and duty evasion, 23 - on the payment of wages to an actually not working person, 7-on illegal provision of compensation.
55 materials were sent to the competent state bodies of RA on violations in the field of illicit trafficking in narcotic drugs and psychotropic substances, some of which are still under investigation, of which 29 are on the smuggling of narcotic drugs and psychotropic substances or misappropriation, 26 are on the illegal consumption of narcotic drugs or psychotropic substances.
During the indicated period, there were 694 criminal proceedings in the proceedings of the investigators of the Investigation Department of the NSS RA, of which 358 criminal proceedings were initiated by the investigators of the Department, 220 criminal proceedings were received from other bodies, 48 criminal proceedings were resumed, and 68 criminal proceedings were transferred from 2021
During the reporting period, out of the investigated criminal cases being processed by the Investigation Department, 60 criminal proceedings against 88 persons were sent to the court, 108 were terminated, 54 were suspended, 272 criminal proceedings were sent under investigative jurisdiction, 79 criminal proceedings were merged with other criminal proceedings under investigation in the Investigation Department, the preliminary investigation of 121 criminal proceedings is ongoing.
According to the preliminary assessment, during the mentioned period, according to the criminal proceedings initiated and investigated by the Investigation Department of the RA NSS, the total amount of damage caused by crimes amounted to 31.490.134.199 AMD, of which the amount of initial damage caused to the state amounted to 29.146.931.040 AMD, for legal entities - 384.639.069 AMD, and for individuals - 1.958.564.090 AMD.
At the same time, at the preliminary investigation stage, 14.351.883.303 AMD was recovered from the specified damage caused to the state, and 270.571.217 AMD from the damage caused to legal entities.