ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի աշխատակիցները, հետևողականորեն դրսևորելով հանրային ծառայության տարբեր բնագավառներում կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարի գործելաոճ, իրականացված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջացառումների արդյունքում բացահայտել են պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ապօրինի դատական ակտ կայացնելու դեպքեր, որոնց հիման վրա ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված քրեական վարույթով ձեռք է բերվել ապացույցների բավարար համակցություն առ այն, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ օրենքով նախատեսված լիազորություններ իրականացնող պետական պաշտոնատար անձը, տեղեկացված լինելով ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով մեղադրյալ, իր եղբոր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող անձի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ դատարանի որոշման առկայության մասին, խմբային շահերից ելնելով, պատրաստակամություն է հայտնել վերջինի օգտին կատարել ապօրինի գործողություններ, այն է՝ ակնհայտ անարդար դատական ակտ կայացնելու միջոցով նրան ազատել կալանքից։
Իր մտադրությունների իրականացման նպատակով պաշտոնատար անձը հանցավոր արարքի կատարմանը որպես հանցակիցներ ներգրավել է նաև դատական իշխանության ոլորտում իշխանական գործառույթներ իրականացնող մեկ այլ պաշտոնատար անձի, ինչպես նաև իր օգնականին և ՀՀ փաստաբանների պալատի փաստաբանին, ովքեր խորհուրդներ և տեղեկատվություն տրամադրելու, խոչընդոտները վերացնելու եղանակով օժանդակել են ենթադրյալ ծանր հանցագործության կատարմանը։
Արդյունքում` դատական իշխանություն իրականացնող պետական մարմնի պաշտոնատար անձը, մեղադրյալի հետ անձնական բնույթի միջնորդավորված կապերի առկայությամբ պայմանավորված, իր՝ արդարադատության իրականացման իշխանական բացառիկ լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործել է ի վնաս պետական շահերի՝ այլընտրանքային խափանման միջոցի կիրառման անբավարար լինելու հանգամանքը մեկ այլ դատավորի որոշումներով հաստատված լինելու պայմաններում մեղադրյալի նկատմամբ կիրառել է քրեական վարույթի համար հավանական խոչընդոտներ առաջացնող այլընտրանքային խափանման միջոց գրավ և նրան ազատել կալանքից։
Նախաքննության ընթացքում փաստական և իրավական հիմնավորումներով պայմանավորված՝ իշխանական և ծառայողական լիազորություններն անցնելու, ակնհայտ անարդար դատական ակտ կայացնելու և դրանց հանցակցելու համար համապատասխան ընթացակարգերի պահպանմամբ, մեղադրանքներ են ներկայացվել երեք անձի և նրանց բոլորի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են վարութային գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ դեպքի ամբողջական հանգամանքները բացահայտելու նպատակով։
Միևնույն ժամանակ, Ծառայությունը, հաշվի առնելով, որ քրեական վարույթի շրջանակում դատավորի նկատմամբ գործողությունները կատարվում են առավելագույնս ապահովելով մինչդատական քրեական վարույթի գաղտնիությունը, դատավորի հեղինակության ու անկախության նկատմամբ հարգանքը, քրեական վարույթի այս փուլում հավելյալ այլ տեղեկատվություն տրամադրել չի կարող:

Сотрудники Департамента экономической безопасности и противодействия коррупции Службы национальной безопасности РА, последовательно демонстрируя стиль работы по борьбе с коррупционными преступлениями в разных сферах публичной службы, в результате проведенных эффективных оперативно-разыскных мероприятий выявили случаи злоупотребления должностными полномочиями, вынесения незаконного судебного акта, на основании которых в рамках уголовного производства, инициированного в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, была получена достаточная совокупность доказательств о том, что государственное должностное лицо суда общей юрисдикции города Еревана, осуществляющее полномочия, предусмотренные законом, будучи осведомленным о наличии решения суда о применении заключения под стражу в качестве меры пресечения в отношении лица, проходящего обвиняемым по уголовному производству, находящемуся в ведении Следственного комитета РА, и состоящего в близких отношения с его братом, исходя из группового интереса, выразило готовность совершить незаконные действия в пользу последнего, а именно: освободить его из-под стражи посредством вынесения заведомо несправедливого судебного акта.
С целью осуществления своих намерений должностное лицо в качестве соучастников вовлекло в совершение преступного деяния также другое должностное лицо, осуществляющее властные функции в судебной сфере, а также своего помощника и адвоката Палаты адвокатов РА, которые путем предоставления советов и информации, устранения препятствий оказали содействие совершению предполагаемого тяжкого преступления.
В итоге должностное лицо государственного органа, осуществляющего судебную власть, ввиду наличия опосредованных связей личного характера с обвиняемым использовало свои исключительные властные полномочия по осуществлению правосудия и обусловленное в связи с этим влияние в ущерб государственным интересам: в условиях недостаточности применения альтернативной меры пресечения, подтвержденной постановлениями другого судьи, в отношении обвиняемого применило альтернативную меру пресечения в виде залога, которая могла вызвать возможные препятствия для уголовного производства, и его освободило из-под стражи.
В ходе предварительного следствия по фактическим и правовым основаниям за превышение властных и служебных полномочий, вынесение заведомо несправедливого судебного акта и соучастие в них были предъявлены обвинения трем лицам с соблюдением соответствующих процедур, в отношении всех них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается, предпринимаются процессуальные действия и оперативно-разыскные мероприятия с целью выявления всех обстоятельств дела.
В то же время Служба, учитывая, что действия в отношении судьи в рамках уголовного производства совершаются с максимальным обеспечением конфиденциальности досудебного уголовного производства, уважения авторитета и независимости судьи, не может предоставить иную дополнительную информацию на данной стадии уголовного производства.