ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի աշխատակիցները, հետևողականորեն դրսևորելով հանրային ծառայության տարբեր բնագավառներում կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարի գործելաոճ, իրականացված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջացառումների արդյունքում բացահայտել են պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ապօրինի դատական ակտ կայացնելու դեպքեր, որոնց հիման վրա ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված քրեական վարույթով ձեռք է բերվել ապացույցների բավարար համակցություն առ այն, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ օրենքով նախատեսված լիազորություններ իրականացնող պետական պաշտոնատար անձը, տեղեկացված լինելով ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով մեղադրյալ, իր եղբոր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող անձի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ դատարանի որոշման առկայության մասին, խմբային շահերից ելնելով, պատրաստակամություն է հայտնել վերջինի օգտին կատարել ապօրինի գործողություններ, այն է՝ ակնհայտ անարդար դատական ակտ կայացնելու միջոցով նրան ազատել կալանքից։
Իր մտադրությունների իրականացման նպատակով պաշտոնատար անձը հանցավոր արարքի կատարմանը որպես հանցակիցներ ներգրավել է նաև դատական իշխանության ոլորտում իշխանական գործառույթներ իրականացնող մեկ այլ պաշտոնատար անձի, ինչպես նաև իր օգնականին և ՀՀ փաստաբանների պալատի փաստաբանին, ովքեր խորհուրդներ և տեղեկատվություն տրամադրելու, խոչընդոտները վերացնելու եղանակով օժանդակել են ենթադրյալ ծանր հանցագործության կատարմանը։
Արդյունքում` դատական իշխանություն իրականացնող պետական մարմնի պաշտոնատար անձը, մեղադրյալի հետ անձնական բնույթի միջնորդավորված կապերի առկայությամբ պայմանավորված, իր՝ արդարադատության իրականացման իշխանական բացառիկ լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործել է ի վնաս պետական շահերի՝ այլընտրանքային խափանման միջոցի կիրառման անբավարար լինելու հանգամանքը մեկ այլ դատավորի որոշումներով հաստատված լինելու պայմաններում մեղադրյալի նկատմամբ կիրառել է քրեական վարույթի համար հավանական խոչընդոտներ առաջացնող այլընտրանքային խափանման միջոց գրավ և նրան ազատել կալանքից։
Նախաքննության ընթացքում փաստական և իրավական հիմնավորումներով պայմանավորված՝ իշխանական և ծառայողական լիազորություններն անցնելու, ակնհայտ անարդար դատական ակտ կայացնելու և դրանց հանցակցելու համար համապատասխան ընթացակարգերի պահպանմամբ, մեղադրանքներ են ներկայացվել երեք անձի և նրանց բոլորի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են վարութային գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ դեպքի ամբողջական հանգամանքները բացահայտելու նպատակով։
Միևնույն ժամանակ, Ծառայությունը, հաշվի առնելով, որ քրեական վարույթի շրջանակում դատավորի նկատմամբ գործողությունները կատարվում են առավելագույնս ապահովելով մինչդատական քրեական վարույթի գաղտնիությունը, դատավորի հեղինակության ու անկախության նկատմամբ հարգանքը, քրեական վարույթի այս փուլում հավելյալ այլ տեղեկատվություն տրամադրել չի կարող:

Case of Corruption Crime in Judicial Sphere Detected
The officers of the Department of Economic Security and Countering Corruption of the National Security Service of RA, consistently demonstrating the style of work in combating corruption crimes in various areas of public service, as a result of effective operative-search measures taken, detected cases of abuse of official powers, the issuance of an illegal judicial act, on the basis of which within the framework of the criminal proceedings initiated in the Investigation Department of the National Security Service of RA, a sufficient body of evidence was obtained that a state official of the court of general jurisdiction of Yerevan, exercising the powers provided for by law, being aware of the existence of the court decision on the application of detention as a measure of restraint against a person who was accused in criminal proceedings investigated by the RA Investigative Committee and who was in close relations with his brother, based on the group interests, expressed readiness to commit illegal actions in favor of the latter, namely, to release him from custody by issuing a deliberately unfair judicial act.
In order to fulfill his intentions, the official involved as accomplices another official exercising power in the judicial sphere, as well as his assistant and the lawyer of the Chamber of Advocates of RA, who, by providing advice and information, removing obstacles, contributed to the commission of the alleged serious crime.
As a result, the official of the state body exercising judicial power, due to the presence of indirect personal ties with the accused, used his exclusive power to administer justice and the resulting influence to the detriment of state interests: in the circumstances of the insufficiency of the application of an alternative measure of restraint, confirmed by decisions of another judge, he applied an alternative measure of restraint in the form of bail against the accused, which could cause possible obstacles to criminal proceedings, and released him from custody.
During the preliminary investigation, on factual and legal grounds, for exceeding power and official powers, issuing a deliberately unfair judicial act and complicity in them, charges were brought against three persons in compliance with the relevant procedures, against all of them a measure of restraint in the form of arrest was chosen.
The preliminary investigation of the criminal proceedings continues, procedural actions and operative-search measures are being taken to identify all the circumstances of the case.
At the same time, the Service, given that actions against the judge in criminal proceedings are carried out with maximum confidentiality of pre-trial criminal proceedings, respect for the authority and independence of the judge, cannot provide other additional information at this stage of criminal proceedings.