ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել և կանխել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի գործունեությունը (տեսանյութ)
14-11-2022
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման ու քննչական դեպարտամենտների կողմից իրականացված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ու վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ մի խումբ անձինք` շահադիտական նպատակով, երկու և ավելի անձանց անօրինական միգրացիան կազմակերպելու դիտավորությամբ, նախնական համաձայնության գալով Երևան քաղաքում գործող տուրիստական տարբեր գործակալությունների ղեկավար կազմերի և այլ անձանց հետ, կատարելով դերերի բաշխում, յուրաքանչյուր անձի հաշվարկով մինչև 25.000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց կազմակերպել են ՀՀ մի շարք քաղաքացիների անօրինական մեկնումը տարանցիկ երկրներով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ՝ այդ նպատակով մեկնող անձանց անվամբ պատրաստելով տարանցիկ երկիր մուտք գործելու և այնտեղ գտնվելու պատշաճ թույլտվություն ստանալու համար իրավասու մարմիններ ներկայացվելիք՝ աշխատանք ունենալու, աշխատավարձի չափի, այլ եկամուտների, մեկնող անձանց մերձավոր ազգականների մահվան վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր, որոնք ներկայացվել են ՀՀ-ում և արտերկրում գտնվող իրավասու մարմիններին:
Նախաքննության ընթացքում քրեական վարույթի շրջանակներում անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի անդամների բնակարաններում, ավտոմեքենաներում, ինչպես նաև տուրիստական գործակալությունների գրասենյակներում կատարված խուզարկություններով հայտնաբերվել և վերցվել են բազմաթիվ կեղծված փաստաթղթեր, փաստաթղթերի դատարկ ձևանմուշներ, օտարերկրյա պետություններ անօրինական մուտքի թույլտվություն ստացած մի քանի տասնյակ քաղաքացիների կողմից վճարված գումարների վերաբերյալ գրառումներ պարունակող նոթատետրեր, անօրինական միգրացիայի արդյունքում ՀՀ-ից մեկնած քաղաքացիների անձնագրերի, օտարերկրյա մուտքի վիզաների լուսանկարներ, անօրինական միգրացիայի կազմակերպման ընթացքի վերաբերյալ ձայնային հաղորդագրություններ պարունակող բջջային հեռախոսներ:
Նախաքննության ընթացքում հանցավոր խմբի անդամներից 4 անձ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածով ձերբակալվել է և քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել վերջիններիս նկատմամբ անօրինական միգրացիայի կազմակերպման, ինչպես նաև կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելու, օգտագործելու, նշված հանցանքներին օժանդակելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են քննչական անհրաժեշտ գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:

Служба национальной безопасности РА выявила и предотвратила деятельность преступной группы, занимающейся организацией незаконной миграции (видеоматериал)
В результате масштабных оперативно-разыскных мероприятий и процессуальных действий, осуществленных Департаментом экономической безопасности и противодействия коррупции и Следственным департаментом Службы национальной безопасности РА, было установлено, что группа лиц в корыстных целях, имея умысел на организацию незаконной миграции одного и более лиц, вступив в предварительный сговор с руководителями действующих в городе Ереване разных туристических агентств и другими лицами, и, распределив роли, организовала за 25000 долларов США из расчета на каждого человека незаконный выезд ряда граждан РА в Соединенные Штаты Америки через транзитные страны. С этой целью они изготовили поддельные документы на имя выезжающих лиц о наличии работы, размере заработной платы, других доходах, смерти близких родственников выезжающих лиц для представления в компентные органы с целью получения надлежащего разрешения на въезд в транзитную страну и пребывания там. Эти документы были представлены в компетентные органы, находящиеся в РА и за рубежом.
При обысках, проведенных в ходе предварительного следствия в рамках уголовного производства, в квартирах, автомобилях членов преступной группы, занимающейся организацией незаконной миграции, а также в офисах туристических агентств были обнаружены и изъяты множество поддельных документов, пустые образцы форм документов, блокноты с записями о суммах, выплаченных несколькими десятками граждан, получивших разрешение на незаконный въезд в иностранные государства, фотографии паспортов, въездных виз иностранных государств, выехавших граждан из РА в результате незаконной миграции, сотовые
В ходе предварительного следствия четверо из членов преступной группы на основании непосредственно возникшего подозения задержаны, и на основании фактических данных, полученных в ходе уголовного производства, в отношении последних осуществляющим надзор прокурором за организацию незаконной миграции, а также за изготовление и использование поддельных документов, за пособничество в совершении указанных преступлений принято решение о возбуждении публичного уголовного преследования по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается, осуществляются необходимые следственные действия и оперативно-разыскные мероприятия по выяснению всех обстоятельств дела, полного круга лиц, вовлеченных в преступную схему, и применению в отношении них мер уголовно-правового воздействия.