ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել և կանխել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի գործունեությունը (տեսանյութ)
14-11-2022
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման ու քննչական դեպարտամենտների կողմից իրականացված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ու վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ մի խումբ անձինք` շահադիտական նպատակով, երկու և ավելի անձանց անօրինական միգրացիան կազմակերպելու դիտավորությամբ, նախնական համաձայնության գալով Երևան քաղաքում գործող տուրիստական տարբեր գործակալությունների ղեկավար կազմերի և այլ անձանց հետ, կատարելով դերերի բաշխում, յուրաքանչյուր անձի հաշվարկով մինչև 25.000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց կազմակերպել են ՀՀ մի շարք քաղաքացիների անօրինական մեկնումը տարանցիկ երկրներով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ՝ այդ նպատակով մեկնող անձանց անվամբ պատրաստելով տարանցիկ երկիր մուտք գործելու և այնտեղ գտնվելու պատշաճ թույլտվություն ստանալու համար իրավասու մարմիններ ներկայացվելիք՝ աշխատանք ունենալու, աշխատավարձի չափի, այլ եկամուտների, մեկնող անձանց մերձավոր ազգականների մահվան վերաբերյալ կեղծ փաստաթղթեր, որոնք ներկայացվել են ՀՀ-ում և արտերկրում գտնվող իրավասու մարմիններին:
Նախաքննության ընթացքում քրեական վարույթի շրջանակներում անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի անդամների բնակարաններում, ավտոմեքենաներում, ինչպես նաև տուրիստական գործակալությունների գրասենյակներում կատարված խուզարկություններով հայտնաբերվել և վերցվել են բազմաթիվ կեղծված փաստաթղթեր, փաստաթղթերի դատարկ ձևանմուշներ, օտարերկրյա պետություններ անօրինական մուտքի թույլտվություն ստացած մի քանի տասնյակ քաղաքացիների կողմից վճարված գումարների վերաբերյալ գրառումներ պարունակող նոթատետրեր, անօրինական միգրացիայի արդյունքում ՀՀ-ից մեկնած քաղաքացիների անձնագրերի, օտարերկրյա մուտքի վիզաների լուսանկարներ, անօրինական միգրացիայի կազմակերպման ընթացքի վերաբերյալ ձայնային հաղորդագրություններ պարունակող բջջային հեռախոսներ:
Նախաքննության ընթացքում հանցավոր խմբի անդամներից 4 անձ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածով ձերբակալվել է և քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել վերջիններիս նկատմամբ անօրինական միգրացիայի կազմակերպման, ինչպես նաև կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելու, օգտագործելու, նշված հանցանքներին օժանդակելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են քննչական անհրաժեշտ գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:

RA National Security Service Detected and Prevented Activities of Criminal Group Engaged in Organizing Illegal Migration (video)
As a result of large-scale operative-search activities and procedural actions carried out by the Department of Economic Security and Anti-Corruption and the Investigation Department of the RA National Security Service, it was established that a group of persons, for mercenary reasons, with the intention of organizing the illegal migration of one or more persons, entered into a preliminary conspiracy with the heads of various travel agencies operating in Yerevan, and other persons, and, having distributed the roles, organized for 25.000 US dollars per person the illegal departure of a number of the RA citizens to the United States of America through transit countries. For this purpose, they prepared false documents in the name of the departing persons on the availability of work, salary, other income, death of close relatives of the departing persons for submission to the competent bodies in order to obtain proper permission to enter the transit country and stay there. These documents were submitted to the competent bodies located in the RA and abroad.
During searches carried out during the preliminary investigation as part of criminal proceedings, in the apartments, cars of members of the criminal group engaged in organizing illegal migration, as well as in the offices of travel agencies, many forged documents, blank samples of document forms, notebooks with notes on amounts paid by several dozen citizens who received permission to illegally enter foreign countries, photographs of passports, entry visas of foreign countries, citizens who left the Republic of Armenia as a result of illegal migration, cell phones containing voice messages about the progress of organizing illegal migration were discovered and seized.
During the preliminary investigation, four of the members of the criminal group were detained on the basis of direct suspicion, and on the basis of factual data obtained during criminal proceedings, in relation to the latter by the supervising prosecutor for organizing illegal migration, as well as for the production and use of false documents, for complicity for the commission of these crimes, a decision was made to initiate public criminal prosecution under the relevant articles of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation of the criminal proceedings continues, the necessary investigative actions and operative-search measures are being carried out to clarify all the circumstances of the case, the full scope of persons involved in the criminal scheme, and to apply criminal legal measures of influence against them.