Ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է պետական դավաճանության հերթական դեպքը (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի ծառայողները, հանցագործությունների դեմ պայքարի շրջանակներում իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական գործունեության արդյունքում, բացահայտել են պետական դավաճանության հերթական դեպքը:
Պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացի, 2021 թվականի օգոստոս-նոյեմբեր ամիսներին ՀՀ ՊՆ կողմից հայտարարված 3-ամսյա հավաքներին մասնակցած զինծառայող, շարքային Է.Ա-ն, կարճ ժամանակով առնչվելով պետական ու ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկությունների հետ, 2021 թվականի հոկտեմբերին «ֆեյսբուք» սոցիալական կայքի միջոցով ծանոթացել է օտարերկրյա հատուկ ծառայության աշխատակից հանդիսացող, պայմանական անունով հանդես եկող անձի հետ և հավաքագրվելով վերջինիս կողմից՝ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով իր բջջային հեռախոսի «Վոթսափ» հավելվածի միջոցով նույն ժամանակահատվածում հավաքել և հատուկ ծառայության ներկայացուցչին է հանձնել իրեն վստահված դիրքի, դրա կոնկրետ տեղակայման, դիրքապահ անձնակազմի քանակի, սպառազինության, դրանցում ծառայության անցկացման կարգի վերաբերյալ պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, որոնց դիմաց ստացել է իբր իր զրուցակցի մերկ լուսանկարները:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում հիշյալ անձը ձերբակալվել է:

Служба национальной безопасности раскрыла очередной случай государственной измены
В результате оперативно-разыскной деятельности, осуществленной в рамках борьбы с преступностью, служащие Департамента военной контрразведки Службы национальной безопасности РА раскрыли очередной случай государственной измены.
Выяснилось, что гражданин РА, рядовой Э.А., военнослужащий, участвовавший в трехмесячных сборах, объявленных МО РА в августе-ноябре 2021 года, на короткое время имел доступ к сведениям, составляющим государственную и служебную тайну, в октябре 2021 года через социальную сеть «Фейсбук» познакомился с лицом, являющимся сотрудником иностранной спецслужбы, действующим под псевдонимом и будучи завербованым, исходя из личной заинтересованности с помощью приложения “Вотсап” своего мобильного телефона, в период того же времени собирал и передавал представителю спецслужбы сведения, составляющие государственную и служебную тайну о порядке несения службы, вверенной ему боевой позиции, ее конкретной дислокации, численности личного состава, несущего дежурства на позиции, вооружения, за что якобы получил обнаженные фотографии своего собеседника.
В рамках инициированного в Следственном департаменте СНБ РА уголовного производства упомянутое лицо было задержано.
Примечание. Обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его виновность не доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА.