ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում տեղի է ունեցել գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի առաջին նիստը
16-11-2022
2022 թվականի նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի 2022 թվականի հոկտեմբերի 20-ին N 1236-Ա որոշմամբ ստեղծված գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի առաջին նիստը:
Նախքան օրակարգի հարցերին անցնելը բացման խոսքով հանդես եկավ հանձնաժողովի նախագահ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Ա.Աբազյանը: Ողջունելով ներկաներին՝ Ա.Աբազյանը ներկայացրեց նոր ձևավորված հանձնաժողովի խնդիրները և հույս հայտնեց, որ հանձնաժողովի վերանայված կազմն ու գործառույթները թույլ կտան առավել համակարգված և փոխհամաձայնեցված եղանակով իրականացնել գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց որոնողական և վերադարձնելու աշխատանքները:
Այնուհետև տեղի ունեցավ գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվելու համար դիմում ներկայացրած հասարակական կազմակերպությունների ընտրություն: Դիմում ներկայացրած կազմակերպություններից ընտրվեցին երեքը՝ «Լույսի ճրագ» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը, «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը, Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը:
Հանձնաժողովի նախագահի կողմից հանձնաժողովի անդամներին տրվեց կոնկրետ հանձնարարականներ: Հանձնաժողովը որոշեց հաջորդ նիստը գումարել 2022 թվականի դեկտեմբերի 16-ին և օրակարգում ընդգրկել հարցեր՝ ըստ տրված հանձնարարականների:

First Session of Interagency Commission on Issues of Prisoners of War, Hostages and Missing (Location Unknown) Persons Held at National Security Service of RA
16-11-2022
On 16 November, 2022, the first session of the Interagency Commission on the Issues of Prisoners of War, Hostages and Missing (whereabouts unknown) Persons was held at the National Security Service of RA, established by the Decision of the Prime Minister of the Republic of Armenia dated October 20, 2022 N 1236-A.
Before moving on to the agenda items, the Chairman of the Commission, Director of the National Security Service of RA A. Abazyan made an introductory speech. Welcoming those present, A. Abazyan presented the tasks of the newly created commission and expressed hope that the revised composition and functions of the commission will allow for the search and return of prisoners of war, hostages and missing persons in a more coordinated and mutually agreed way.
Then, a selection was made of public organizations that applied for inclusion in the Interdepartmental Commission dealing with issues of prisoners of war, hostages and missing (location unknown) persons. Three of the applicant organizations were selected: “Luysi Chrag” Human Rights Non-Governmental Organization, “Center for International and Comparative Law” Non-Governmental Organization, “Tatoyan” Foundation Center for Law and Justice.
The chairman of the commission gave specific instructions to the members of the commission. The Commission decided to convene a regular session on 16 December, 2022 and include issues on the agenda in accordance with the given instructions.