ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում տեղի է ունեցել գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի առաջին նիստը
16-11-2022
2022 թվականի նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի 2022 թվականի հոկտեմբերի 20-ին N 1236-Ա որոշմամբ ստեղծված գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի առաջին նիստը:
Նախքան օրակարգի հարցերին անցնելը բացման խոսքով հանդես եկավ հանձնաժողովի նախագահ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Ա.Աբազյանը: Ողջունելով ներկաներին՝ Ա.Աբազյանը ներկայացրեց նոր ձևավորված հանձնաժողովի խնդիրները և հույս հայտնեց, որ հանձնաժողովի վերանայված կազմն ու գործառույթները թույլ կտան առավել համակարգված և փոխհամաձայնեցված եղանակով իրականացնել գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց որոնողական և վերադարձնելու աշխատանքները:
Այնուհետև տեղի ունեցավ գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվելու համար դիմում ներկայացրած հասարակական կազմակերպությունների ընտրություն: Դիմում ներկայացրած կազմակերպություններից ընտրվեցին երեքը՝ «Լույսի ճրագ» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը, «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը, Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը:
Հանձնաժողովի նախագահի կողմից հանձնաժողովի անդամներին տրվեց կոնկրետ հանձնարարականներ: Հանձնաժողովը որոշեց հաջորդ նիստը գումարել 2022 թվականի դեկտեմբերի 16-ին և օրակարգում ընդգրկել հարցեր՝ ըստ տրված հանձնարարականների:

В Службе национальной безопасности РА состоялось первое заседание Межведомственной комиссии по вопросам пленных, удерживаемых и пропавших без вести (местонахождение неизвестно) лиц
16-11-2022
16 ноября 2022 года в Службе национальной безопасности РА состоялось первое заседание Межведомственной комиссии по вопросам пленных, удерживаемых и пропавших без вести (местонахождение неизвестно) лиц, созданной Решением премьер-министра Республики Армения от 20 октября 2022 года N 1236-А.
Прежде чем перейти к вопросам повестки дня с вступительным словом выступил председатель комиссии, Директор Службы национальной безопасности РА А. Абазян. Приветствуя присутствующих, А. Абазян представил задачи новосозданной комиссии и выразил надежду, что пересмотренные состав и функции комиссии позволят осуществлять поиск и возвращение пленных, удерживаемых и пропавших без вести лиц более скоординированным и взаимосогласованным способом.
Затем был осуществлен отбор общественных организаций, подавших заявки на включение в состав Межведомственной комиссии по вопросам пленных, удерживаемых и пропавших без вести (местонахождение неизвестно) лиц. Были отобраны три из подавших заявки организаций: правозащитная общественная организация «Луйси Чраг», общественная организация «Центр международного и сравнительного права», Центр права и справедливости фонда «Татоян».
Председателем комиссии были даны конкретные поручения членам комиссии. Комиссия приняла решение созвать очередное заседание 16 декабря 2022 года и включить вопросы в повестку дня согласно заданным поручениям.