ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է պետական դավաճանության նոր դեպք (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի ծառայողների մշակած և ձեռնարկած ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացի, ՊՆ N զորամասի կոչումով մայոր սպան 2021 թվականի հուլիսին հայտնվել է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ուշադրության կենտրոնում, հավաքագրվել նրանց կողմից, նրանց հետ համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրել։
Այնուհետև, ծառայության նշանակվելով ՀՀ ՊՆ մեկ այլ զորամասում՝ որպես զորամասի ծառայություններից մեկի պետ, ծառայության ընթացքում օտարերկրյա հատուկ ծառայություններից հաղորդագրությունների միջոցով ստանալով համագործակցությունը շարունակելու վերաբերյալ առաջարկություն և ընդունելով այն, պարտավորվել է վարձատրության դիմաց հավաքել և օտարերկրյա հատուկ ծառայություններին հանձնել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, տարածքային անձեռնմխելիությանը և արտաքին անվտանգությանն ի վնաս օգտագործելու համար ռազմական բնագավառի պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, որպիսի պայմաններում իր հանցավոր գործունեությունն իրագործելով՝ 2022 թվականի փետրվարից մինչև նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում հավաքել և իր կողմից օգտագործվող տարբեր բջջային հավելվածների միջոցով օտարերկրյա հատուկ ծառայության ներկայացուցչին է հանձնել պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող ռազմական բնագավառի տեղեկություններ, մասնավորապես՝ գաղտնի դրոշմով տարբեր բովանդակության փաստաթղթեր, իր ծառայության վայրի, ստորաբաժանումների ուղղվածության, տեսակի և քանակի, ինչպես նաև նշված ստորաբաժանումների կողմից ՀՀ արևելյան և հարավային ուղղություններում ծառայություն իրականացնելու վերաբերյալ տվյալները, որոնց դիմաց որպես վարձատրություն՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայության ներկայացուցչից տարբեր օրերի ընդհանուր ստացել է 19.700 ԱՄՆ դոլար գումար՝ այդ կերպ կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում հիշյալ սպային ներկայացվել է մեղադրանք, դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին, այդ թվում՝ զինծառայողներին՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից հավաքագրված լինելու կամ համագործակցության առաջարկ ստանալու մասին անհապաղ տեղեկացնել իրավասու մարմիններին՝ ՀՀ անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող հարցերը նրանց հետ քննարկելը և տեղեկությունների փոխանցումը բացառելու, ինչպես նաև համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկելու նպատակով:

Служба национальной безопасности раскрыла новый случай государственной измены
В результате масштабных оперативно-разыскных мероприятий, разработанных и предпринятых служащими Департамента военной контрразведки Службы национальной безопасности РА, выяснилось, что гражданин РА, офицер N-ской воинской части, имеющий звание майора, в июле 2021 года оказался в центре внимания иностранных спецслужб, был завербован ими, подписал с ними соглашение о сотрудничестве.
Затем, будучи назначенным на службу в другую воинскую часть МО РА в качестве начальника одной из служб воинской части, во время прохождения службы посредством сообщений получив от иностранных спецслужб предложение о продолжении сотрудничества и приняв его, обязался за вознаграждение собирать и передать иностранным спецслужбам сведения, содержащие государственную и служебную тайну, касающиеся военной сферы, для использования в ущерб суверенитету, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения, и в сложившихся условиях осуществляя свою преступную деятельность в период с февраля по ноябрь 2022 года собирал и посредством используемых им различных мобильных приложений передал представителю иностранной спецслужбы сведения, касающиеся военной сферы, составляющие государственную и служебную тайну, в частности, документы различного содержания с грифом «секретно», данные о месте его службы, направлении, количестве и типе подразделений, а также данные об осуществлении указанными подразделениями службы в восточном и южном направлениях РА, взамен чего в качестве вознаграждения от представителя иностранной спецслужбы в разные дни получил в общей сложности 19.700 долларов США, таким образом, совершив государственную измену в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
В рамках уголовного производства, инициированного в Следственном департаменте СНБ РА, упомянутому офицеру предъявлено обвинение, решением суда в качестве меры пресечения в отношении него избрано заключение под стражу.
Служба национальной безопасности РА еще раз призывает всех граждан РА, в том числе военнослужащих, незамедлительно сообщить компетентным органам о вербовке иностранными спецслужбами или получении предложения о сотрудничестве с целью исключения обсуждения с ними вопросов и передачи информации, касающихся безопасности и обороны РА, а также принятия соответствующих мер.
Примечание. Обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его виновность не доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА.