Բացահայտվել և կանխվել է խմբի կազմում նախնական համաձայնությամբ մի շարք անձանց անօրինական միգրացիա կազմակերպելու դեպք (տեսանյութ)
06-12-2022
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչությունում ստացված օպերատիվ տեղեկություններով վարչության և քննչական դեպարտամենտի ծառայողների համատեղ նախապատրաստած և տակտիկապես իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ու վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Ա.Բ-ն, հանդիսանալով ՀՀ-ում գործող «Մուայ Թայ» ֆեդերացիայի նախագահը, 2022 թվականի օգոստոս-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում, շահադիտական նպատակով, երկու և ավելի անձանց անօրինական միգրացիան կազմակերպելու դիտավորությամբ, նախնական համաձայնության է եկել վարույթով դեռևս չպարզված անձանց հետ, որից հետո, պայմանավորվածության համաձայն, խմբի անդամներով, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, նախապես կատարելով դերերի բաշխում, Հայաստանի Հանրապետության մի շարք քաղաքացիներից 3400-7000 ԱՄՆ դոլար գումարներ ստանալու դիմաց, կազմակերպել են հիշյալ անձանց ՀՀ-ից ելքի, օտարերկրյա համապատասխան պետություններ մուտքի, իսկ այնուհետև նաև այդ պետություններում գտնվելու գործընթացը։
Մասնավորապես, վերջիններս՝ «Շենգենյան համաձայնության երկրների» մուտքի պատշաճ թույլտվություն ստանալու նպատակով վերը նշված անձանց վերաբերյալ ՀՀ-ում գտնվող իրավասու մարմիններ ներկայացնելով իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր հավաստող և իրավունք վերապահող կեղծ փաստաթղթեր՝ «Մուայ Թայ» ֆեդերացիայի մարզիկ կամ մարզիչ հանդիսանալու, աշխատավայրի, աշխատավարձի չափի, բանկային հաշիվների, եկամուտների, ինչպես նաև բովանդակությամբ ակնհայտ կեղծ՝ իրականությանը չհամապատասխանող այլ տեղեկություններ պարունակող տեղեկանքներ՝ այդ կերպ խմբի կազմում նախնական համաձայնությամբ կազմակերպել են մի շարք անձանց անօրինական միգրացիան:
Նախաքննության ընթացքում քրեական վարույթի շրջանակներում անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի անդամի բնակարանում, ավտոմեքենայում, ինչպես նաև «Մուայ Թայ» ֆեդերացիայի գրասենյակում կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են բազմաթիվ կեղծված փաստաթղթեր, փաստաթղթերի դատարկ ձևանմուշներ, ինչպես նաև քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող այլ տվյալներ։
Նախաքննության ընթացքում հանցավոր խմբի անդամներից մեկն անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածով ձերբակալվել է և քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել վերջինիս նկատմամբ խմբի կազմում անօրինական միգրացիայի կազմակերպման համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը։
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են քննչական անհրաժեշտ գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցավոր արարքներում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով

Выявлен и предотвращен случай организации незаконной миграции ряда лиц по предварительному сговору в составе группы (видеоматериал)
06-12-2022
По оперативной информации, полученной в Ереванском городском управлении Службы национальной безопасности РА, в результате оперативно-разыскных и процессуальных действий, совместо подготовленных и тактически осуществленных сотрудниками Управления и Следственного департамента, установлено, что в течение августа-ноября 2022 года президент действующей в РА федерации «Муай Тай» А. Б. из корыстных целей, имея умысел на организцию незаконной миграции двух и более лиц, вступил в предварительный сговор с группой еще не установленных в ходе производства лиц, после чего, согласно договоренности, члены группы, взаимодополняя действия друг друга, заранее распределив роли, в обмен на получение от ряда граждан Республики Армения сумм в размере 3400-7000 долларов США, организовали процесс выезда указанных лиц из РА, въезда в соответствующие иностранные государства, а затем и пребывания в этих государствах.
В частности, с целью получения надлежащего разрешения на въезд в страны Шенгенского соглашения последние, представив в компетентные органы РА поддельные документы, удостоверяющие юридически значимые факты и наделяющие правом, о том, что они являются спортсменами или тренерами федерации «Муай Тай», о месте работы, размере заработной платы, банковских счетах, доходах, а также справки, содержащие заведомо ложные по содержанию не соответствующие действительности иные сведения, таким образом по предварительному сговору в составе группы организовали незаконную миграцию ряда граждан.
В результате проведенных в рамках уголовного производства обысков в ходе предварительного следствия в квартире и автомобиле члена преступной группы, занимающейся организацией незаконной миграции, а также в офисе федерации «Муай Тай» были обнаружены и изъяты многочисленные поддельные документы, пустые образцы форм документов, а также иные данные, имеющие значение для уголовного производства.
В ходе предварительного следствия на основании непосредственно возникшего обоснованного подозрения один из членов преступной группы был задержан и на основании фактических данных, полученных в рамках уголовного производства, осуществляющим надзор прокурором было принято решение о возбуждении в отношении последнего публичного уголовного преследования по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА за организацию незаконной в составе группы. В отношении него применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается, проводятся необходимые следственные действия и оперативно-разыскные мероприятия по выяснению всех обстоятельств дела, полного круга лиц, причастных к преступным деяниям, и применению в отношении них мер уголовно-правового воздействия.