Բացահայտվել և կանխվել է խմբի կազմում նախնական համաձայնությամբ մի շարք անձանց անօրինական միգրացիա կազմակերպելու դեպք (տեսանյութ)
06-12-2022
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչությունում ստացված օպերատիվ տեղեկություններով վարչության և քննչական դեպարտամենտի ծառայողների համատեղ նախապատրաստած և տակտիկապես իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ու վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Ա.Բ-ն, հանդիսանալով ՀՀ-ում գործող «Մուայ Թայ» ֆեդերացիայի նախագահը, 2022 թվականի օգոստոս-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում, շահադիտական նպատակով, երկու և ավելի անձանց անօրինական միգրացիան կազմակերպելու դիտավորությամբ, նախնական համաձայնության է եկել վարույթով դեռևս չպարզված անձանց հետ, որից հետո, պայմանավորվածության համաձայն, խմբի անդամներով, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, նախապես կատարելով դերերի բաշխում, Հայաստանի Հանրապետության մի շարք քաղաքացիներից 3400-7000 ԱՄՆ դոլար գումարներ ստանալու դիմաց, կազմակերպել են հիշյալ անձանց ՀՀ-ից ելքի, օտարերկրյա համապատասխան պետություններ մուտքի, իսկ այնուհետև նաև այդ պետություններում գտնվելու գործընթացը։
Մասնավորապես, վերջիններս՝ «Շենգենյան համաձայնության երկրների» մուտքի պատշաճ թույլտվություն ստանալու նպատակով վերը նշված անձանց վերաբերյալ ՀՀ-ում գտնվող իրավասու մարմիններ ներկայացնելով իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր հավաստող և իրավունք վերապահող կեղծ փաստաթղթեր՝ «Մուայ Թայ» ֆեդերացիայի մարզիկ կամ մարզիչ հանդիսանալու, աշխատավայրի, աշխատավարձի չափի, բանկային հաշիվների, եկամուտների, ինչպես նաև բովանդակությամբ ակնհայտ կեղծ՝ իրականությանը չհամապատասխանող այլ տեղեկություններ պարունակող տեղեկանքներ՝ այդ կերպ խմբի կազմում նախնական համաձայնությամբ կազմակերպել են մի շարք անձանց անօրինական միգրացիան:
Նախաքննության ընթացքում քրեական վարույթի շրջանակներում անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի անդամի բնակարանում, ավտոմեքենայում, ինչպես նաև «Մուայ Թայ» ֆեդերացիայի գրասենյակում կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են բազմաթիվ կեղծված փաստաթղթեր, փաստաթղթերի դատարկ ձևանմուշներ, ինչպես նաև քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող այլ տվյալներ։
Նախաքննության ընթացքում հանցավոր խմբի անդամներից մեկն անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածով ձերբակալվել է և քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել վերջինիս նկատմամբ խմբի կազմում անօրինական միգրացիայի կազմակերպման համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը։
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են քննչական անհրաժեշտ գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցավոր արարքներում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով

Case of Organizing Illegal Migration by a Number of Persons by Prior Conspiracy as Part of Group Detected and Prevented (video)
06-12-2022
According to operative information received from the Yerevan City Department of the RA National Security Service, as a result of operative-search and procedural actions jointly prepared and tactically carried out by officers of the Directorate and the Investigation Department, it was established that during August-November 2022, the president of the federation operating in the Republic of Armenia “ Muay Thai" A. B., for mercenary motives, with the intention of organizing the illegal migration of two or more persons, entered into a preliminary conspiracy with a group of persons not yet identified during the proceedings, after which, according to the agreement, the members of the group, complementing each other’s actions, having assigned roles in advance, in exchange for receiving sums of 3.400-7.000 US dollars from a number of citizens of the Republic of Armenia, organized the process of departure of these persons from the RA, entry into the relevant foreign states, and then stay in these states.
In particular, in order to obtain proper permission to enter the “Shengen countries”, the latter, having submitted to the competent authorities of the RA forged documents certifying legally significant facts and granting the right that the above-mentioned persons are athletes or coaches of the "Muay Thai" Federation, about the place of work, wages, bank accounts, income, as well as certificates containing deliberately false content and other information that does not correspond to reality, thus, by prior conspiracy, the group organized the illegal migration of a number of citizens.
As a result of searches carried out as part of criminal proceedings during the preliminary investigation in the apartment and car of a member of the criminal group involved in organizing illegal migration, as well as in the office of the "Muay Thai" Federation, numerous counterfeit documents, blank samples of document forms, as well as other data relevant for criminal proceedings were found and seized.
During the preliminary investigation, on the basis of directly arising reasonable suspicion, one of the members of the criminal group was detained and, based on factual data obtained within the framework of criminal proceedings, the supervising prosecutor decided to initiate public criminal prosecution against the latter under the relevant articles of the RA Criminal Code as part of the group. Arrest was applied to him as a measure of restraint.
The preliminary investigation of criminal proceedings continues, the necessary investigative actions and operative-search activities are being carried out to clarify all the circumstances of the case, the full range of persons involved in criminal acts, and to apply criminal legal measures against them.