ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հակահետախուզության դեպարտամենտում և Շիրակի մարզային վարչությունում ստացված օպերատիվ տեղեկությունների իրացման արդյունքում ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի և հիշյալ օպերատիվ ստորաբաժանումների ծառայողների համատեղ իրականացրած մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ու վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Երևան և Արմավիր քաղաքներում տուրիստական գործունեություն իրականացնող Ա. Պ-ն 2022 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում շահադիտական դրդումներից ելնելով, երկու և ավելի անձանց անօրինական միգրացիան՝ օտարերկրյա պետություն մուտքը և օտարերկրյա պետությունում գտնվելը կազմակերպելու դիտավորությամբ նախնական համաձայնության է եկել նույն գործունեությամբ զբաղվող Ք. Մ-ի հետ, որից հետո, պայմանավորվածության համաձայն` խմբի անդամներով, միմյանց գործողությունները փոխլրացնելով, կատարելով դերերի բաշխում, Հայաստանի Հանրապետության 6, ինչպես նաև մի շարք այլ քաղաքացիների անօրինական միգրացիան կազմակերպելու համար վերջիններիս կողմից 3.000-3.500 ԱՄՆ դոլար գումարներ տալու դիմաց ՀՀ-ից մեկնել ցանկացող հիշյալ անձանց՝ «Շենգենյան համաձայնության երկրներ» մուտքի պատշաճ թույլտվություն ստանալու նպատակով այլ փաստաթղթերի հետ ՀՀ-ում գտնվող իրավասու մարմիններ են ներկայացրել նաև վերջիններիս անվամբ իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր հավաստող և իրավունք վերապահող, կեղծ փաստաթղթեր՝ անշարժ գույք և աշխատանք ունենալու, ամուսնացած լինելու հանգամանքի, աշխատավարձի չափի, այլ եկամուտների, ինչպես նաև բովանդակությամբ ակնհայտ կեղծ այլ տեղեկություններ պարունակող տեղեկանքներ՝ այդ կերպ օտարերկրյա պետություններ մուտքի պատշաճ թույլտվություններ ստանալու համար կեղծ փաստաթղթեր ներկայացնելով՝ խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ կազմակերպել են մի շարք անձանց անօրինական միգրացիան:
Բացի այդ, Ա. Պ-ն նաև այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ նույն ժամանակահատվածում և մեխանիզմով 4.500 ԱՄՆ դոլար գումարներ ստանալու դիմաց կազմակերպել է 31 ՀՀ քաղաքացիների և այլ անձանց անօրինական միգրացիան:
Նախաքննության ընթացքում քրեական վարույթի շրջանակներում անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի անդամների բնակարաններում, ավտոմեքենաներում, ինչպես նաև տուրիստական գործակալությունների գրասենյակներում կատարված խուզարկություններով հայտնաբերվել և վերցվել են կեղծված փաստաթղթեր, օտարերկրյա պետություններ անօրինական մուտքի թույլտվություն ստացած մի շարք քաղաքացիների կողմից վճարված գումարների վերաբերյալ գրառումներ պարունակող փաստաթղթեր, անօրինական միգրացիայի արդյունքում ՀՀ-ից մեկնած քաղաքացիների անձնագրերի պատճեններ և անձնագրեր, առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ և քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող այլ փաստաթղթեր և առարկաներ:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա հսկող դատախազի կողմից որոշումներ են կայացվել հանցավոր խմբի երկու անդամների նկատմամբ անօրինական միգրացիայի կազմակերպման համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին: Վերջիններս դատարան ներկայացվելու համար ձերբակալվել են: Մեկ անձ ձերբակալվել է հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով: Խմբի անդամներից մեկի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են քննչական անհրաժեշտ գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցավոր խմբերում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:

В результате реализации оперативных данных, полученных в Департаменте контрразведки и Ширакском областном управлении Службы национальной безопасности РА, и в результате крупномасштабных оперативно-разыскных мероприятий и процессуальных действий, совместно проведенных служащими Следственного департамента СНБ и упомянутых оперативных подразделений, установлено, что А. П., осуществляющий туристическую деятельность в городах Ереван и Армавир, в течение сентября-ноября 2022 года, исходя из корыстных побуждений, имея умысел на организацию незаконной миграции двух и более лиц - их въезд в иностраннoe государствo и пребывание в иностранном государстве - вступил в предварительный сговор с К. М., занимающимся той же деятельностью, после чего, согласно договоренности, с членами группы, взаимодополняя действия друг друга, выполняя распределение ролей, с целью организации неаконной миграции 6-и граждан Республики Армения, а также ряда других граждан, от последних, желающих выехать из РА, в обмен на уплату 3000-3500 долларов США, с целью получения надлежащего разрешения на въезд в страны Шенгенского соглашения на ряду с другими документами от имени упомянутых лиц представили в компетентные органы РА поддельные документы, имеющие юридическое значение, удостоверяющие факты и предоставляющие права, такие как наличие недвижимости и работы, o семейном положении, размере заработной платы, иных доходах, а также справки, содержащие заведомо ложные иные сведения по содержанию, таким образом, предоставив поддельные документы для получения надлежащих разрешений на въезд в иностранные государства, они по предварительному сговору в составе группы организовали незаконную миграцию ряда лиц.
Кроме того, А. П. по предварительному сговору также с другими лицами в тот же период времени и тому же механизму в обмен на получение 4500 долларов США организовал незаконную миграцию 31 гражданина РА и других лиц.
В ходе предварительного следствия в рамках уголовного производства при обысках, проведенных в кварирах и автомобилях участников преступной группы, занимающейся организацией незаконной миграцией, а также в офисах туристических агентств были обнаружены и изъяты поддельные документы, документы содержащие записи о суммах, выплаченных рядом граждан, получивших разрешение на незаконный въезд в иностранные государства, паспорта и копии паспортов граждан, выехавших из РА в результате незаконной миграции, суммы денег в особо крупных размерах и другие документы и предметы, имеющие значение для уголовного производства.
На основании приобретенных в ходе предварительного следствия фактических данных прокурором, осуществляющим надзор, по соответствующей статье Уголовного кодекса РА в отношении двух членов преступной группы за организацию незаконной миграции были вынесены решения о возбуждении публичного уголовного преследования. Последние были задержаны, чтобы предстать перед судом. На основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления одно лицо было задержано. В отношении одного из членов группы в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается, осуществляются необходимые следственные действия и оперативно-разыскные мероприятия для выяснения всех обстоятельств дела, а также полного круга лиц, вовлеченных в преступные группы, и применения в отношении них мер уголовно-правового воздействия.
Служба национальной безопасности РА призывает граждан РА при выезде из РА в иностранное государство и возвращении воздерживаться от вовлечения в процессы незаконной миграции, исключить использование поддельных документов и предоставление крупных денежных сумм лицам, организующим эти процессы незаконно.