2022 թվականի դեկտեմբերի 16-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն գեներալ-մայոր Ա.Աբազյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որին մասնակցել են գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց ընտանիքների անդամներ և հարազատներ, ինչպես նաև հանձնաժողովին կից գործող աշխատանքային խմբի անդամները:
Նիստի ընթացքում միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ գեներալ-մայոր Ա.Աբազյանի կողմից նշվել են այն առաջնահերթությունները, որոնք ի հայտ էին եկել հանձնաժողովի նախորդ նիստից հետո կատարված աշխատանքների ամփոփման և վերլուծության արդյունքում: Հատկապես կարևորվել են գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց վերաբերյալ հարցերի իրավական կարգավորման անհրաժեշտությունը և որոշվել է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել ՀՀ արդարադատության նախարարության համակարգմամբ համապատասխան օրենքի հայեցակարգի նախագծի մշակման ուղղությամբ:
Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարազատների հետ մշտական կապ ապահովելու նպատակով հստակ հանձնարարություններ են տրվել: Մասնավորապես՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության համապատասխան աշխատակիցների միջոցով կապահովվի ծնողների ու հարազատների դիմումների և առաջարկությունների ստացման և արձանագրման գործընթացը՝ աշխատանքային խմբին փոխանցելու նպատակով:
Նիստի ընթացքում հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են կատարված աշխատանքները, նախորդ նիստի ընթացքում հանձնաժողովի նախագահի կողմից տրված հանձնարարականների իրականացման ընթացքը, ինչպես նաև պատասխանել են նիստին ներկա գտնվող ծնողների ու հարազատների կողմից հնչեցված հարցերին:

Состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по вопросам пленных, удерживаемых и пропавших без вести лиц
19-12-2022
16 декабря 2022 года во главе с Директором Службы национальной безопасности РА генерал-майором А. Абазяном состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по вопросам пленных, удерживаемых и пропавших без лиц, в котором участвовали члены семей и родные пленных, удерживаемых и пропавших без вести лиц, а также члены рабочей группы, действующей при комиссии.
В ходе заседания председателем Межведомственной комиссии генерал-майором А. Абазяном были отмечены те приоритеты, которые возникли в результате подведения итогов и анализа работы, проделанной после предыдущего заседания комиссии. Особенно была подчеркнута необходимость правового регулирования вопросов, касающихся пленных, удерживаемых и пропавших без вести (местонахождение неизвестно) лиц и решено предпринять конкретные шаги по разработке проекта концепции соответствующего закона при координации Министерства юстиции РА.
Были даны четкие указания с целью обеспечения постоянной связи с родными пленных, удерживаемых и пропавших без вести лиц. В частности, посредством соответствующих сотрудников Министерства обороны РА будет обеспечен процесс приема и учета заявлений и предложений родителей и родных с целью передачи их рабочей группе.
В ходе заседания члены комиссии представили проделанную работу, ход выполнения поручений, данных председателем комиссии на предыдущем заседании, а также ответили на вопросы, озвученные родителями и родными, присутствующими на заседании .