2022 թվականի դեկտեմբերի 16-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն գեներալ-մայոր Ա.Աբազյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որին մասնակցել են գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց ընտանիքների անդամներ և հարազատներ, ինչպես նաև հանձնաժողովին կից գործող աշխատանքային խմբի անդամները:
Նիստի ընթացքում միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ գեներալ-մայոր Ա.Աբազյանի կողմից նշվել են այն առաջնահերթությունները, որոնք ի հայտ էին եկել հանձնաժողովի նախորդ նիստից հետո կատարված աշխատանքների ամփոփման և վերլուծության արդյունքում: Հատկապես կարևորվել են գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց վերաբերյալ հարցերի իրավական կարգավորման անհրաժեշտությունը և որոշվել է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել ՀՀ արդարադատության նախարարության համակարգմամբ համապատասխան օրենքի հայեցակարգի նախագծի մշակման ուղղությամբ:
Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարազատների հետ մշտական կապ ապահովելու նպատակով հստակ հանձնարարություններ են տրվել: Մասնավորապես՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության համապատասխան աշխատակիցների միջոցով կապահովվի ծնողների ու հարազատների դիմումների և առաջարկությունների ստացման և արձանագրման գործընթացը՝ աշխատանքային խմբին փոխանցելու նպատակով:
Նիստի ընթացքում հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են կատարված աշխատանքները, նախորդ նիստի ընթացքում հանձնաժողովի նախագահի կողմից տրված հանձնարարականների իրականացման ընթացքը, ինչպես նաև պատասխանել են նիստին ներկա գտնվող ծնողների ու հարազատների կողմից հնչեցված հարցերին:

Regular Meeting of Interagency Commission on Issues of Prisoners of Wars, Hostages and Missing Persons Held
19-12-2022
On December 16, 2022, a regular meeting of the Interagency Commission on the Issues of Prisoners of Wars, Hostages and Missing Persons, chaired by the Director of the National Security Service of RA, Major General A. Abazyan, was held, which was attended by family members and relatives of prisoners of wars, hostages and missing persons, as well as members of the working group functioning adjunct to the commission.
During the meeting, the priorities that arose as a result of summing up and analyzing the work done since the previous meeting of the Commission were noted by the Chairman of the Interagency Commission, Major General A. Abazyan. The need for legal regulation of issues regarding prisoners of wars, hostages and missing (whereabouts unknown) persons was especially emphasized and it was decided to take concrete steps in the direction of developing a draft concept of the relevant law in coordination with the Ministry of Justice of RA.
Clear instructions were given to ensure constant contact with the relatives of prisoners of wars, hostages and missing persons. In particular, through the relevant employees of the Ministry of Defense of RA, the process of receiving and recording the applications and recommendations of parents and relatives will be ensured in order to transfer them to the working group.
During the meeting, the members of the Commission presented the work done, the process of implementation of the instructions given by the chairman of the Commission during the previous meeting, and also answered the questions raised by the parents and relatives present at the meeting.