Դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում տեղի ունեցավ հանդիսավոր նիստ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվա կապակցությամբ, որին մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ԱԱԾ տնօրեն, գեներալ-մայոր Արմեն Աբազյանը, ով շնորհավորեց ազգային անվտանգության մարմինների աշխատակիցներին՝ մասնագիտական տոնի կապակցությամբ և ներկայացրեց 2022 թվականի ընթացքում կատարած աշխատանքի առավել նշանակալի արդյունքները։
«Աշխարհաքաղաքական ներկայիս դիմակայության և մեր տարածաշրջանում ծավալվող զարգացումների ընդհանուր խորապատկերում Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իր առջև դրված խնդիրների իրագործման շրջանակներում արձանագրվել են Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության արտաքին սպառնալիքների տիրույթում նոր զարգացումներ, վտանգներ և դրանց տարատեսակ դրսևորումներ, որոնց ժամանակին բացահայտման, գնահատման, հակազդման և չեզոքացման ուղղությամբ Ծառայության կողմից ձեռնարկվել են անհրաժեշտ քայլեր», - ասաց Ա․ Աբազյանը:
ԱԱԾ տնօրենը իր ելույթում նշեց, որ հատուկ ուշադրության կենտրոնում են պահվում 2022 թվականի ընթացքում «Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով» միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքների համակարգումը, որը փոխանցվել է Ազգային անվտանգության ծառայությանը, ինչի շրջանակներում ձևավորվել է նոր հանձնաժողով և դրան կից աշխատանքային խումբ:
«Հանձնաժողովն արդեն հրավիրել է նիստեր և ձեռնամուխ է եղել այս ոլորտում տարբեր գերատեսչությունների աշխատանքների համակարգմանը: Կազմակերպվել են մի շարք հանդիպումներ գերեվարված և անհայտ կորած անձանց ծնողների հետ, որի ընթացքում քննարկվել են վերջիններիս կողմից բարձրացված հարցերը և հանձնաժողովի անդամներին տրվել են կոնկրետ հանձնարարականներ», - ասաց Արմեն Աբազյանը:
Ամփոփելով 2022թ․ ընթացքում Ազգային անվտանգության մարմինների հիմնական ստորաբաժանումների կողմից կատարված աշխատանքները՝ Ա․ Աբազյանը փաստեց, որ դեռևս առկա են բազմաթիվ չլուծված խնդիրներ, որոնց ուղղությամբ ԱԱԾ-ի կողմից իրականացվում են ամենօրյա հետևողական աշխատանքներ՝ դրանք վերացնելու ուղղությամբ:
«Հավաստիացնում եմ, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը տիրապետում է երկրում տիրող օպերատիվ իրավիճակին և հետևողական շարունակելու է ապահովել անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, երկրի տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, սահմանադրական կարգը, տնտեսության բնականոն զարգացումը, ինչպես նաև չեզոքացնելու է պետության ներքին և արտաքին անվտանգության սպառնալիքները»,- ասաց ՀՀ ԱԱԾ տնօրենը:
Մասնագիտական տոնի կապակցությամբ անվտանգության մարմինների աշխատակիցներին շնորհավորեց նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով բարձր գնահատելով Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատանքն ու նվիրվածությունը, նշեց․ «Ազգային անվտանգության ծառայությունն այն մարմինն է, որի աշխատանքի ծավալը և արդյունավետությունը ոչ բոլորին է տեսանելի և տեղեկատվությունը հասանելի, դա Ծառայության առանձնահատկություններից է և սա ես ընդգծում եմ նրա համար, որ գնահատում եմ ԱԱԾ-ի նվիրված աշխատանքը։ Ազգային անվտանգության ծառայությունը մեր պետության կարևորագույն հիմնասյուներից է՝ մի մարմին, պետական կառավարման մի համակարգ, որը պարտավոր է լինել ամենապետականամետը և մյուս կողմից, մի մարմին, որը տիրապետում է երկրում և նրա շուրջ առկա բոլոր խնդիրների մասին ամբողջական տեղեկատվությանը։ Քանի դեռ մեր երկրի անվտանգության բոլոր մարտահրավերները հասցեագրված չեն՝ դա նշանակում է, որ մեր բոլորի աշխատանքը բավարար չափով արդյունավետ չեմ կարող համարել, որովհետև մենք առնչվում ենք ոչ սովորական մարտահրավերների»:
Մասնագիտական տոնի առթիվ ՀՀ վարչապետի կողմից ԱԱԾ մի շարք աշխատակիցներ ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ցուցաբերած խիզախության և նվիրումի համար արժանացան պետական պարգևների, շնորհակալագրերի և հուշամեդալների:
ԱԱԾ օպերատիվ-տեխնիկական գլխավոր վարչության պետ, գնդապետ Կարեն Ղարիբյանին շնորհվեց գեներալ-մայորի զինվորական կոչում:
ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի պետ, գնդապետ Դավիթ Սանամյանին շնորհվեց գեներալ-մայորի զինվորական կոչում:
Իրավագիտության զարգացման, իրավակարգի եւ օրինականության ամրապնդման գործում ունեցած վաստակի համար ԱԱԾ տնօրենի խորհրդական, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահե Ենգիբարյանին շնորհվեց ՀՀ վաստակավոր իրավաբանի պատվավոր կոչում։
Օրվա խորհրդին համահունչ՝ ՀՀ ԱԱԾ տնօրենը, տեղակալները, դեպարտամենտի ղեկավարները և ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ հրամանատարը հարգանքի տուրք մատուցեցին և ծաղիկներ խոնարհեցին հայրենիքի հանդեպ իրենց պարտքը կատարելիս զոհված և հերոսացած սահմանապահների հիշատակին կանգնեցված խաչքար-հուշակոթողներին:

20 декабря в Службе национальной безопасности РА в связи с Днем работника органов национальной безопасности Армении состоялось торжественное заседание, в котором принял участие Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян.
С приветственным словом выступил Директор СНБ генерал-майор Армен Абазян, который поздравил сотрудников органов национальной безопасности в связи с профессиональным праздником и представил наиболее значимые результаты работы, проделанной за 2022 год.
«На общем фоне текущего геополитического противостояния и процессов, разворачивающихся в нашем регионе, в рамках реализации задач, поставленных перед Службой национальной безопасности в сфере внешних угроз национальной безопасности Республики Армения, зафиксированы новые события, опасности и их различные проявления, в направлении своевременного выявления, оценки, противодействия и нейтрализации которых Службой были предприняты необходимые шаги», – сказал А. Абазян.
В своем выступлении Директор СНБ отметил, что особое внимание уделяется координации работ Межведомственной комиссии по вопросам пленных, удерживаемых и пропавших без вести лиц, которая была возложена на Службу национальной безопасности, в рамках которой были сформированы новая комиссия и действующая при ней рабочая группа.
«Комиссия уже созвала ряд заседаний и приступила к координации работ разных ведомств в этой сфере. Был организован ряд встреч с родителями пленных и пропавших без вести лиц, в ходе которых были обсуждены вопросы, поднятые последними, и даны конкретные поручения членам комиссии», – сказал Армен Абазян.
Подводя итоги работ, выполненных основными подразделениями органов национальной безопасности за 2022 год, А. Абазян заявил, что все еще есть множество нерешенных вопросов, для устранения которых СНБ осуществляет ежедневные последовательные работы.
«Заверяю вас, что Служба национальной безопасности владеет оперативной ситуацией в стране и будет последовательно обеспечивать безопасность личности, общества и государства, территориальную целостность страны, суверенитет, конституционный строй, естественное развитие экономики, а также будет нейтрализовывать угрозы внутренней и внешней безопасности государства», – сказал Директор СНБ РА.
В связи с профессиональным праздником работников органов национальной безопасности поздравил также Премьер-министр РА Никол Пашинян, который высоко оценивая работу и самоотверженность Службы национальной безопасности, отметил:
«Служба национальной безопасности - это орган, объем работы и оперативность которого не всем видны, а информация не всем доступна, это одна из особенностей Службы, и я подчеркиваю это, потому что ценю самоотверженную работу СНБ. Служба национальной безопасности является одной из важнейших опор нашего государства, является органом, системой государственного управления, которая обязана быть самым прогосударственным, а с другой стороны, органом, обладающим полной информацией обо всех вопросах, существующих в стране и вокруг нее. Пока не будут решены все вызовы безопасности нашей страны, это значит, что я не могу считать всю нашу работу достаточно эффективной, так как мы сталкиваемся с необычными вызовами».
По случаю профессионального праздника за отвагу и преданность, проявленные при исполнении служебных обязанностей, Премьер-министр РА наградил ряд сотрудников СНБ государственными наградами, благодарственными грамотами и памятными медалями.
Начальнику Главного оперативно-технического управления СНБ полковнику Гарибяну Карену присвоено воинское звание генерал-майора.
Начальнику Департамента военной контрразведки СНБ полковнику Санамяну Давиду присвоено воинское звание генерал-майора.
За заслуги в деле развития юриспруденции, укрепления правопорядка и законности советнику директора СНБ, доктору юридических наук, профессору Енгибаряну Ваге присвоено почетное звание заслуженного юриста РА.
В соответствии с посылом дня Директор СНБ РА, заместители Директора, руководители департаментов СНБ и командующий ПВ СНБ воздали дань уважения памяти пограничников, героически павших при выполнении своего долга, и возложили цветы к хачкарам-памятникам, установленным в их честь.