Դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում տեղի ունեցավ հանդիսավոր նիստ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվա կապակցությամբ, որին մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ԱԱԾ տնօրեն, գեներալ-մայոր Արմեն Աբազյանը, ով շնորհավորեց ազգային անվտանգության մարմինների աշխատակիցներին՝ մասնագիտական տոնի կապակցությամբ և ներկայացրեց 2022 թվականի ընթացքում կատարած աշխատանքի առավել նշանակալի արդյունքները։
«Աշխարհաքաղաքական ներկայիս դիմակայության և մեր տարածաշրջանում ծավալվող զարգացումների ընդհանուր խորապատկերում Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իր առջև դրված խնդիրների իրագործման շրջանակներում արձանագրվել են Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության արտաքին սպառնալիքների տիրույթում նոր զարգացումներ, վտանգներ և դրանց տարատեսակ դրսևորումներ, որոնց ժամանակին բացահայտման, գնահատման, հակազդման և չեզոքացման ուղղությամբ Ծառայության կողմից ձեռնարկվել են անհրաժեշտ քայլեր», - ասաց Ա․ Աբազյանը:
ԱԱԾ տնօրենը իր ելույթում նշեց, որ հատուկ ուշադրության կենտրոնում են պահվում 2022 թվականի ընթացքում «Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով» միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքների համակարգումը, որը փոխանցվել է Ազգային անվտանգության ծառայությանը, ինչի շրջանակներում ձևավորվել է նոր հանձնաժողով և դրան կից աշխատանքային խումբ:
«Հանձնաժողովն արդեն հրավիրել է նիստեր և ձեռնամուխ է եղել այս ոլորտում տարբեր գերատեսչությունների աշխատանքների համակարգմանը: Կազմակերպվել են մի շարք հանդիպումներ գերեվարված և անհայտ կորած անձանց ծնողների հետ, որի ընթացքում քննարկվել են վերջիններիս կողմից բարձրացված հարցերը և հանձնաժողովի անդամներին տրվել են կոնկրետ հանձնարարականներ», - ասաց Արմեն Աբազյանը:
Ամփոփելով 2022թ․ ընթացքում Ազգային անվտանգության մարմինների հիմնական ստորաբաժանումների կողմից կատարված աշխատանքները՝ Ա․ Աբազյանը փաստեց, որ դեռևս առկա են բազմաթիվ չլուծված խնդիրներ, որոնց ուղղությամբ ԱԱԾ-ի կողմից իրականացվում են ամենօրյա հետևողական աշխատանքներ՝ դրանք վերացնելու ուղղությամբ:
«Հավաստիացնում եմ, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը տիրապետում է երկրում տիրող օպերատիվ իրավիճակին և հետևողական շարունակելու է ապահովել անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, երկրի տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, սահմանադրական կարգը, տնտեսության բնականոն զարգացումը, ինչպես նաև չեզոքացնելու է պետության ներքին և արտաքին անվտանգության սպառնալիքները»,- ասաց ՀՀ ԱԱԾ տնօրենը:
Մասնագիտական տոնի կապակցությամբ անվտանգության մարմինների աշխատակիցներին շնորհավորեց նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով բարձր գնահատելով Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատանքն ու նվիրվածությունը, նշեց․ «Ազգային անվտանգության ծառայությունն այն մարմինն է, որի աշխատանքի ծավալը և արդյունավետությունը ոչ բոլորին է տեսանելի և տեղեկատվությունը հասանելի, դա Ծառայության առանձնահատկություններից է և սա ես ընդգծում եմ նրա համար, որ գնահատում եմ ԱԱԾ-ի նվիրված աշխատանքը։ Ազգային անվտանգության ծառայությունը մեր պետության կարևորագույն հիմնասյուներից է՝ մի մարմին, պետական կառավարման մի համակարգ, որը պարտավոր է լինել ամենապետականամետը և մյուս կողմից, մի մարմին, որը տիրապետում է երկրում և նրա շուրջ առկա բոլոր խնդիրների մասին ամբողջական տեղեկատվությանը։ Քանի դեռ մեր երկրի անվտանգության բոլոր մարտահրավերները հասցեագրված չեն՝ դա նշանակում է, որ մեր բոլորի աշխատանքը բավարար չափով արդյունավետ չեմ կարող համարել, որովհետև մենք առնչվում ենք ոչ սովորական մարտահրավերների»:
Մասնագիտական տոնի առթիվ ՀՀ վարչապետի կողմից ԱԱԾ մի շարք աշխատակիցներ ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ցուցաբերած խիզախության և նվիրումի համար արժանացան պետական պարգևների, շնորհակալագրերի և հուշամեդալների:
ԱԱԾ օպերատիվ-տեխնիկական գլխավոր վարչության պետ, գնդապետ Կարեն Ղարիբյանին շնորհվեց գեներալ-մայորի զինվորական կոչում:
ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի պետ, գնդապետ Դավիթ Սանամյանին շնորհվեց գեներալ-մայորի զինվորական կոչում:
Իրավագիտության զարգացման, իրավակարգի եւ օրինականության ամրապնդման գործում ունեցած վաստակի համար ԱԱԾ տնօրենի խորհրդական, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահե Ենգիբարյանին շնորհվեց ՀՀ վաստակավոր իրավաբանի պատվավոր կոչում։
Օրվա խորհրդին համահունչ՝ ՀՀ ԱԱԾ տնօրենը, տեղակալները, դեպարտամենտի ղեկավարները և ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ հրամանատարը հարգանքի տուրք մատուցեցին և ծաղիկներ խոնարհեցին հայրենիքի հանդեպ իրենց պարտքը կատարելիս զոհված և հերոսացած սահմանապահների հիշատակին կանգնեցված խաչքար-հուշակոթողներին:

On December 20, a ceremonial meeting took place at the National Security Service of RA on the occasion of the Day of the National Security Bodies of the Republic of Armenia, in which the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan participated.
The director of the NSS, Major General Armen Abazyan, delivered a welcoming speech, congratulating the officers of the National Security Bodies on their professional holiday and presented the most significant results of the work done in 2022.
“Against the general background of the current geopolitical confrontation and the processes unfolding in our region, as part of the implementation of the tasks assigned to the National Security Service, in the field of external threats to the national security of the Republic of Armenia, new events, dangers and their various manifestations have been recorded, in the direction of timely identification, assessment, counteraction and neutralization of which the Service has taken the necessary steps,” A. Abazyan said.
In his speech, the Director of the NSS noted that special attention is paid to the coordination of the work of the Interagency Commission on the Issues of Prisoners of Wars, Hostages and Missing Persons during 2022, which was entrusted to the National Security Service, within which a new commission and a working group operating under it were formed.
“The commission has already convened a number of meetings and started coordinating the work of various departments in this area. A number of meetings were organized with the parents of the captives and missing persons, during which the issues raised by the latter were discussed and specific instructions were given to the members of the commission,” said Armen Abazyan.
Summing up the work carried out by the main divisions of the National Security Bodies in 2022, A. Abazyan stated that there are still many unresolved issues, for the elimination of which the NSS carries out daily consistent work.
“I assure you that the National Security Service is in control of the operative situation in the country and will consistently ensure the security of the individual, society and the state, the territorial integrity of the country, sovereignty, the constitutional order, the natural development of the economy, as well as will neutralize threats to the internal and external security of the state,” said the Director of the NSS of RA.
On the occasion of the professional holiday, the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan also congratulated the officers of the National Security Bodies, who, appreciating the work and dedication of the National Security Service, noted:
“The National Security Service is the body the scope of work and efficiency of which is not visible to everyone and the information is not available to everyone, and this is one of the features of the Service. And I emphasize this because I appreciate the dedicated work of the NSS. The National Security Service is one of the most important pillars of our state, a body, a system of state administration, which is obliged to be the most state-oriented, and, on the other hand, a body which possesses complete information about all the problems existing in the country and around it. Unless all the challenges to our country’s security are not addressed, it means that we cannot consider all our work to be sufficiently effective, because we are facing unusual challenges.”
On the occasion of the professional holiday, a number of NSS officers were honored by Prime Minister Nikol Pashinyan with state awards, letters of appreciation and commemorative medals for courage and dedication in the performance of their service duties.
The head of the Main Directorate of Operative-Technical Department of the NSS, Colonel Karen Gharibyan was awarded the military rank of Major General.
Colonel David Sanamyan, Head of the Department of Military Counterintelligence of the NSS, was awarded the military rank of Major General.
For merits in the development of jurisprudence, strengthening legal order and rule of law, the adviser to the Director of the NSS, Doctor of Legal Sciences, Professor Vahe Yengibaryan was awarded the honorary title of Honored Lawyer of RA.
In accordance with the message of the day, the NSS Director of RA, the Deputy Directors, the heads of departments and the commander of the Border Guard Troops of the NSS of RA paid tribute to the memory of the border guards who heroically died in the line of duty, and laid flowers at the khachkars-monuments erected in their honor.