ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի շենքերում և պետական նշանակության այլ օբյեկտներում ու հասարակական վայրերում բռնություն գործադրելով, ջարդ իրականացնելով, գույք ոչնչացնելով, վնասելով, կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելով արտահայտված զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու, դրանց մասնակցելու և այլ դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Քրեական վարույթի շրջանակներում կատարված լայնածավալ քննչական և վարութային այլ գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են զանգվածային անկարգությունների ընթացքում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի նկատմամբ բռնություն գործադրած և ՀՀ վարչապետին հատկացված կեցավայրից առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարած անձինք, ովքեր ձերբակալվել են։
Ա.Բ-ն 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի և դրանով պայմանավորված՝ նույն օրը Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին պատերազմը դադարեցնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև ձեռք բերված համաձայնության վերաբերյալ հայտարարությունը զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվելուց հետո՝ համացանցի միջոցով տեղեկանալով, որ մայրաքաղաք Երևանում գտնվող ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի վարչական շենքերի, դրանց ներսում և ՀՀ վարչապետին հատկացված կեցավայրի մոտ կատարվում են զանգվածային անկարգություններ, դրանց մասնակցելու նպատակով նույն օրը՝ ժամը 03:00-ի սահմաններում, գնացել է Երևան քաղաքի Ձորափի 74 հասցեում գտնվող ՀՀ կառավարական կեցավայրի մոտ և միացել այնտեղ հավաքված ամբոխին:
Այնուհետև, Ա.Բ-ն խախտելով բնակարան հանդիսացող ՀՀ կառավարական կեցավայրի անձեռնմխելիությունը, անտեսելով հատուկ պահպանվող օբյեկտի պահպանության ռեժիմը, չենթարկվելով նշված վայրում ծառայություն իրականացնող ՀՀ պետական պահպանության ծառայության աշխատակիցների օրինական պահանջին, հաղթահարելով կառավարական կեցավայրի մուտքի դարպասների արգելքը` պարսպի վրայով ներս ցատկելով ներխուժել է կեցավայրի տարածք, ապա նաև՝ մտել ՀՀ վարչապետին հատկացված առանձնատուն:
Այնուհետև, դուրս գալով կեցավայրի տարածքից գնացել է Կ.Դեմիրճյան փողոց, որտեղ միացել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի նկատմամբ բռնություն գործադրող զանգվածային անկարգությունների մասնակիցներին, ճեղքելով վերջիններիս շարքերը, մոտեցել է արդեն իսկ գետնին ընկած Արարատ Միրզոյանին և ոտքով հարվածել է վերջինիս՝ այդ կերպ բռնություն գործադրելով նրա նկատմամբ:
Ա.Բ-ի և զանգվածային անկարգությունների մյուս մասնակիցների կողմից գործադրված բռնության արդյունքում Արարատ Միրզոյանին պատճառվել են բազմաթիվ մարմնական վնասվածքներ, ինչի հետևանքով վերջինս կորցրել է գիտակցությունը և տեղափոխվել «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Տ. Պ-ն, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի և դրանով պայմանավորված՝ նույն օրը Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին պատերազմը դադարեցնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև ձեռք բերված համաձայնության վերաբերյալ հայտարարությունը զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվելուց հետո, տեղեկանալով, որ մայրաքաղաք Երևանում գտնվող ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի վարչական շենքերի, դրանց ներսում և ՀՀ վարչապետին հատկացված կեցավայրի մոտ կատարվում են զանգվածային անկարգություններ, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին՝ ժամը 03:00-ի սահմաններում, գնացել է Երևան քաղաքի Ձորափի 74 հասցեում գտնվող ՀՀ կառավարական կեցավայրի մոտ և միացել այնտեղ հավաքված զանգվածային անկարգությունների մասնակիցներին:
Այնուհետև, Տ. Պ-ն, օգտվելով զանգվածային անկարգությունների մասնակիցների հանցավոր գործողությունների արդյունքում առաջացած իրադրությունից, ուրիշի գույքի բացահայտ հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, անտեսելով հատուկ պահպանվող օբյեկտի պահպանության ռեժիմը, հաղթահարելով կառավարական կեցավայրի մուտքի դարպասների արգելքը` պարսպի վրայով ներս ցատկելով ապօրինի մուտք է գործել կեցավայրի տարածք, որից հետո, նույն եղանակով, ինչպես նաև՝ արդեն իսկ բացված դարպասով կեցավայրի տարածք ներս մտած անձանց հետ քայլել է դեպի ՀՀ վարչապետին հատկացված առանձնատուն:
Վերոգրյալից հետո Տ. Պ-ն, նույն դիտավորությամբ, ապօրինի մուտք է գործել բնակարան հանդիսացող՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հատկացված առանձնատուն, որից հետո զանգվածային անկարգության մի շարք մասնակիցների հետ ներս է մտել առանձնատան 2-րդ հարկում գտնվող ննջասենյակ, որտեղ, հաստատապես գիտակցելով իր գործողությունների բացահայտ բնույթը և ներկաների կողմից դրա հանցավորությունը գիտակցելու հանգամանքը, անտեսելով դրանք, ննջասենյակում գտնվող պահարանից բացահայտ հափշտակել է ՀՀ վարչապետի կնոջը՝ Աննա Հակոբյանին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով՝ 3.920.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ տարբեր տեսակի ոսկյա զարդերը, այդ թվում՝ զարդատուփի մեջ գտնված ոսկյա ժամացույցը, շղթաները, կախազարդը և ապարանջանը:
Դրանից հետո, Տ. Պ-ն իր կողմից բացահայտ հափշտակված վերոհիշյալ ոսկյա զարդերը տնօրինել է անձնական նպատակներով և 551.000 ՀՀ դրամի դիմաց 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին՝ ժամը 10:25-ի սահմաններում, ընկերոջ՝ Ս. Ս-ի, իսկ շղթաներից մյուսը՝ 40.000 ՀՀ դրամի դիմաց՝ իր անվամբ 2020 թվականի նոյեմբերի 16-ին գրավադրել է «Ֆաստ Կրեդիտ» ՈՒՎԿ գրավատան համապատասխանաբար՝ Կոմիտաս պողոտայում և Մալաթիա վարչական շրջանում գտնվող մասնաճյուղերում:
Ա. Բ-ի և Տ.Պ-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել են հանրային քրեական հետապնդումներ, վերջիններիս նկատմամբ դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը՝ 2 ամիս ժամկետով։

В Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА продолжается предварительное следствие по инициированному уголовному производству по фактам организации 10 ноября 2020 года выраженных массовых беспорядков, сопровождавшихся насилием, погромами, уничтожением, повреждением имущества в зданиях Правительства, Национального Собрания РА и других объектах государственного значения и общественных местах, и участия в них и вооруженного сопротивления представителю власти.
В результате широкомасштабных следственных и других процессуальных действий, проведенных в рамках уголовного производства, а также оперативно-разыскных мероприятий, осуществленных оперативными подразделениями СНБ РА, были установлены и задержаны лица, применившие в ходе массовых беспорядков насилие в отношении председателя Национального Собрания РА Арарата Мирзояна и совершившие хищение в особо крупных размерах из резиденции, предоставленной премьер-министру РА.
А. Б. в условиях войны, развязанной Азербайджанской Республикой против Республики Арцах 27 сентября 2020 года, и объявленного в связи с этим в тот же день в Республике Армения и Республике Арцах военного положения 10 ноября того же года после публикации в средствах массовой информации заявления о достигнутом между Республикой Армения, Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой соглашении о прекращении войны, узнав через интернет, что внутри и возле зданий Правительства, Национального Собрания Республики Армения и резиденции премьер-министра РА происходят массовые беспорядки, с целью участия в них в тот же день, около 03:00, отправился к правительственной резиденции РА, находящейся по адресу Дзорапи 74 (г. Ереван), и присоединился к собравшейся там толпе.
После этого А. Б., нарушив неприкосновенность правительственной резиденции РА, являющейся квартирой, игнорируя режим охраны особо охраняемого объекта, не подчинившись законному требованию сотрудников Службы государственной охраны РА, несущих службу в указанном месте, преодолев барьер у ворот правительственной резиденции, перепрыгнув через стену, ворвался на территорию резиденции, а затем проник в особняк, предоставленный премьер-министру РА.
После этого, выйдя с территории резиденции, отправился на улицу К. Демирчяна, где присоединился к участникам массовых беспорядков, совершающих насилие в отношении председателя НС РА Арарата Мирзояна, прорвав ряды последних, подошел к уже лежащему на земле Арарату Мирзояну и ударил его ногой, применив таким образом насилие в отношении него.
В результате насилия со стороны А. Б. и других участников массовых беспорядков Арарату Мирзояну были нанесены многочисленные телесные повреждения, вследствие чего он потерял сознание и был доставлен в медицинский центр «Эребуни».
В ходе предварительного следствия выяснилось, что Т. П. в условиях войны, развязанной Азербайджанской Республикой против Республики Арцах 27 сентября 2020 года и объявленного в связи с этим в тот же день в Республике Армения и Республике Арцах военного положения 10 ноября того же года после публикации в средствах массовой информации заявления о достигнутом между Республикой Армения, Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой соглашении о прекращении войны, узнав, что внутри и возле зданий Правительства, Национального Собрания Республики Армения и резиденции премьер-министра РА, находящихся в г. Ереване, происходят массовые беспорядки 10 ноября 2020 года, около 03:00, отправился к правительственной резиденции РА, находящейся по адресу Дзорапи 74 (г. Ереван), и присоединился к собравшимся там участникам массовых беспорядков.
После этого Т. П., воспользовавшись ситуацией, возникшей в результате преступных действий участников массовых беспорядков, имея умысел на совершение явного хищения чужого имущества, игнорируя режим охраны особо охраняемого объекта, преодолев барьер у ворот правительственной резиденции, перепрыгнув через стену, незаконно проник на территорию резиденции, после чего вместе с лицами, ворвавшимися на территорию резиденции вышеуказанным способом, а также уже через открытые ворота направился к особняку, предоставленному премьер-министру РА.
После вышеописанного Т. П., имея тот же умысел, незаконно проник в предоставленный премьер-министру РА Николу Пашиняну особняк, являющийся квартирой, после чего вместе с другими участниками массовых беспорядков ворвался в спальную комнату, расположенную на 2-м этаже особняка, где, четко осознавая очевидный характер своих действий и осознание присутствующими их преступного характера, игнорируя их, из находящегося в спальной комнате шкафа открыто похитил принадлежащие супруге премьер-министра РА Анне Акопян золотые украшения в том числе находящиеся в шкатулке золотые часы, цепочки, кулон и браслет в особо крупных размерах на сумму 3.920.000 драмов РА.
После этого Т. П. распорядился открыто похищенными драгоценностями в личных целях и 10 ноября 2020 года около 10:25 заложил вышеупомянутые золотые украшения на 551 000 драмов РА на имя друга С. С., а 16 ноября 2020 года на сумму 40 000 драмов РА заложил на свое имя в филиалах ломбарда УКК «Фаст кредит», расположенных на проспекте Комитаса и в административном районе Малатия.
В отношении А. Б и Т. П. по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА возбуждены публичные уголовные преследования, в отношении последних по решению суда была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу сроком на 2 месяца.
В рамках уголовного производства продолжаются предприниматься масштабные различные оперативно-разыскные, следственные и другие процессуальные действия по выявлению полной картины совершенных преступлений, установлению личностей иных лиц, причастных к событиям, возбуждению в отношении них публичных уголовных преследований и в результате, эффективному претворению в жизнь принципов неотвратимости уголовной ответственности.