ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն իրազեկում է (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից համացանցում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ սոցիալական կայքերի էջերով տարածվում է գովազդային տեսահոլովակ, որ ՀՀ քաղաքացիները «գազի վաճառքով» զբաղվելու և «Գազպրոմ Հայաստան» ընկերության «արժեթղթերում» ֆինանսական փոքր ներդրումներ կատարելու դիմաց, իբրև թե կարող են մեծ գումարներ աշխատել։
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ վերոնշյալ գործողություններից զատ, ՀՀ քաղաքացիները «Instagram» և «Facebook» սոցիալական կայքերի «Way to success» («Հաջողության ուղին») անվանումով էջում նկատելով «Գազպրոմ» ընկերության կողմից առաջարկվող բարձր աշխատավարձով աշխատանքի մասին տարածվող գովազդային հոլովակը, «շահավետ» առաջարկից օգտվելու համար տրամադրել են իրենց անձնական տվյալները, որից հետո վերջիններիս հետ «Whatsapp» հավելվածով կապ են հաստատել իբրև թե «Գազպրոմ»-ի աշխատակիցները՝ աշխատանքի մանրամասները քննարկելու նպատակով։
Դեռևս 2022 թվականի հունիսի 6-ին ՀՀ կենտրոնական բանկը հայտարարություն էր տարածել, որում մասնավորապես նշել էր․ «Արժեթղթերի շուկայում մասնագիտացված մասնակցի կեղծված լիցենզիայի հիման վրա «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ անունից հանդես եկող որոշ անձինք հրապարակային առաջարկի միջոցով փորձում են Հայաստանի Հանրապետությունում հաճախորդներ ներգրավել, առաջարկելով՝ ներդրումային ծրագրեր։ Հաշվի առնելով, որ նշված կազմակերպությունը չլիցենզավորված գործունեություն է իրականացնում և չի գտնվում կենտրոնական բանկի վերահսկողության տիրույթում՝ հորդորում ենք զգոն լինել, չվստահել և չարձագանքել նման առաջարկների՝ զերծ մնալով նշված առաջարկի ներքո ցանկացած գործարար հարաբերություն հաստատելուց»։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում կատարված ուսումնասիրությունները, ցույց են տվել նաև, որ ՀՀ կենտրոնական բանկի տարածած նախազգուշացնող հայտարարությունից հետո էլ, օգտատերերը շարունակում են տրամադրել իրենց անձնական տվյալները՝ հեռախոսահամար, էլեկտրոնային հասցե և բանկային հաշիվ։
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը քաղաքացիներին կոչ է անում խուսափել և զերծ մնալ միջազգային չափանիշների խարդախության սխեմային մասնակցություն ունենալու գայթակղությունից, ոչ պաշտոնական կայքերում հրապարակվող կասկածելի ծրագրերում ներդրում կատարելու առաջարկներից, ինչպես նաև չտրամադրել անձնական և բանկային հաշիվների վերաբերյալ տվյալներ՝ ֆինանսական կորուստներից խուսափելու նպատակով։

Служба национальной безопасности РА уведомляет (видеоматериал)
В результате исследований, проведенных в Интернете Службой национальной безопасности РА, выяснилось, что на страницах социальных сетей распространяется рекламный видеоролик о том, что граждане РА якобы могут заработать большие суммы денег, занимаясь “продажей газа” и осуществляя небольшие финансовые вложения в “ценные бумаги” компании “Газпром Армения”.
Кроме этого выяснилось также, что помимо вышеуказанных действий, заметив на странице под названием «Way to success» (“Путь к успеху”) социальных сетей «Instagram» и «Facebook» рекламный ролик о высокооплачиваемой работе, предлагаемой компанией “Газпром”, граждане РА, чтобы воспользоваться “выгодным” предложением, предоставили свои личные данные, после чего с ними через приложение «Whatsapp» связались якобы сотрудники “Газпрома” для обсуждения деталей работы.
Еще 6-го июня 2022 года Центральный банк РА распространил объявление, где в частности отметил: “ Некоторые лица, выступающие от имени ЗАО “Газпром Армения” пытаются привлечь клиентов в Республике Армения, предлагая инвестиционные программы через публичное оферту с использованием поддельной лицензии специализированного участника рынка ценных бумаг. Учитывая, что данная организация осуществляет нелицензированную деятельность и не находится под надзором Центрального банка, призываем быть бдительными, не доверять и не реагировать на подобные предложения, воздерживаясь от установления каких-либо деловых отношений по указанной оферте”.
Изучения, проведенные в Службе национальной безопасности РА, показали также, что, даже после распространённого Центральным банком РА предупреждения, пользователи продолжают предоставлять свои личные данные: номер телефона, адрес электронной почты и банковский счет.
Служба национальной безопасности Республики Армения призывает граждан избегать и воздерживаться от соблазна участия в мошеннической схеме международных стандартов, от предложений инвестирования в сомнительные программы, публикуемые на неофициальных сайтах, а также не предоставлять личные данные и данные о банковских счетах во избежание финансовых потерь.