Բացահայտվել են տեղական ինքնակառավարման մարմնի պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու բազմադրվագ դեպքեր (տեսանյութ)
20-02-2023
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչությունում ստացված օպերատիվ տեղեկությունների իրացման արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել, որ տեղական ինքնակառավարման մարմնի անունից իրավունք, պարտականություն կամ պատասխանատվություն առաջացնող գործառույթներ իրականացնող Երևան համայնքի Ավան վարչական շրջանի աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողօգտագործման բաժնի պետը նախնական համաձայնության գալով նույն վարչական շրջանի այլ պաշտոնատար անձանց հետ, 2022 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2023 թվականի փետրվարի 17-ն ընկած ժամանակահատվածում կառուցապատման աշխատանքներով զբաղվող քաղաքացիներից պահանջել և ստացել են տարբեր չափերի կաշառք գումարներ՝ իրենց իշխանական լիազորություններով պայմանավորված կաշառք տված անձանց օգտին ապօրինի գործողություններ կամ անգործություն կատարելու համար, ինչպես նաև նույն նպատակներով ընդունել են տնտեսվարողների կողմից կաշառք տալու առաջարկը, որպիսի գործողությունների արդյունքում իրենց իշխանական լիազորություններն օգտագործել են ի վնաս ծառայողական շահերի՝ էական վնաս պատճառելով պետության, ինչպես նաև անձանց իրավունքներին ու օրինական շահերին։
Հերթական անգամ՝ 2023 թվականի փետրվարի 17-ին, Ավան վարչական շրջանի աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողօգտագործման բաժնի պետի պաշտոնը զբաղեցնող անձը, իր իշխանական լիազորություններն օգտագործելով Ավան վարչական շրջանում կառուցապատման աշխատանքներ կատարող Բ. Ս-ի օգտին գործողություն կատարելու, այն է՝ շինարարական աշխատանքներ իրականացնելու թույլտվություն տրամադրելու համար, իր կողմից շահագործվող «BMW» մակնիշի «MS 922 MS» վրացական հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենայում 500.000 ՀՀ դրամ գումար ստանալուց և տարադրամի փոխանակման կետում այն դոլարի փոխարկելուց հետո, կաշառք տված անձի հետ միասին հայտնաբերվել և ձերբակալվել են։
Դեպքերի կապակցությամբ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Անհետաձգելի վարութային գործողությունները կատարելուց հետո, նախաքննություն իրականացնելու նպատակով, քրեական վարույթն, ըստ քննչական ենթակայության ուղարկվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե։
Ծանուցում. Հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Выявлены многоэпизодные случаи получения взятки должностным лицом органа местного самоуправления (видеоматериал)
20-02-2023
В результате реализации оперативных сведений, полученных Ереванским городским управлением Службы национальной безопасности РА, были получены фактические данные о том, что начальник отдела градостроительства и землепользования аппарата административного района Аван общины Ереван, осуществляющий от имени органа местного самоуправления функции, создающие права, обязанности или ответственность, вступив в предварительный сговор с другими должностными лицами того же административного района за период с декабря 2022 года до 17 февраля 2023 года потребовали и получили взятку в разных размерах в виде денег от граждан, занимающихся строительными работами, за совершение обусловленных их властными полномочиями незаконных действий или бездействия в пользу давших взятку лиц, а также с теми же целями приняли предложение о даче взятки со стороны хозяйствующих субъектов, в результате таких действий использовали свои властные полномочия в ущерб служебным интересам, причинив существенный ущерб правам и законным интересам государства, а также лицам.
В очередной раз, 17 февраля 2023 года, лицо, занимающее должность начальника отдела градостроительства и землепользования аппарата административного района Аван, используя свои властные полномочия, за совершение действия в пользу Б.С., выполняющего строительные работы в административном районе Аван, а именно, за предоставление разрешения для осуществления строительных работ, был обнаружен и задержан вместе с лицом, давшим взятку, после получения в управляемом им автомобиле «BMW» с грузинским регистрационным номером «MS 922 MS», 500.000 драмов РА и конвертации их в доллары в пункте обмена валюты.
В связи с данными случаями в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА инициировано уголовное производство по соответствующим статьям Уголовного Кодекса Армении.
После выполнения незамедлительных процессуальных действий уголовное производство по следственной подведомственности было направлено в Антикоррупционный комитет РА с целью осуществления предварительного следствия.