Հայտնաբերվել և կալանավորվել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին սպանելու փորձ կատարած անձանցից մեկը (տեսանյութ)
22-02-2023
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի շենքերում և պետական նշանակության այլ օբյեկտներում ու հասարակական վայրերում բռնություն գործադրելով, ջարդ իրականացնելով, գույք ոչնչացնելով, վնասելով, կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելով արտահայտված զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու, դրանց մասնակցելու, պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի սպանության փորձի և այլ դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Քրեական վարույթի շրջանակներում կատարված լայնածավալ քննչական և վարութային այլ գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է զանգվածային անկարգությունների ընթացքում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին սպանելու փորձ կատարած անձանցից մեկը, ով ձերբակալվել է։
Մասնավորապես․
Թ․ Ա․-ն, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի և դրանով պայմանավորված՝ նույն օրը Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին պատերազմը դադարեցնելու և Արցախի Հանրապետության վերահսկողության ներքո գտնվող մի շարք տարածքներ Ադրբեջանի Հանրապետության վերահսկողությանը հանձնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև ձեռք բերված համաձայնության վերաբերյալ հայտարարությունը զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվելուց հետո՝ տեղեկանալով, որ մայրաքաղաք Երևանում գտնվող ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի վարչական շենքերի և ՀՀ վարչապետին հատկացված կեցավայրի մոտ, դրանց ներսում զանգվածային անկարգություններ են կատարվում, դրանց մասնակցելու նպատակով գնացել է Երևան քաղաքի Դեմիրճյան և Պռոշյան փողոցների խաչմերուկ, որտեղ էլ, տեսնելով, որ ավտոմեքենայում խցանման մեջ է գտնվում ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, տեղում միացել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի նկատմամբ բռնություն գործադրող զանգվածային անկարգությունների մասնակիցներին, ճեղքելով վերջիններիս շարքերը, մոտեցել է արդեն իսկ գետնին ընկած Արարատ Միրզոյանին և վերջինիս պետական գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով, նրան սպանելու դիտավորությամբ, այլոց հետ միասին ոտքերով հարվածներ է հասցրել Արարատ Միրզոյանի գլխին և մարմնի տարբեր մասերին, ինչի արդյունքում վերջինիս պատճառվել է դիմային գանգի ոսկրերի բազմակի կոտրվածքներ և այլ վնասվածքների ձևով մարմնական վնասվածքներ, ինչի հետևանքով Արարատ Միրզոյանը կորցրել է գիտակցությունը:
Թ․ Ա․-ի դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցագործությունը նրա կամքից անկախ հանգամանքներով չի իրագործվել, քանի որ Արարատ Միրզոյանի անվտանգությունն ապահովող ՀՀ ԱԱԾ ՊՊԾ աշխատակիցների միջամտության արդյունքում վերջինս տեղափոխվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն և ստացել համապատասխան բուժօգնություն։
Թ․ Ա․-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում և միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ վերջինիս նկատմամբ երկու ամիս ժամկետով կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար, որը բավարարվել է։

В Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА продолжается предварительное следствие по инициированному уголовному производству по фактам организации 10 ноября 2020 года выраженных массовых беспорядков, сопровождавшихся насилием, погромами, уничтожением, повреждением имущества в зданиях Правительства, Национального Собрания РА и других объектах государственного значения и общественных местах, и участия в них, и вооруженного сопротивления представителю власти, а также попытки убийства государственного, политического или общественного деятеля и другим фактам.
В результате широкомасштабных следственных и других процессуальных действий, проведенных в рамках уголовного производства, а также оперативно-разыскных мероприятий, осуществленных оперативными подразделениями СНБ РА, установлена личность одного из лиц, совершивших попытку убийства председателя Национального Собрания РА Арарата Мирзояна в ходе массовых беспорядков, который был задержан.
В условиях войны, развязанной Азербайджанской Республикой против Республики Арцах 27 сентября 2020 года, и объявленного в связи с этим в тот же день в Республике Армения и Республике Арцах военного положения 10 ноября того же года после публикации в средствах массовой информации заявления о достигнутом соглашении между Республикой Армения, Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой о прекращении войны и передаче ряда территорий из-под контроля Республики Арцах под контроль Азербайджанской Республики Т. А., узнав, что у находящихся в г. Ереване зданий Правительства, Национального Собрания Республики Армения и резиденции, предоставленной премьер-министру РА, а также внутри помещений происходят массовые беспорядки, с целью участия в них отправился на перекресток улиц Демирчяна и Прошяна (г. Ереван), увидев там застрявший в пробке автомобиль, в котором находился председатель НС Арарат Мирзоян, на месте присоединился к участникам массовых беспорядков, совершающих насилие в отношении председателя НС Арарата Мирзояна, прорвав ряды последних, подошел к уже лежащему на земле Арарату Мирзояну и с целью прекращения его государственной деятельности, намереваясь убить, вместе с другими нанес удары ногами по его голове и другим частям тела, в результате чего последниму были причинены множественные переломы костей лицевого черепа, а также другие телесные повреждения, вследствие чего Арарат Мирзоян потерял сознание.
Т. А. не довел свой преступный умысел до конца по незaвисящим от него обстоятельствам, поскольку в результате вмешательства сотрудников СГО СНБ РА, обеспечивающих безопасность Арарата Мирзояна, последний был доставлен в медицинский центр «Эребуни» и получил соответствующую медицинскую помощь.
В отношении Т. А. по соответствующей статье Уголовного кодекса РА было возбуждено публичное уголовное преследование, в суд было направлено ходатайство об избрании в отношении него в качестве меры пресечения заключение под стражу сроком на два месяца, которое было удовлетворено.
В рамках уголовного производства продолжают предприниматься масштабные и различные оперативно-разыскные, следственные и другие процессуальные действия, направленные на выявление полной картины совершенных преступлений, установление личностей иных лиц, причастных к событиям, возбуждение в отношении них публичного уголовного преследования и как результат – эффективное претворение в жизнь принципа неотвратимости уголовной ответственности.