1․ Համաձայն 2022թ. օգոստոսին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, 2023թ. ապրիլի 1-ից ԼՂ-ն Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը պետք է ավարտվի Կոռնիձորի կամուրջին: ՀՀ տարածքը Լաչինի միջանցքին կապող երթուղին ապրիլի 1-ից պիտի անցնի Կոռնիձոր-Տեղ երթուղիով՝ միայն ՀՀ տարածքով:
2․ 2022թ. օգոստոսից հետո Լաչինի միջանցքը ՀՀ-ին կապող ճանապարհի մի հատվածը՝ Կոռնիձորի կամուրջից հետո կրկին անցնում էր Ադրբեջանի տարածքով: Ճանապարհի այդ հատվածն իր ամբողջ երկայնքով և իր հարակից տարածքով վերահսկվում էր ՌԴ խաղաղապահ ուժերի կողմից:
3․ Համաձայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախօրեին ձեռքբերված պայմանավորվածությունների երկու երկրների սահմանապահները մարտի վերջին օրերին վերոհիշյալ հատվածի երկայնքով պետք է տեղակայվեին սահմանի երկու կողմերում:
4․ Տեղակայման ընթացքում ի հայտ են եկել քարտեզների տարընթերցումներ: Որոշ տեղերում ադրբեջանական կողմը, չսպասելով նախապես պայմանավորված ճշգրտումներին, սկսել է դիրքավորվել և իրականացնել ինժեներական աշխատանքներ:
5․ Հայկական կողմի հաշվարկներով հինգ այդպիսի կետ կա, որտեղ ադրբեջանական կողմը սահմանից 100-ից 300 մետր ավելի առաջ է տեղակայվել: Այժմ պայմանավորվածություն է ձեռբերվել, որ երկու կողմերի քարտեզագիրները ճշգրտեն իրավիճակը:
6․ Հայկական կողմն իրավիճակին մոտենում է էսկալացիա թույլ չտալու տրամաբանությամբ:
7․ Խնդրո առարկա հատվածում ՀՀ բանակը դիրքեր չի ունեցել, որովհետև դիրքեր տեղակայվում են ոչ թե սահմանի գծին, այլ մոտակա ռազմավարական բարձունքների վրա: Իսկ սահմանի այդ հատվածի պահպանությունը պետք է անցներ սահմանապահ զորքերին՝ համաձայն վերը հիշատակված պայմանավորվածության:

1․ Согласно достигнутым в августе 2022 г. договоренностям, с 1 апреля 2023 года Лачинский коридор, соединяющий НК с Арменией, должен заканчиваться у Корнидзорского моста. С 1 апреля маршрут, соединяющий территорию РА с Лачинским коридором, должен проходить только по территории РА по маршруту Корнидзор-Тех.
2․ После августа 2022 г. участок дороги, соединяющей Лачинский коридор с РА, после Корнидзорского моста снова проходил через территорию Азербайджана. Этот участок дороги по всей его протяженности и прилегающая к нему территория контролировались миротворческими силами РФ.
3․ Согласно достигнутым накануне между Республикой Армения и Азербайджаном договоренностям, пограничники двух стран в последние дни марта должны были быть размещены по обеим сторонам границы на всей протяженности вышеуказанного участка.
4․ Во время дислоцирования были выявлены разночтения в картах. В некоторых местах азербайджанская сторона, не дожидаясь заранее оговоренных корректировок, приступила к дислоцированию и начала осуществлять инженерные работы.
5․ По подсчетам армянской стороны имеется пять таких точек, где азербайджанская сторона продвинулась вперед на 100-300 метров от линии границы. На данный момент достигнута договоренность о том, что ясность в ситуацию внесут картографы обеих сторон.
6․ В данной ситуации армянская сторона придерживается логики недопущения эскалации.
7․ На спорном участке армия РА не имела позиций, так как позиции размещаются не на линии границы, а на ближайших стратегических высотах. А охрана этого участка границы, согласно вышеупомянутой договоренности, должна была быть передана пограничным войскам.