2023թ. հունվար-մարտ ամիսներին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրավասու այլ մարմիններին սկզբնական տեղեկատվություն փոխանցելու, ինչպես նաև նախաձեռնված քրեական վարույթների շարժի վերաբերյալ
Հաշվետու ժամանակահատվածում օրենքով վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ պետական իրավասու տարբեր մարմիններին փոխանցվել է 287 նյութ, որոնց հիման վրա նախաձեռնվել է 98 քրեական վարույթ։
Տնտեսական ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 66 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 19-ը՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահումների և յուրացումների, 33-ը՝ տնտեսական գործունեության զանազան խախտումների, այդ թվում՝ մաքսանենգ կամ կեղծ ապրանքագրերով ներմուծումների, ինչպես նաև հարկերից և տուրքերից խուսափումների, 10-ը՝ աշխատավարձի տրամադրում իրականում չաշխատող անձի, 4-ը՝ փոխհատուցման անօրինական տրամադրումների մասին։
Թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 23 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 17-ը՝ թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգ ներմուծման, կամ իրացման, 6-ը՝ թմրանյութերի կամ հոգեմետ նյութերի անօրինական օգտագործման վերաբերյալ։
Նշված ժամանակաշրջանում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչության քննիչների վարույթում եղել են 524 քրեական վարույթներ, որոնցից վարչության քննիչների կողմից նախաձեռնվել է 140 քրեական վարույթ, 39 քրեական վարույթ ստացվել է այլ մարմիններից, վերսկսվել է 53 քրեական վարույթ, իսկ թվով 292 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2022 թվականից:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում քննչական գլխավոր վարչության վարույթում քննված քրեական վարույթներից դատարան է ուղարկվել 30 քրեական վարույթ` 46 անձանց նկատմամբ, կարճվել է 18-ը, 143 քրեական վարույթ ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության, 35 քրեական վարույթ միացվել է վարչությունում քննվող այլ քրեական վարույթների, 298 քրեական վարույթների նախաքննությունը շարունակվել է:
Հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված և քննված քրեական վարույթներով, ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 10.739.734.946 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 10.694.183.325 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը` 38.591.621 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը` 6.960.000 ՀՀ դրամ:
Ընդ որում, նշվածներից նախաքննության փուլում վերականգնվել է պետությանը պատճառած վնասից 43.036.149 ՀՀ դրամը:

О передаче Службой национальной безопасности РА первичной информации другим компетентным органам, а также о движении инициированных уголовных производств за январь-март 2023 г.
За отчетный период в результате осуществления возложенных законом функций Службой национальной безопасности РА было передано в различные компетентные государственные органы РА 287 материалов, на основании которых было возбуждено 98 уголовных производств.
О нарушениях, осуществленных в экономической сфере в компетентные государственные органы РА было направлено 66 материалов, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 19 – о злоупотреблении должностным положением и присвоении, 33 – о различных нарушениях в сфере экономической деятельности, в том числе за контрабандный ввоз или ввоз по поддельным счетам-фактурам, а также об уклонении от уплаты налогов и пошлин, 10 - о выплате заработной платы не работающему в действительности лицу, 4 – о незаконном предоставлении компенсации.
О нарушениях, осуществленных в сфере незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ, в компетентные государственные органы РА было направлено 23 материала, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 17 – о контрабандном ввозе или сбыте наркотических средств и психотропных веществ, 6 – о незаконном употреблении наркотических средств или психотропных веществ.
За указанный период в производстве следователей Главного следственного управления СНБ РА было 524 уголовных производства, из которых 140 уголовных производств инициированы следователями Управления, 39 уголовных производств были получены из других органов, было возобновлено 53 уголовных производства, а 292 уголовных производства были переданы с 2022 года.
За отчетный период из уголовных производств, расследованных в производстве Главного следственного управления, в суд направлено 30 уголовных производств в отношении 46 лиц, прекращено 18, 143 уголовных производства направлены по следственной подведомственности, 35 уголовных производств объединены с другими производствами, расследуемыми в Управлении, предварительное следствие по 298 уголовным производствам продолжается.
За упомянутый период по уголовным производствам, инициированным и расследованным в Главном следственном управлении СНБ РА, по предварительной оценке общий размер ущерба, причиненного преступлениями, составил 10.739.734.946 драмов РА, из которых сумма первоначального ущерба, причиненного государству, составила 10.694.183.325 драмов РА, юридическим лицам - 38.591.621 драмов РА, а физическим лицам - 6.960.000 драмов РА.
При этом, на стадии предварительного следствия из причиненного государству указанного ущерба восстановлено 43.036.149 драмов РА.