2023թ. հունվար-մարտ ամիսներին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրավասու այլ մարմիններին սկզբնական տեղեկատվություն փոխանցելու, ինչպես նաև նախաձեռնված քրեական վարույթների շարժի վերաբերյալ
Հաշվետու ժամանակահատվածում օրենքով վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ պետական իրավասու տարբեր մարմիններին փոխանցվել է 287 նյութ, որոնց հիման վրա նախաձեռնվել է 98 քրեական վարույթ։
Տնտեսական ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 66 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 19-ը՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահումների և յուրացումների, 33-ը՝ տնտեսական գործունեության զանազան խախտումների, այդ թվում՝ մաքսանենգ կամ կեղծ ապրանքագրերով ներմուծումների, ինչպես նաև հարկերից և տուրքերից խուսափումների, 10-ը՝ աշխատավարձի տրամադրում իրականում չաշխատող անձի, 4-ը՝ փոխհատուցման անօրինական տրամադրումների մասին։
Թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 23 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 17-ը՝ թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգ ներմուծման, կամ իրացման, 6-ը՝ թմրանյութերի կամ հոգեմետ նյութերի անօրինական օգտագործման վերաբերյալ։
Նշված ժամանակաշրջանում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչության քննիչների վարույթում եղել են 524 քրեական վարույթներ, որոնցից վարչության քննիչների կողմից նախաձեռնվել է 140 քրեական վարույթ, 39 քրեական վարույթ ստացվել է այլ մարմիններից, վերսկսվել է 53 քրեական վարույթ, իսկ թվով 292 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2022 թվականից:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում քննչական գլխավոր վարչության վարույթում քննված քրեական վարույթներից դատարան է ուղարկվել 30 քրեական վարույթ` 46 անձանց նկատմամբ, կարճվել է 18-ը, 143 քրեական վարույթ ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության, 35 քրեական վարույթ միացվել է վարչությունում քննվող այլ քրեական վարույթների, 298 քրեական վարույթների նախաքննությունը շարունակվել է:
Հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված և քննված քրեական վարույթներով, ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 10.739.734.946 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 10.694.183.325 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը` 38.591.621 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը` 6.960.000 ՀՀ դրամ:
Ընդ որում, նշվածներից նախաքննության փուլում վերականգնվել է պետությանը պատճառած վնասից 43.036.149 ՀՀ դրամը:

On the transfer of primary information by the RA National Security Service to other competent authorities, as well as on the progress of the initiated criminal proceedings in January-March 2023
During the reporting period, as a result of the implementation of the functions assigned by law, 287 materials were transferred to various competent state bodies of the RA by the RA National Security Service, on the basis of which 98 criminal proceedings were initiated.
66 materials on violations committed in the economic sphere were sent to the competent state bodies of the RA, some of which are still under investigation, of which 19 are about abuse of official position and embezzlement, 33 are about various violations in the field of economic activity, including smuggling or import under false invoices, as well as tax and duty evasion, 10 - payment of wages to an actually not working person, 4 - illegal provision of compensation.
23 materials were sent to the competent state bodies of the RA on violations committed in the field of illicit trafficking in narcotic drugs and psychotropic substances, some of which are still under investigation, of which 17 are on the smuggling or sale of narcotic drugs and psychotropic substances, 6-on illegal use of narcotic drugs or psychotropic substances.
During the mentioned period, there were 524 criminal proceedings in the proceedings of the investigators of the Main Directorate of Investigation of the RA NSS, of which 140 criminal proceedings were initiated by the investigators of the Department, 39 criminal proceedings were received from other bodies, 53 criminal proceedings were resumed, and 292 criminal proceedings were transferred from 2022.
During the reporting period, out of the criminal proceedings investigated in the proceedings of the Main Directorate of Investigation, 30 criminal proceedings against 46 persons were sent to the court, 18 were terminated, 143 criminal proceedings were sent pursuant to investigative subordination, 35 criminal proceedings were merged with other proceedings investigated by the Directorate, preliminary investigation on 298 criminal proceedings continues.
During the mentioned period, in criminal proceedings initiated and investigated in the Main Directorate of Investigation of the RA NSS, according to preliminary assessment, the total amount of damage caused by crimes was 10.739.734.946 AMD, of which the amount of initial damage caused to the state was 10.694.183.325 AMD, to legal entities - 38.591.621 AMD, and to natural persons - 6.960.000 AMD.
At the same time, at the preliminary investigation stage 43.036.149 AMD was recovered from the mentioned damage caused to the state.