ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչությունում ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման և Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցների ու Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության «Մեղրի» ջոկատի ծառայողների աջակցությամբ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել և կանխվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստանի Հանրապետության տարածք առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցներ, ինչպես նաև զենք, զինամթերք տեղափոխելու դեպք։
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացի Ռ.Պ-ն, ինքնությունը դեռևս չպարզաբանված ԻԻՀ մի քաղաքացու հետ միասին, խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, միմյանց գործողությունները փոխլրացնելով, սույն թվականի մայիսի 18-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստանի Հանրապետություն են պատրաստվում ներկրել` իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերի տարատեսակ թմրամիջոցների խմբաքանակ, ինչպես նաև զենք, զինամթերք:
Համատեղ պլանավորված ու ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, պարզվել է, որ ս.թ-ի մայիսի 18-ին, Ռ.Պ-ն, հայ-իրանական պետական սահմանի Մեղրի քաղաքի հարակից տեղանքում, ինքնությունը դեռևս չպարզաբանված ԻԻՀ քաղաքացու կողմից նշված վայրում, վերցրել է նրա կողմից մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ առաքված թմրամիջոցների վերոնշյալ խմբաքանակը, զենքը և զինամթերքը, սակայն դրսևորելով զգուշավորություն, չբացահայտվելու նկատառումներից ելնելով, թաքցրել է այն հայ-իրանական պետական սահմանի սահմանային շերտի մոտակայքում և հեռացել։ Այնուհետև, մայիսի 19-ին Ռ.Պ-ն վերոնշյալ հանցավոր արարքներին ներգրավելով ՀՀ քաղաքացիներ, Սյունիքի մարզի Քաջարան համայնքի բնակիչներ՝ Մ.Պ-ին և Ա.Ք-ին, վերջիններիս ուղղորդել է Ա.Ք-ի կողմից շահագործվող «Toyota» մակնիշի ավտոմեքենայով Քաջարանից մեկնել հայ-իրանական պետական սահմանի սահմանային շերտ, և իր նկարագրած թաքստոցից վերցնել թմրամիջոցների խմբաքանակը, զենքը, զինամթերքը ու այն տեղափոխել Քաջարան։
Հանցավոր խմբի գործունեությունը կասեցվել է, քանի որ Մեղրի քաղաքի մոտակայքում ավտոմեքենան կանգնեցվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների և Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության «Մեղրի» ջոկատի ծառայողների կողմից։
Հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության պայմաններում Ռ.Պ-ն, Ա.Ք-ն և Մ.Պ-ն ձերբակալվել են։
Ավտոմեքենան տեղափոխվել է ՀՀ ԱԱԾ Սյունիքի մարզային վարչության հատուկ պահպանվող տարածք, որտեղ քննչական գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել են 10 կիլոգրամը գերազանցող ընդհանուր քաշով՝ «Հերոին», «Մեթամֆետամին» և «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցների զանգվածներով լցված 20 տարբեր փաթեթներ, ինչպես նաև արտասահմանյան արտադրության 2 հատ մարտական ատրճանակներ՝ իրենց 20 հատ փամփուշտներով։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

Выявлен и пресечен случай перевозки контрабандным путем наркотических средств в особо крупных размерах, а также оружия и боеприпасов на территорию Республики Армения (видеоматериал)
22-05-2023
В результате реализации оперативных данных, полученных в Ереванском городском управлении Службы национальной безопасности РА, и оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых при поддержке сотрудников Сюникского областного управления и служащих Мегринского отряда Пограничного управления Федеральной службы безопасности Российской Федерации в Республике Армения, выявлен и пресечен случай перевозки контрабандным путем наркотических средств в особо крупных размерах, а также оружия, боеприпасов из Исламской Республики Иран на территорию Республики Армения.
В результате предпринятых комплексных оперативно-разыскных мероприятий установлено, что гражданин РА Р. П., вместе с неким гражданином ИРИ, личность которого пока не установлена, в составе группы, по предварительному сговору, взаимодополняя действия друг друга, 18 мая сего года собираются из Исламской Республики Иран в Республику Армения контрабандным путем ввезти партию незаконно приобретенных наркотических средств различного вида, а также оружие, боеприпасы с целью сбыта.
В результате совместно спланированных и предпринятых мероприятий установлено, что 18 мая с. г. Р. П. в окрестностях города Мегри на армяно-иранской государственной границе, в месте, указанном гражданином ИРИ, личность которого пока не установлена, забрал доставленную им в РА контрабандным путем вышеуказанную партию наркотических средств, оружиe и боеприпасы, однако проявил осмотрительность и, чтобы не быть раскрытым, спрятал их вблизи пограничной полосы армяно-иранской государственной границы и ушел. Затем, 19 мая Р. П. привлек к вышеуказанным преступным действиям граждан РА, жителей общины Каджаран Сюникской области М. П. и А. К., дал указание последним выехать из Каджарана на используемом А. К. автомобиле «Toyota», направиться на пограничную полосу армяно-иранской государственной границы и из описанного им тайника забрать партию наркотических средств, оружие, боеприпасы и перевезти в Каджаран.
Деятельность преступной группы была пресечена, так как автомобиль был остановлен вблизи города Мегри сотрудниками Службы национальной безопасности РА и служащими Мегринского отряда Пограничного управления Федеральной службы безопасности Российской Федерации в Республике Армения.
На основании непосредственно возникшего обоснованного подозрения в совершении преступления Р. П., А. К. и М. П. задержаны.
Автомобиль был доставлен на особо охраняемую территорию Сюникского областного управления СНБ РА, где в результате следственных действий было обнаружено 20 различных упаковок, заполненных наркотическими средствами типа героин, метамфетамин и марихуана общим весом более 10 килограммов, а также 2 боевых пистолета иностранного производства с 20 патронами к ним.
По данному факту в Сюникском областном следственном управлении Следственного комитета РА инициировано уголовное производство по признакам части 3 статьи 393 и пункта 2 части 3 статьи 399 Уголовного кодекса РА.