ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում 2023 թվականի մայիսի 13-ին նախաձեռնված և իրականացվող թիվ 58221423 քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված լայնածավալ քննչական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա քննիչի միջնորդությամբ հսկող դատախազի կողմից որոշումներ են կայացվել նաև հանցավոր խմբի անդամներ, «Մրգենի» ՍՊ ընկերության փաստացի սեփականատիրոջ Մ.Պ-ի, նույն ընկերության տնօրեն Լ.Ա-ի և պահեստապետ Ս.Գ-ի նկատմամբ խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոց ապօրինի իրացնելու և առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցի մաքսանենգություն կատարելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին: Վերջիններիս նկատմամբ, որպես խափանման միջոց, ընտրվել է կալանքը, Մ.Պ-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Քրեական վարույթով շարունակվում են ձեռնարկվել ծավալուն և տարաբնույթ օպերատիվ-հետախուզական և վարութային գործողություններ՝ կատարված հանցագործությունների ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքերի հետ առնչություն ունեցած այլ անձանց ինքնությունները պարզելու, նրանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումներ հարուցելու և արդյունքում քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ։

In Addition to Publication of May 17, 2023 on Sale of Narcotic Drugs in Especially Large Quantities and Smuggling of Narcotic Drugs in Especially Large Quantities
30-05-2023
Based on factual data obtained as a result of large-scale investigative and other procedural actions carried out during the preliminary investigation in criminal proceedings N 58221423, initiated on May 13, 2023 and carried out in the Main Directorate of Investigation of the RA National Security Service, at the request of the investigator, decisions were made by the supervising prosecutor to initiate public criminal prosecution under the relevant articles of the RA Criminal Code also against members of the criminal group - the actual owner of Mrgeni LLC M.P., director of the same company L.A. and warehouse manager S.G. for illegal sale of narcotic drugs in especially large quantities and smuggling of narcotic drugs in especially large quantities by prior agreement as part of a group.
In relation to the latter, detention was chosen as a measure of restraint, M.P. was declared wanted.
In criminal proceedings, large-scale and various operative-search and procedural actions continue to be taken in the direction of identifying the full picture of the crimes committed, detecting other persons associated with the above-mentioned cases, initiating public criminal prosecution against them and, as a result, effectively implementing the principle of inevitability of criminal liability.