ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների կողմից խոշտանգում կատարելու առերևույթ հանցանքի դեպք
10-07-2023
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում իրականացվող թիվ 15160723 քրեական վարույթով կատարված քննչական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել խոստովանություն ստանալու և արարքի համար պատժելու նպատակով ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների կողմից խմբի կազմում Երևան քաղաքի բնակիչ Գ. Բ-ին խոշտանգելու առերևույթ հանցանքի դեպքի առթիվ:
Քննիչի միջնորդությամբ հսկող դատախազի կողմից որոշումներ են կայացվել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ԵՔՎ Կենտրոնական բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի պետ Ս. Հ-ի և նրա տեղակալ Գ. Խ-ի նկատմամբ խմբի կազմում խոշտանգում կատարելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին: Վերջիններիս նկատմամբ, որպես խափանման միջոց, ընտրվել է պաշտոնավարման կասեցումը:
Քրեական վարույթով շարունակվում են ձեռնարկվել ծավալուն և տարաբնույթ օպերատիվ-հետախուզական ու վարութային գործողություններ՝ կատարված հանցագործության ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ ծառայողների ինքնությունները պարզելու, նրանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումներ հարուցելու և, արդյունքում, քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ։

Case of Committing Patent Crime - Torture by Police Officers of the RA MIA Detected by RA National Security Service
10-07-2023
As a result of investigative and other procedural actions carried out in the ongoing criminal proceeding No. 15160723 in the Main Directorate of Investigation of the RA National Security Service, factual data were obtained regarding the commission of an obvious crime - torture, committed by police officers of the RA MIA as part of a group against a resident of Yerevan city G.B., in order to obtain confession and punishment for the act.
At the request of the investigator, decisions were made by the supervising prosecutor to initiate public criminal prosecution against the head of the criminal investigation department of the Central Department of the YCD of the RA MIA Police S.H. and his deputy G.Kh. under the relevant articles of the RA Criminal Code for committing torture as part of a group. Suspension of powers was chosen as a measure of restraint against the latter.
In criminal proceedings, large-scale and various operative-search and procedural actions continue to be taken to identify the full picture of the crime committed, identify other persons involved in the above-mentioned case, and initiate public criminal prosecution against them, as a result, effectively implement the principle of the inevitability of criminal liability.