ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների կողմից խոշտանգում կատարելու առերևույթ հանցանքի դեպք
10-07-2023
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում իրականացվող թիվ 15160723 քրեական վարույթով կատարված քննչական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել խոստովանություն ստանալու և արարքի համար պատժելու նպատակով ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների կողմից խմբի կազմում Երևան քաղաքի բնակիչ Գ. Բ-ին խոշտանգելու առերևույթ հանցանքի դեպքի առթիվ:
Քննիչի միջնորդությամբ հսկող դատախազի կողմից որոշումներ են կայացվել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ԵՔՎ Կենտրոնական բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի պետ Ս. Հ-ի և նրա տեղակալ Գ. Խ-ի նկատմամբ խմբի կազմում խոշտանգում կատարելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին: Վերջիններիս նկատմամբ, որպես խափանման միջոց, ընտրվել է պաշտոնավարման կասեցումը:
Քրեական վարույթով շարունակվում են ձեռնարկվել ծավալուն և տարաբնույթ օպերատիվ-հետախուզական ու վարութային գործողություններ՝ կատարված հանցագործության ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ ծառայողների ինքնությունները պարզելու, նրանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումներ հարուցելու և, արդյունքում, քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ։

Службой национальной безопасности РА раскрыт случай совершения очевидного преступления – пыток сотрудниками полиции МВД РА
10-07-2023
В результате следственных и иных процессуальных действий, проведенных по осуществляемому уголовному производству N15160723 в Главном следственном управлении Службы национальной безопасности РА, получены фактические данные по факту совершения очевидного преступления - пыток, совершенных сотрудниками полиции МВД РА в составе группы в отношении жителя города Еревана Г.Б., с целью получения признания и наказания за деяние.
По ходатайству следователя прокурором, осуществляющим надзор, приняты решения о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении начальника отделения уголовного розыска Центрального отдела ЕГУ Полиции МВД РА С.О.и его заместителя Г.Х. по соответствующим статьям Уголовного Кодекса РА за совершение пыток в составе группы. В качестве меры пресечения в отношении последних избрано приостановление полномочий.
По уголовному производству продолжают предприниматься масштабные и различные оперативно-разыскные и процессуальные действия по выявлению полной картины совершенного преступления, установлению личностей иных лиц, причастных к вышеуказанному случаю, возбуждению в отношении них публичного уголовного преследования, в результате чего будет эффективно претворен в жизнь принцип неотвратимости уголовной ответственности.