2023թ. հուլիսի 13-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Ա.Աբազյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որին բացի հանձնաժողովի անդամներից ներկա էին Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոն, անհայտ կորած անձանց ընտանիքների շահերը ներկայացնող մի խումբ ծնողներ և հարազատներ:
Նիստի ընթացքում հանձնաժողովը հավանություն տվեց Անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց, գերիների վերաբերյալ հայեցակարգին, քննարկվեցին անհայտ կորելու հանգամանքների շուրջ տարվող քննության արդյունքները, տուժողների, ինչպես նաև ԴՆԹ նույնականացում ունեցող անձանց հետ տարվող աշխատանքները:
Հանձնաժողովի անդամները ներկայացրին իրենց կատարած աշխատանքները, ինչպես նաև պատասխանեցին ծնողների, հարազատների կողմից բարձրացված հարցերին, որոնք վերաբերվում էին բռնի անհետացած անձանց ճակատագրին, միջազգային ատյաններում նրանց դեպքերը պատշաճ ներկայացնելու կարևորությանը, կատարվելիք աշխատանքներին, անհայտ կորելու հանգամանքների շուրջ ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից կատարվող քննությանը, ծնողների ներգրավվածությանը գործընթացին, ԴՆԹ նույնականացում ունեցող անձանց հետ կապված խնդիրներին:
Առանձին հարցեր հանգամանալից քննարկելու նպատակով նիստի ընթացքում ձեռք բերվեցին պայմանավորվածություններ հանձնաժողովի առանձին անդամների և ծնողների խմբի միջև աշխատանքային կարգով հանդիպումներ անցկացնելու վերաբերյալ, որոնց արդյունքները պետք է ներկայացվեն հանձնաժողովին:

Состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по вопросам пленных, удерживаемых и пропавших без вести (местонахождение неизвестно) лиц
14-07-2023
13 июля 2023 г. под руководством Директора Службы национальной безопасности РА генерал-майора А. Абазяна состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по вопросам пленных, удерживаемых и пропавших без вести (местонахождение неизвестно) лиц, на котором помимо членов комиссии присутствовали руководитель делегации Международного комитета Красного Креста в Армении Тьерри Рибо, группа родителей и родных, которые представляют интересы семей пропавших без вести лиц.
В ходе заседания комиссия одобрила Концепцию о пропавших без вести (местонахождение неизвестно) лицах, пленных, были обсуждены результаты расследования обстоятельств пропажи без вести, проводимые работы с потерпевшими, а также лицами с ДНК-идентфикацией.
Члены комиссии представили свою проделанную работу, а также ответили на вопросы, исчезнувших лиц, важности надлежащего представления их случаев в международных инстанциях, предстоящей работы, расследования Следственным комитетом РА обстоятельств пропажи без вести, вовлеченности родителей в процесс, проблем, связанных с лицами, имеющими ДНК-идентификацию.
С целью обстоятельного обсуждения отдельных вопросов в ходе заседания были достигнуты договоренности о проведении в рабочем порядке встреч между отдельными членами комиссии и группой родителей, результаты которых должны быть представлены комиссии.