2023թ. հունվար-հունիս ամիսներին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրավասու այլ մարմիններին սկզբնական տեղեկատվություն փոխանցելու, ինչպես նաև նախաձեռնված քրեական վարույթների շարժի վերաբերյալ
Հաշվետու ժամանակահատվածում օրենքով վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ պետական իրավասու տարբեր մարմիններին փոխանցվել է 637 նյութ, որոնց հիման վրա նախաձեռնվել է 273 քրեական վարույթ։
Տնտեսական ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 164 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 64-ը՝ պաշտոնական դիրքի չարաշահումների և յուրացումների, 74-ը՝ տնտեսական գործունեության զանազան խախտումների, այդ թվում՝ մաքսանենգ կամ կեղծ ապրանքագրերով ներմուծումների, ինչպես նաև հարկերից և տուրքերից խուսափումների, 19-ը՝ աշխատավարձի տրամադրում իրականում չաշխատող անձի, 7-ը՝ փոխհատուցման անօրինական տրամադրումների մասին։
Թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 59 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 42-ը՝ թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգ ներմուծման, կամ իրացման, 17-ը՝ թմրանյութերի կամ հոգեմետ նյութերի անօրինական օգտագործման վերաբերյալ։
Նշված ժամանակաշրջանում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչության քննիչների վարույթում եղել են 1194 քրեական վարույթներ, որոնցից վարչության քննիչների կողմից նախաձեռնվել է 318 քրեական վարույթ, 76 քրեական վարույթ ստացվել է այլ մարմիններից, վերսկսվել է 508 քրեական վարույթ, իսկ թվով 292 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2022 թվականից:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում քննչական գլխավոր վարչության վարույթում քննված քրեական վարույթներից դատարան է ուղարկվել 71 քրեական վարույթ` 117 անձանց նկատմամբ, կարճվել է 45-ը, 488 քրեական վարույթ ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության, 90 քրեական վարույթ միացվել է վարչությունում քննվող այլ քրեական վարույթների, վարութային և ապացուցողական գործողություններն ավարտվել են 391 վարույթով, իսկ 109 քրեական վարույթների նախաքննությունը շարունակվել է:
Հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված և քննված քրեական վարույթներով, ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 15.679.975.057 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 11.567.717.001 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը` 1.315.460.972 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը` 2.796.797.084 ՀՀ դրամ:
Ընդ որում, նշվածներից նախաքննության փուլում վերականգնվել է պետությանը պատճառած վնասից 56.072.649 ՀՀ դրամը:

О передаче Службой национальной безопасности РА первичной информации другим компетентным органам, а также о движении инициированных уголовных производств за январь-июнь 2023 года
За отчетный период в результате осуществления возложенных законом функций Службой национальной безопасности РА было передано в различные компетентные государственные органы РА 637 материалов, на основании которых было возбуждено 273 уголовных производства.
О нарушениях, осуществленных в экономической сфере, в компетентные государственные органы РА было направлено 164 материала, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 64 – о злоупотреблении должностным положением и присвоении, 74 – о различных нарушениях в сфере экономической деятельности, в том числе за контрабандный ввоз или ввоз по поддельным счетам-фактурам, а также об уклонении от уплаты налогов и пошлин, 19 - о выплате заработной платы не работающему в действительности лицу, 7 – о незаконном предоставлении компенсации.
О нарушениях, осуществленных в сфере незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ, в компетентные государственные органы РА было направлено 59 материалов, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 42 – о контрабандном ввозе или сбыте наркотических средств и психотропных веществ, 17 – о незаконном употреблении наркотических средств или психотропных веществ.
За указанный период в производстве у следователей Главного следственного управления СНБ РА было 1194 уголовных производства, из которых 318 уголовных производств были инициированы следователями управления, 76 уголовных производств получены из иных органов, возобновлены 508 уголовных производств, а 292 уголовных производства были перенесены с 2022 год.
За отчетный период из уголовных производств, расследованных в производстве Главного следственного управления, в суд было направлено 71 уголовное производство в отношении 117 лиц, прекращены 45, 488 уголовных производств направлены по следственной подведомственности, 90 производств объединены с другими производствами, расследуемыми в Управлении, процессуальные и доказательственные действия завершены 391 производством, а предварительное следствие по 109 уголовным производствам продолжается.
За упомянутый период по инициированным и расследованным в Главном следственном управлении СНБ РА уголовным производствам общий размер причиненного преступлениями ущерба по предварительной оценке составил 15.679.975.057 драмов РА, из которых сумма первоначального ущерба, причиненного государству, составила 11.567.717.001 драмов РА, юридическим лицам - 1.315.460.972 драмов РА, а физическим лицам - 2.796.797.084 драмов РА.
При этом, на стадии предварительного следствия из указанного ущерба, причиненного государству, восстановлено 56.072.649 драмов РА.