2023թ. հունվար-հունիս ամիսներին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրավասու այլ մարմիններին սկզբնական տեղեկատվություն փոխանցելու, ինչպես նաև նախաձեռնված քրեական վարույթների շարժի վերաբերյալ
Հաշվետու ժամանակահատվածում օրենքով վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ պետական իրավասու տարբեր մարմիններին փոխանցվել է 637 նյութ, որոնց հիման վրա նախաձեռնվել է 273 քրեական վարույթ։
Տնտեսական ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 164 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 64-ը՝ պաշտոնական դիրքի չարաշահումների և յուրացումների, 74-ը՝ տնտեսական գործունեության զանազան խախտումների, այդ թվում՝ մաքսանենգ կամ կեղծ ապրանքագրերով ներմուծումների, ինչպես նաև հարկերից և տուրքերից խուսափումների, 19-ը՝ աշխատավարձի տրամադրում իրականում չաշխատող անձի, 7-ը՝ փոխհատուցման անօրինական տրամադրումների մասին։
Թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 59 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 42-ը՝ թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգ ներմուծման, կամ իրացման, 17-ը՝ թմրանյութերի կամ հոգեմետ նյութերի անօրինական օգտագործման վերաբերյալ։
Նշված ժամանակաշրջանում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչության քննիչների վարույթում եղել են 1194 քրեական վարույթներ, որոնցից վարչության քննիչների կողմից նախաձեռնվել է 318 քրեական վարույթ, 76 քրեական վարույթ ստացվել է այլ մարմիններից, վերսկսվել է 508 քրեական վարույթ, իսկ թվով 292 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2022 թվականից:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում քննչական գլխավոր վարչության վարույթում քննված քրեական վարույթներից դատարան է ուղարկվել 71 քրեական վարույթ` 117 անձանց նկատմամբ, կարճվել է 45-ը, 488 քրեական վարույթ ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության, 90 քրեական վարույթ միացվել է վարչությունում քննվող այլ քրեական վարույթների, վարութային և ապացուցողական գործողություններն ավարտվել են 391 վարույթով, իսկ 109 քրեական վարույթների նախաքննությունը շարունակվել է:
Հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված և քննված քրեական վարույթներով, ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 15.679.975.057 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 11.567.717.001 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը` 1.315.460.972 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը` 2.796.797.084 ՀՀ դրամ:
Ընդ որում, նշվածներից նախաքննության փուլում վերականգնվել է պետությանը պատճառած վնասից 56.072.649 ՀՀ դրամը:

On the transfer of primary information by the RA National Security Service to other competent bodies, as well as on the progress of initiated criminal proceedings for January-June 2023
During the reporting period, as a result of the implementation of the functions assigned by law, 637 materials were transfered to various RA competent state bodies by the RA National Security Service, on the basis of which 273 criminal proceedings were initiated.
About violations committed in the economic sphere, 164 materials were sent to the competent state bodies of the RA, some of which are still at the investigation stage, of which 64 are about abuse of official position and misappropriation, 74 are about various violations in the field of economic activity, including smuggling or importation under false invoices, as well as evasion of taxes and duties, 19 - payment of wages to an actually working person, 7 - illegal provision of compensation.
59 materials on violations committed in the area of illicit trafficking of narcotic drugs and psychotropic substances were sent to the competent state bodies of the RA, some of which are still at the investigation stage, of which 42 are about smuggling or sale of narcotic drugs and psychotropic substances, 17 - illegal use of narcotic drugs or psychotropic substances.
During the specified period, investigators of the Main Directorate of Investigation of the RA NSS had 1194 criminal proceedings, of which 318 criminal proceedings were initiated by investigators of the Directorate, 76 criminal proceedings were received from other bodies, 508 criminal proceedings were resumed, and 292 criminal proceedings were transferred from 2022.
During the reporting period, from the criminal proceedings investigated in the proceedings of the Main Directorate of Investigation, 71 criminal proceedings were sent to the court in relation to 117 persons, 45 were terminated, 488 criminal proceedings were sent under investigative jurisdiction, 90 proceedings were combined with other proceedings investigated in the Directorate, procedural and evidentiary actions have been completed in 391 proceedings, and preliminary investigations in 109 criminal proceedings have been continued.
During the mentioned period, according to the criminal proceedings initiated and investigated in the Main Directorate of Investigation of the RA NSS, the total amount of damage caused by the crimes, according to preliminary estimates, amounted to 15.679.975.057 AMD, of which the amount of initial damage caused to the state amounted to 11.567.717.001 AMD, to legal entities – 1.315.460.972 AMD, and to individuals - 2.796.797.084 AMD.
At the same time, at the stage of preliminary investigation, 56.072.649 AMD were restored from the specified damage caused to the state.