ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել և կանխել է միգրացիայի ոլորտում հանցավոր խմբի գործունեությունը (տեսանյութ)
04-08-2023
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հակահետախուզության և քննչական գլխավոր վարչությունների իրականացրած համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ու վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպման հերթական դեպքը։
Աշտարակ քաղաքի բնակիչ Ա.Գ-ն ՀՀ քաղաքացիներ Զ.Մ-ի, Ա.Մ-ի, Ա.Մ-ի, Ե.Մ-ի, Ս.Մ-ի անօրինական միգրացիան կազմակերպելու շուրջ նախնական համաձայնության է եկել «ՍՍ թրեվել» տուրիստական գործակալության տնօրեն Ս.Պ-ի և վերջինիս քրոջ՝ Լ.Պ-ի հետ, որից հետո, ի կատարումն իրենց հանցավոր մտադրության, 2023 թվականի հունիսին, շահադիտական նպատակով, ընդհանուր 20 000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց դեռևս չպարզված հանգամանքներում պատրաստել են նրանց վերաբերյալ իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր հավաստող և իրավունք վերապահող բովանդակությամբ ծննդյան և մահվան կեղծ վկայականներ, որոնք այլ փաստաթղթերի հետ միասին Զ.Մ-ն, Ա.Մ-ն, Ա.Մ-ն, Ե.Մ-ն, Ս.Մ-ն 2023 թվականի հունիսի վերջերին ներկայացրել են ՀՀ-ում եվրոպական երկրներից մեկի դեսպանատուն և դրանց հիման վրա շուրջ 10 օր անց հիշյալ անձանց տրամադրվել են «Շենգենյան համաձայնության երկրներ» մուտքի արտոնագրեր։
Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչությունում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով։ Հիշյալ քրեական վարույթի շրջանակներում հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 6 անձի նկատմամբ, որոնցից 5-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է ՀՀ-ից բացակայելու արգելքը, իսկ Ա.Գ-ի նկատմամբ՝ կալանավորումը՝ 2 ամիս ժամկետով։
Նախաքննության ընթացքում խուզարկություններ են կատարվել անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի անդամների բնակության հասցեներում, «ՍՍ թրեվել» տուրիստական կազմակերպությունում, որի արդյունքում հայտնաբերվել են նախապես կնիքված տարբեր կազմակերպությունների ձևաթղթեր, կեղծ կնիքներ, փաստաթղթեր, անօրինական միգրացիայի կազմակերպման դիմաց վճարված գումարներ և հանցագործության կատարման համար նախատեսված այլ իրեր ու առարկաներ։
Խուզարկության արդյունքում ի հայտ եկած հանգամանքների համադրումը թույլ է տալիս ենթադրել, որ հանցավոր խումբը, բացի վերոգրյալ 5 անձանցից, կազմակերպել է նաև բազմաթիվ այլ քաղաքացիների անօրինական միգրացիան դեպի Եվրոպա և ԱՄՆ։
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են քննչական անհրաժեշտ գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցավոր խմբերում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:
Միաժամանակ, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր տուժել են նշված խմբի գործողություններից, դիմել իրավապահ մարմիններին։

National Security Service of RA Detected and Prevented Activities of Criminal Group in Sphere of Migration (video)
04-08-2023
As a result of complex operative-search measures and procedural activities carried out by the Main Directorate of Counterintelligence and the Main Directorate of Investigation of the National Security Service, another case of organizing illegal migration was detected.
A resident of Ashtarak city A.G. entered into a preliminary conspiracy with the director of the travel agency “SS travel” S.P. and the latter’s sister L.P. with the aim of organizing illegal migration of the RA citizens Z.M., A.M., A.M., Ye.M., S.M., after which, in pursuance of their criminal intents for mercenary purposes, in exchange for 20,000 US dollars in June 2023, under as yet unclear circumstances, produced for them fake birth and death certificates certifying legally significant facts and conferring rights, which, together with other documents Z.M., A.M., A.M., Ye.M., S.M., submitted to the embassy of one of the European countries in the RA at the end of June 2023 , and on their basis, after 10 days, the mentioned persons were granted visas to the Schengen countries.
On this fact, criminal proceedings were initiated in the Main Directorate of Investigation of the RA NSS under the relevant articles of the RA Criminal Code. Within the framework of the mentioned criminal proceedings, public criminal prosecution was initiated against 6 persons, against 5 of whom a ban on leaving the RA was applied as a measure of restraint, and against A.G. - arrest for a period of 2 months.
During the preliminary investigation searches were carried out at the residence addresses of members of the criminal group involved in organizing illegal migration, in the travel agency “SS travel”, as a result of which pre-stamped forms of various organizations, counterfeit seals, documents, amounts paid for organizing illegal migration were discovered and other things and objects intended for the commission of a crime.
The correlation of the circumstances emerged as a result of the search suggests that the criminal group, in addition to the above 5 persons, also organized the illegal migration of many other citizens to Europe and the USA.
The preliminary investigation of the criminal proceedings continues, necessary investigative actions and operative-search measures are being taken in order to clarify all the circumstances of the case, establish the full scope of the persons involved in the criminal groups and apply criminal legal measures against them.
The National Security Service of the Republic of Armenia urges the RA citizens, when leaving abroad and returning, to refrain from involvement in the processes of illegal migration, to exclude the use of counterfeit documents and the provision of large sums to persons organizing these processes illegally.
At the same time, the RA National Security Service calls on all citizens affected by the actions of this group to contact law enforcement bodies.