ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել և կանխել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հերթական հանցավոր խմբի գործունեությունը (տեսանյութ)
14-09-2023
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Արարատի մարզային և քննչական գլխավոր վարչությունների ծառայողների իրականացրած համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ու վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպման հերթական դեպքը։
Մասնավորապես, նախաքննության ընթացքում կատարված ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Ա.Մ-ն և Ա.Հ-ն նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, մեկ միասնական դիտավորությամբ շահադիտական նպատակով միմյանց գործողությունները փոխլրացնելով Ա.Պ.-ի օժանդակությամբ 2023 թվականի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում ՀՀ մի շարք քաղաքացիների անօրինական միգրացիան, այն է՝ «Շենգենյան համաձայնության երկրներ» վերջիններիս մուտքի և գտնվելու թույլտվություն ստանալը կազմակերպելու նպատակով նրանցից պահանջել և ստացել են յուրաքանչյուրից 5.200-ական ԱՄՆ դոլար գումար: Այնուհետև, «Շենգենյան համաձայնության երկրներ» մուտքի և գտնվելու պատշաճ թույլտվություն ստանալու նպատակով ներկայացվելիք փաթեթներում ներառել են անհատ ձեռնարկատիրոջ կողմից տրվող, իրավաբանական նշանակության փաստ հաստատող և իրավունք վերապահող փաստաթուղթ հանդիսացող՝ բանկային շարժի, աշխատավայրի, եկամուտների չափի, մատնահարդարման դասընթացներ անցնելու վերաբերյալ կեղծ տեղեկանքներ, վկայագիր, որոնք հանձնել են վերը նշված անձանց, ովքեր հիշյալ երկրներ մուտքի և գտնվելու պատշաճ թույլտվություն ստանալու նպատակով դրանք ներկայացրել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող իրավասու մարմին, որոնց հիման վրա նրանց տրվել են համապատասխան արտոնագրեր՝ այդ կերպ՝ հանցավոր խմբի կողմից կեղծ փաստաթղթեր ներկայացնելով կազմակերպվել է մի շարք անձանց անօրինական միգրացիան։
Նախաքննության ընթացքում խուզարկություններ են կատարվել անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խմբի անդամների բնակության հասցեներում և տուրիստական կազմակերպություն հանդիսացող աշխատավայրում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են անօրինական միգրացիայի կազմակերպման դիմաց վճարված գումարներ, կնիքներ, ձևաթղթեր, սեփականության իրավունքի վկայականներ, աշխատանքի և բանկային շարժի վերաբերյալ տեղեկանքներ, ինչպես նաև տարբեր անձանց վերաբերյալ բազմաթիվ փաստաթղթեր և հանցագործության կատարման համար նախատեսված այլ իրեր ու առարկաներ։
Ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա քննիչի միջնորդությամբ հսկող դատախազի կողմից որոշումներ են կայացվել հանցավոր խմբի անդամներից 3-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, նրանցից 2-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, իսկ 1 անձի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են վարութային գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ հանցավոր խմբի կազմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար, ինչպես նաև անօրինական միգրացիայի կազմակերպման այլ դեպքեր բացահայտելու ուղղությամբ:

Служба национальной безопасности РА раскрыла и предотвратила деятельность очередной преступной группы, занимающейся организацией незаконной миграции (видеоматериал)
14-09-2023
В результате комлексных оперативно-разыскных мероприятий и процессуальных действий, осуществленных служащими Араратского областного управления СНБ РА и Главного следственного управления СНБ РА, раскрыт очередной случай организации незаконной миграции.
В частности, в результате проведенных доказательных и других процессуальных действий в ходе предварительного следствия установлено, что А. М. и А. О. в составе группы по предварительному сговору, с единым умыслом, в корыстных целях, взаимодополняя действия друг друга, при пособничестве А. П. в течение августа-сентября 2023 года организовали незаконную миграцию ряда граждан РА, а именно: с целью получения разрешения на въезд и пребывание в странах Шенгенского соглашения потребовали и получили от каждого из них по 5200 долларов США. Затем с целью получения надлежащего разрешения на въезд и пребывание в странах Шенгенского соглашения в представляемые пакеты включили поддельные свидетельство и справки о банковских операциях, курсов по маникюру, являющиеся документами, удостоверяющими юридически значимые факты и наделяющими правом, выдаваемые индивидуальным предпринимателем, которые передали вышеуказанным лицам, которые с целью получения надлежащего разрешения на въезд и пребывание в указанных странах представили их компетентному органу, действующему на территории Республики Армения, на основании которых им были выданы соответствующие визы, таким образом, преступной группой путем представления поддельных документов была организована незаконная миграция ряда лиц.
В ходе предварительного следствия были проведены обыски по адресам проживания членов преступной группы, занимающейся организацией незаконной миграции, и на местах работы в туристическом агентстве, в результате чего были обнаружены суммы, уплаченные за организацию незаконной миграции, печати, бланки, свидетельства о праве собственности, справки о банковских операциях, с места работы, а также многочисленные документы относительно разных лиц и другие вещи и предметы, предусмотренные для совершения преступления.
На основании полученных фактических данных по ходатайству следователя прокурором, осуществляющим надзор, по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА в отношении трех членов преступной группы были вынесены решения о возбуждении публичного уголовного преследования, в отношении двух из них в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу, а в отношении одного – запрет на выезд.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается, осуществляются необходимые процессуальные действия и оперативно-разыскные мероприятия для выяснения полного круга лиц, вовлеченных в состав преступной группы, и применения в отношении них мер уголовно-правового воздействия, а также для раскрытия других случаев организации незаконной миграции.