Ս.թ. սեպտեմբերի առաջին տասնօրյակից սկսած համացանցի հայկական տիրույթում արձանագրվել է կիբերհարձակումների զգալի աճ: Նկատվել են ապատեղեկատվության տարածման և տվյալների կորզման փորձեր, ինչպես նաև տեղեկատվական անվտանգության ռիսկեր պարունակող վնասաբեր այլ ակտիվություն։
Թիրախավորվել են ինչպես ՀՀ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, այնպես էլ ռազմավարական նշանակության օբյեկտների տեղեկատվական համակարգերը։
Նշվածով պայմանավորված, հորդորում ենք ցուցաբերել զգոնություն, խստորեն պահպանել մեդիագրագիտության տարրական կանոնները, իսկ համակարգչային միջադեպերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը փոխանցել ՀՀ համակարգչային միջադեպերի արձագանքման պետական կենտրոն «cert.gov.am»։

Starting from the first ten days of September 2023, a significant increase in cyber attacks has been recorded in the Armenian segment of the Internet. Attempts to spread misinformation and fish for data, as well as other malicious activity containing information security risks, have been observed.
Both the information systems of state bodies and local self-government bodies of the RA, as well as objects of strategic importance, are under attack.
In this regard, we urge you to be vigilant, strictly observe the basic rules of media literacy, and submit information regarding computer incidents to the RA Government Computer Incident Response Center (cert.gov.am).