ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել և կանխել է իշխանությունը յուրացնելու դեպք (տեսանյութ)
24-09-2023
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանադրական կարգի պահպանության ու ահաբեկչության դեմ պայքարի և քննչական գլխավոր վարչությունների ծառայողների իրականացրած համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ու վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն կատարելու դեպք:
Նախաքննության ընթացքում կատարված ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ «Խաչակիրներ ռազամահայրենասիրական» ՀԿ անդամներ՝ Ս.Խ-ն, Կ.Դ-ն, Դ.Տ-ն, Վ. Մ-ն, Մ.Մ-ն, Գ.Ն-ն, Ա.Հ-ն, ինչպես նաև Ա.Բ-ն, և այլ անձինք, ունենալով հակաիշխանական հայացքներ, ՀՀ կառավարության անդամների և ղեկավարի նկատմամբ՝ գաղափարական թշնամանք, նախնական համաձայնության գալով միմյանց հետ, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել իրենց մոտ պահվող զենք-զինամթերքը որպես հանցագործության գործիք օգտագործելու միջոցով կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու եղանակով և դրա սպառնալիքով զավթելու իշխանությունը, մասնավորապես՝ Սահմանադրությամբ չնախատեսված այլ եղանակով տիրանալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորություններին:
Արդյունքում, հանցավոր խմբի անդամներն ուղղակի դիտավորությամբ հանցանք կատարելու համար ձեռք են բերել հեռահաղորդակցության սարքեր, հեռախոսային ու այլ կապը խլացնող սարքեր, հանցանքի կատարումը հեշտացնող միջոցներ և գործիքներ, ինչպես նաև դիտավորությամբ ստեղծել այլ պայմաններ՝ այդ կերպ նախապատրաստվելով կատարել նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում իշխանության յուրացում, սակայն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով չեն կարողացել սկսել իրենց դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքի օբյեկտիվ կողմի կատարումը, այն է՝ նախապատրաստվող առանձնապես ծանր հանցագործությունը բացահայտվել և խափանվել է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից:
Քրեական վարույթի շրջանակներում ձեռքբերված բավարար փաստական տվյալների հիման վրա հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության դեպքով ձերբակալվել են հանցավոր խմբի ութ անդամներ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-419-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել են հանրային քրեական հետապնդումներ, ներկայացվել են մեղադրանքներ:
Միևնույն ժամանակ խուզարկություններ են կատարվել հանցավոր խմբի անդամների բնակության հասցեներում և հասարակական կազմակերպություն հանդիսացող աշխատավայրերում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են հրազեն, զենք, ռազմամթերք, օդաճնշիչ ատրճանակներ, զրահաբաճկոններ, հեռահաղորդակցության սարքեր, համակարգիչներ, տարբեր գրառումներ պարունակող նոթատետրեր, փաստաթղթեր և այլն։
Նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են վարութային գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները, հանցավոր խմբի կազմում ներգրավված անձանց ողջ շրջանակը պարզելու, նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:

National Security Service of RA Detected and Prevented Case of Usurpation of Power (video)
As a result of complex operative-search measures and procedural actions carried out by officers of the Main Directorate of Protection of Constitutional Order and Fight against Terrorism of the RA NSS and the Main Directorate of Investigation of the RA NSS detected a case of preparation of usurpation of power by prior conspiracy as part of a group.
Thus, as a result of evidentiary and other procedural actions carried out during the preliminary investigation, it was established that members of “Khachakirner” Military Patriotic NGO S. Kh., K. D., D. T., V. M., M. M., G. N., A. H., as well as A. B. and other persons, having anti-governmental views, ideological hostility towards the members and head of the RA government, having entered into a preliminary conspiracy with each other, reached an agreement to usurp power with using weapons and ammunition stored in their possession as an instrument of crime through the use of violence dangerous to life or health or the threat of its use, in particular, to seize the powers of the government of the Republic of Armenia in another way not provided for by the Constitution.
As a result, the members of the criminal group, in order to commit a crime with direct intent, acquired telecommunications equipment, equipment for jamming telephone and other communications, means and instruments facilitating the commission of the crime, as well as deliberately created other conditions, thereby preparing to commit the usurpation of power by prior conspiracy as part of a group, however, due to circumstances beyond their control, they were unable to begin committing the objective side of the crime, including intent, namely, the especially serious crime that had been prepared was detected and prevented by officers of the National Security Service of the Republic of Armenia.
Based on the existence of a directly arose reasonable suspicion of committing a crime on the basis of sufficient factual data obtained within the framework of criminal proceedings, eight members of the criminal group were detained, public criminal prosecutions were initiated on the grounds of Article 43-419, Part 1 of the RA Criminal Code, and charges were brought.
At the same time, searches were carried out at the residence addresses of members of the criminal group and at the workplaces of the non-governmental organization, as a result of which weapons were discovered, including firearms, ammunition, air pistols, body armor, telecommunications equipment, computers, notebooks containing various records, documents, etc.
The preliminary investigation continues, procedural actions and operative-search measures are being carried out to clarify all the circumstances of the case, the full range of persons involved in the criminal group, and to apply criminal-legal measures against them.