2023թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրավասու այլ մարմիններին սկզբնական տեղեկատվություն փոխանցելու, ինչպես նաև նախաձեռնված քրեական վարույթների շարժի վերաբերյալ
Հաշվետու ժամանակահատվածում օրենքով վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ պետական իրավասու տարբեր մարմիններին փոխանցվել է941 նյութ, որոնց հիման վրա նախաձեռնվել է 456 քրեական վարույթ։
Տնտեսական ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել215 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 80-ը՝ պաշտոնական դիրքի չարաշահումների և յուրացումների, 100-ը՝ տնտեսական գործունեության զանազան խախտումների, այդ թվում՝ մաքսանենգ կամ կեղծ ապրանքագրերով ներմուծումների, ինչպես նաև հարկերից և տուրքերից խուսափումների, 25-ը՝ աշխատավարձի տրամադրում իրականում չաշխատող անձի, 10-ը՝ փոխհատուցման անօրինական տրամադրումների մասին։
Թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել82 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 57-ը՝ թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգ ներմուծման, կամ իրացման, 25-ը՝ թմրանյութերի կամ հոգեմետ նյութերի անօրինական օգտագործման վերաբերյալ։
Նշված ժամանակաշրջանում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչության քննիչների վարույթում եղել են 1339 քրեական վարույթներ, որոնցից վարչության քննիչների կողմից նախաձեռնվել է 425 քրեական վարույթ, 108 քրեական վարույթ ստացվել է այլ մարմիններից, վերսկսվել է 514 քրեական վարույթ, իսկ թվով 292 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2022 թվականից:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում քննչական գլխավոր վարչության վարույթում քննված քրեական վարույթներից դատարան է ուղարկվել 92 քրեական վարույթ` 157 անձանց նկատմամբ, կարճվել է 66-ը, 539 քրեական վարույթ ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության, 110 քրեական վարույթ միացվել է վարչությունում քննվող այլ քրեական վարույթների, վարութային և ապացուցողական գործողություններն ավարտվել են 404 վարույթով, իսկ 128 քրեական վարույթների նախաքննությունը շարունակվել է:
Հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված և քննված քրեական վարույթներով, ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 20.442.866.512 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 15.692.522.484 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը` 1.580.241.043 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը` 3.170.102.985 ՀՀ դրամ:
Ընդ որում, նշվածներից նախաքննության փուլում վերականգնվել է պետությանը պատճառած վնասից 394.746.649 ՀՀ դրամը:

Относительно передачи Службой национальной безопасности РА первичной информации другим компетентным органам, а также о движении инициированных уголовных производств в течение января-сентября 2023 года
За отчетный период в результате осуществления возложенных законом функций Службой национальной безопасности РА было передано в различные компетентные государственные органы РА 941 материал, на основании которых было инициировано 456 уголовных производств.
О нарушениях в экономической сфере в компетентные государственные органы РА было направлено 215 материалов, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 80 – о злоупотреблении и присвоении должностными полномочиями, 100 – о различных нарушениях экономической деятельности, в том числе за контрабанду или незаконный ввоз по поддельным счетам-фактурам, а также об уклонении от уплаты налогов и пошлин, 25 - о выплате заработной платы не работающему в действительности лицу, 10 – о незаконном предоставлении компенсации.
О нарушениях в сфере незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ в компетентные государственные органы РА было направлено 82 материала, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 57 – о контрабандном ввозе наркотических средств и психотропных веществ или присвонении, 25 – о незаконном потреблении наркотических средств и психотропных веществ.
За указанный период в производстве следователей Следственного департамента СНБ РА было 1339 уголовных производств, из которых 425 уголовных производств инициированы следователями Департамента, 108 уголовных производств были получены из других органов, было возобновлено 514 уголовных производства, а 292 уголовных производства были переданы с 2022 года.
За отчетный период из расследованных уголовных дел, находящихся в производстве Следственного департамента в суд направлено 92 уголовных производства в отношении 157 лиц, прекращено - 66, приостановлено -539, 110 уголовных производств отправлены по следственной подведомственности, 404 уголовных производства объединены с другими уголовными производствами, расследуемыми в Следственном департаменте, предварительное следствие по 128 уголовным производствам продолжается.
За упомянутый период по уголовным производствам, инициированным и расследованным в Следственном департаменте СНБ РА, по предварительной оценке, общий размер ущерба, причиненного преступлениями, составил 20.442.886.512 драмов РА, из которых сумма первоначального ущерба, причиненного государству, составила 15.692.522.484 драмов РА, юридическим лицам – 1.580.241.043 драмов РА, а физическим лицам -3.170.102.985 драмов РА.
При этом, на стадии предварительного следствия из указанного ущерба, причиненного государству, восстановлено 394.746.649 драмов РА.