2023թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրավասու այլ մարմիններին սկզբնական տեղեկատվություն փոխանցելու, ինչպես նաև նախաձեռնված քրեական վարույթների շարժի վերաբերյալ
Հաշվետու ժամանակահատվածում օրենքով վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ պետական իրավասու տարբեր մարմիններին փոխանցվել է941 նյութ, որոնց հիման վրա նախաձեռնվել է 456 քրեական վարույթ։
Տնտեսական ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել215 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 80-ը՝ պաշտոնական դիրքի չարաշահումների և յուրացումների, 100-ը՝ տնտեսական գործունեության զանազան խախտումների, այդ թվում՝ մաքսանենգ կամ կեղծ ապրանքագրերով ներմուծումների, ինչպես նաև հարկերից և տուրքերից խուսափումների, 25-ը՝ աշխատավարձի տրամադրում իրականում չաշխատող անձի, 10-ը՝ փոխհատուցման անօրինական տրամադրումների մասին։
Թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել82 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 57-ը՝ թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգ ներմուծման, կամ իրացման, 25-ը՝ թմրանյութերի կամ հոգեմետ նյութերի անօրինական օգտագործման վերաբերյալ։
Նշված ժամանակաշրջանում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչության քննիչների վարույթում եղել են 1339 քրեական վարույթներ, որոնցից վարչության քննիչների կողմից նախաձեռնվել է 425 քրեական վարույթ, 108 քրեական վարույթ ստացվել է այլ մարմիններից, վերսկսվել է 514 քրեական վարույթ, իսկ թվով 292 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2022 թվականից:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում քննչական գլխավոր վարչության վարույթում քննված քրեական վարույթներից դատարան է ուղարկվել 92 քրեական վարույթ` 157 անձանց նկատմամբ, կարճվել է 66-ը, 539 քրեական վարույթ ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության, 110 քրեական վարույթ միացվել է վարչությունում քննվող այլ քրեական վարույթների, վարութային և ապացուցողական գործողություններն ավարտվել են 404 վարույթով, իսկ 128 քրեական վարույթների նախաքննությունը շարունակվել է:
Հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված և քննված քրեական վարույթներով, ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 20.442.866.512 ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 15.692.522.484 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը` 1.580.241.043 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը` 3.170.102.985 ՀՀ դրամ:
Ընդ որում, նշվածներից նախաքննության փուլում վերականգնվել է պետությանը պատճառած վնասից 394.746.649 ՀՀ դրամը:

Regarding the transfer of primary information by the National Security Service of RA to other competent authorities, as well as on the progress of initiated criminal proceedings during January-September 2023
During the reporting period, as a result of the implementation of the functions assigned by law, 941 materials were transferred to various competent state bodies of the Republic of Armenia by the National Security Service of RA, on the basis of which 456 criminal proceedings were initiated.
215 materials were sent to the competent state bodies of RA on violations in the economic sphere, some of which are still under investigation, of which 80 are about abuse and misappropriation of official powers, 100 are about various violations of economic activity, including for smuggling or illegal import on false invoices, as well as on tax and duty evasion, 25 - on the payment of wages to an actually not working person, 10-on illegal provision of compensation.
82 materials were sent to the competent state bodies of RA on violations in the field of illicit trafficking in narcotic drugs and psychotropic substances, some of which are still under investigation, of which 57 are on the smuggling of narcotic drugs and psychotropic substances or misappropriation, 25 are on the illegal consumption of narcotic drugs or psychotropic substances.
During the indicated period, there were 1339 criminal proceedings in the proceedings of the investigators of the Investigation Department of the NSS RA, of which 425 criminal proceedings were initiated by the investigators of the Department, 108 criminal proceedings were received from other bodies, 514 criminal proceedings were resumed, and 292 criminal proceedings were transferred from 2022.
During the reporting period, out of the investigated criminal cases being processed by the Investigation Department, 92 criminal proceedings against 157 persons were sent to the court, 66 were terminated, 539 criminal proceedings were sent under investigative subordination, 110 criminal proceedings were joined to other criminal proceedings being examined in the Department, procedural and evidentiary actions were completed in 404 proceedings, and the preliminary investigation of 128 criminal proceedings was continued.
According to the preliminary assessment, during the mentioned period, according to the criminal proceedings initiated and investigated by the Investigation Department of the RA NSS, the total amount of damage caused by crimes amounted to 20.442.866.512 AMD, of which the amount of initial damage caused to the state amounted to 15.692.522.484 AMD, for legal entities – 1.580.241.043 AMD, and for individuals – 3.170.102.985 AMD.
At the same time, at the preliminary investigation stage, 394.746.649 AMD was recovered from the specified damage caused to the state.