ՀՀ վարչապետի 2022 թվականի հոկտեմբերի 20-ի «Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողով ստեղծելու, դրա կազմը և աշխատակարգը հաստատելու մասին» N 1236-Ա որոշման 1-ին հավելվածի համաձայն՝ միջգերատեսչական հանձնաժողովի կազմում կարող է ընդգրկվել գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների (գտնվելու վայրն անհայտ) հարցերով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների 3 ներկայացուցիչ:
Հանձնաժողովի կազմում հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցչի թափուր տեղում ընդգրկվելու համար հասարակական կազմակերպությունները կարող են մինչև 2023 թվականի նոյեմբերի 3-ը ներկայացնել իրենց դիմումները (այդ թվում՝ ta@sns.am էլեկտրոնային փոստի հասցեով)` ըստ ներկայացված ձևաչափի:

Согласно приложению 1 к решению премьер–министра РА от 20 октября 2022 годы N 1236–А “Об образовании межведомственной комиссии по вопросам пленных, удерживаемых и пропавших без вести (местонахождение не известно) лиц и утверждении ее состава и рабочего порядка”, в состав Межведомственной комиссии могут быть включены 3 представителя от общественных организаций, занимающихся вопросами пленных, удерживаемых и пропавших без вести (местонахождение неизвестно) лиц.
Для того, чтобы занять вакантную должность представителя общественных организаций в составе комиссии, общественные организации могут отправить свои заявления (в том числе на адрес электронной почты ta@sns.am) до 3 ноября 2023 года, согласно представленному формату.