Բացահայտվել և կանխվել է մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ տարածք առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցներ տեղափոխելու հերթական դեպք (տեսանյութ)
30-10-2023
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչությունում ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման և Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցների աջակցությամբ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել և կանխվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստանի Հանրապետության տարածք առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցներ տեղափոխելու դեպք։
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացիներ Վ.Ա-ն և Գ.Ա-ն, ինքնությունը դեռևս չպարզաբանված ԻԻՀ մի քաղաքացու հետ միասին, խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, միմյանց գործողությունները փոխլրացնելով, սույն թվականի հոկտեմբերի 27-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստանի Հանրապետություն են պատրաստվում ներկրել` իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերի տարատեսակ թմրամիջոցների խմբաքանակ։ Համատեղ պլանավորված ու ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, պարզվել է, որ ս.թ-ի հոկտեմբերի 27-ին հայ-իրանական պետական սահմանի Մեղրի քաղաքի հարակից տեղանքում, ինքնությունը դեռևս չպարզաբանված ԻԻՀ քաղաքացու կողմից նշված վայրում, Վ.Ա-ն և Գ.Ա-ն վերցրել են նրա կողմից մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ առաքված թմրանյութերի խմբաքանակը և ուղևորվել դեպի ք.Երևան։
Հանցավոր խմբի գործունեությունը կասեցվել է, քանի որ Մեղրի քաղաքի մոտակայքում վերջիններիս ավտոմեքենան կանգնեցվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից։ Հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության պայմաններում Վ.Ա-ն և Գ.Ա-ն ձերբակալվել են։
Ավտոմեքենան տեղափոխվել է ՀՀ ԱԱԾ Սյունիքի մարզային վարչության հատուկ պահպանվող տարածք, որտեղ քննչական գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել են շուրջ 12 կիլոգրամ ընդհանուր քաշով՝ «Հերոին», «Մեթամֆետամին», «Ափիոն» և «Մարիխուաննա» տեսակի թմրամիջոցների զանգվածներով լցված 3 տարբեր փաթեթներ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի և 399-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Նախաքննությունըշարունակվում է։

Выявлен и пресечен очередной случай перевозки на территорию РА наркотических средств в особо крупных размерах контрабандным путем
30-10-2023
В результате реализации оперативных данных, полученных в Ереванском городском управлении Службы национальной безопасности РА, и комплексных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых при поддержке сотрудников Сюникского областного управления, выявлен и пресечен случай перевозки наркотических средств в особо крупных размерах на территорию Республики Армения из Исламской Республики Иран контрабандным путем.
В результате предпринятых комплексных оперативно-разыскных мероприятий выяснилось, что граждане Республики Армении В.А. и Г.А. вместе с гражданином ИРИ, личность которого еще не установлена, в составе группы по предварительному сговору, взаимодополняя действия друг друга, 27 октября сего года контрабандным путем собираются из Исламской Республики Иран в Республику Армения ввезти незаконно приобретенную партию различных наркотических средств в особо крупных размерах с целью сбыта.
В результате совместно спланированных и предпринятых мероприятий выяснилось, что 27 октября с.г. в окрестностях города Мегри на армяно-иранской государственной границе, на месте, указанном гражданином ИРИ, личность которого пока не установлена, В.А. и Г.А. взяли доставленную им в РА контрабандным путем партию наркотических средств и отправились в направлении г. Еревана.
Деятельность преступной группы была пресечена, так как вблизи города Мегри автомобиль последних был остановлен сотрудниками Службы национальной безопасности РА.
На основании непосредственно возникшего обоснованного подозрения в совершении преступления В.А. и Г.А. задержаны.
Автомобиль был доставлен на особо охраняемую территорию Сюникского областного управления СНБ РА, где в результате следственных действий были обнаружены 3 разные упаковки общим весом около 12 килограмм, заполненные наркотическими средствами следующих видов: героин, метамфетамин, опиум и марихуана.
По данному факту в Сюникском областном следственном управлении Следственного комитета РА инициировано уголовное производство по признакам пункта 2 части 3 статьи 393 и пункта 2 части 3 статьи 399 Уголовного кодекса РА.