ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական և սահմանադրական կարգի պահպանության ու ահաբեկչության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունների ծառայողների իրականացրած համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ու վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում ահաբեկչության նախապատրաստություն կատարելու դեպք:
Նախաքննության ընթացքում կատարված ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Ա.Մ-ն, Ս.Մ-ի, Է.Ծ-ի, Վ.Ո-ի, Կ.Ս-ի և քննությամբ դեռևս ինքնությունները չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում գործիքներ, միջոցներ ձեռք բերելու, դրանք հարմարեցնելու և դիտավորությամբ այլ պայման ստեղծելու եղանակով 2023 թվականի ընթացքում նախապատրաստել են կատարել պայթյուն և այլ հանրավտանգ արարք, ինչպես նաև զավթել և պահել ՀՀ պետական նշանակության և այլ շինություններ՝ զուգորդված քաղաքացիական անձին կյանքից զրկելու, ենթադրյալ խոշոր չափերի գույքային վնաս պատճառելու և այլ ծանր հետևանք առաջացնելու վտանգով, որի նպատակն է եղել հանրային իշխանության մարմինների գործունեությունը կազմալուծելը, սակայն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով չեն կարողացել սկսել դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքի օբյեկտիվ կողմի կատարումը, քանի որ հանցանքը բացահայտվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից:
Քրեական վարույթի շրջանակներում ձեռք բերված բավարար փաստական տվյալների հիման վրա հանցավոր խմբի 5 անդամների նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հարուցվել են հանրային քրեական հետապնդումներ, ներկայացվել են մեղադրանքներ: Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց՝ կիրառվել է կալանքը:
Միևնույն ժամանակ խուզարկություններ են կատարվել հանցավոր խմբի անդամների բնակության հասցեներում, դրանց կից շինություններում, առանձին հավաքատեղիներում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են հրազեն, ռազմամթերք, մեկ հատ ազդանշանային պայթուցիկ-սարք, մեկ հատ ազդանշանային հրթիռի արձակման սարք՝ երկու գլխիկով, մեկ հատ թռչող սարք և վերջինիս ենթադրյալ ամրացվող երկու հատ մեծ ու փոքր գազաբալոն՝ ճնշաչափիչով, երկու հատ փայտե կոթով ծակող գործիք, ռազմամթերքի բեկորներով լի տարրա, զրահաբաճկոն, զինվորական հագուստներ, նշանառության սարք, ձեռնաշղթաներ, հեռահաղորդակցության սարքեր, տեսահսկման սարքեր, համակարգիչներ, բջջային հեռախոսներ, էլեկտրոնային կրիչներ, շուրջ մեկ տասնյակ ՀՀ և ՌԴ կապի օպերատորների փակ տուփերով, չօգտագործված հեռախոսաքարտեր, արևային մարտկոց, տարբեր գրառումներ պարունակող նոթատետրեր, ահաբեկչություն իրականացնելու համար նախապատրաստական գործողություններ կատարելու վերաբերյալ բացահայտ, ինչպես նաև քողարկված բովանդակությամբ գրառումներ պարունակող փաստաթղթեր և այլն։
Խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերված գրառումների և այլ նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նախապատրաստվող ահաբեկչական գործողությունը կրել է «Հյուսիսային տերևաթափ» անվանումը, որի հաջող իրականացման և այնուհետև՝ ահաբեկչական գործողություններին ավելի լայն զանգվածների ներգրավելու դիտավորությամբ նախապես ծրագրվել է ստեղծել ուկրաինական, մոլդովական տելեգրամյան ալիքներ՝ «Ազգային փրկության ապստամբություն» անվանումներով, ահաբեկչական գործողությունները սկսելու նախորդ օրը՝ գիշերային ժամերից սկսած՝ ակտիվացնել տելեգրամյան ալիքները և ակտիվիստներին: Հանցավոր գործունեության հաջող իրականացման համար ծրագրվել է նաև նախապես ձեռք բերել առաջին բուժօգնության պարագաներ, ինչպես նաև հանցավոր խմբի անդամների ընտանիքները դուրս բերել Վրաստան: Մանրակրկիտ պլանավորվել է շինություններ զավթելու համար գրոհելու, նահանջելու և դարանակալելու գործողությունները, նախատեսվել հարձակման վայրերում թողնել նախապես մշակված սիմվոլներ, կանխորոշվել են ստատիկ օբյեկտների տեղակայումներ, ինչպես նաև հանցավոր գործունությունն ավարտին հասցնելու համար այլ գործողությունների իրականացման հերթականությունը, ընթացակարգը, անձանց ներգրավման համար թռուցիկների տարածման և այլ գործողությունները:
Նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են վարութային գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները, հանցավոր խմբի կազմում ներգրավված անձանց ողջ շրջանակը պարզելու, նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:
Միաժամանակ, հայտնվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանելու սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման, խափանման և դրանց բացահայտման ուղղությամբ՝ հասարակության լայն շերտերին կոչ անելով դրսևորել բացառապես իրավահպատակ վարքագիծ:

В результате комплексных оперативно-разыскных мероприятий и процессуальных действий, проведенных служащими Главного следственного управления и Главного управления по защите конституционного строя и борьбе с терроризмом Службы национальной безопасности РА, был раскрыт случай приготовления к террористическому акту в составе группы по предварительному сговору.
Итак, в результате проведенных в ходе предварительного следствия доказательственных и других процессуальных действий выяснилось, что А.М. по предварительному сговору с С.М., Э.Ц., В.О., К.С. и с другими лицами, личность которых пока еще не установлена следствием, в составе группы, путем приобретения орудий и средств, их приспособления или умышленного создания иных условий, в течение 2023 года готовились совершить взрыв и другое общественно опасное деяние, а также захватить и удерживать здания государственного значения РА и другие строения, сопряженное с опасностью лишения жизни гражданского лица, причинения имущественного ущерба предположительно в крупных размерах и наступления других тяжких последствий, целью которого было дезорганизовать деятельность органов общественной власти, однако по не зависящим от их воли обстоятельствам они не смогли начать совершение объективной стороны преступления, обхватывающего умысел, поскольку преступление было раскрыто Службой национальной безопасности РА.
На основании достаточных фактических данных, полученных в рамках уголовного производства, в отношении 5 членов преступной группы возбуждены публичные уголовные преследования по соответствующей статье Уголовного Кодекса РА, предъявлены обвинения. В отношении последних в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу.
Одновременно, были проведены обыски по адресам проживания и в прилегающих к ним сооружениях, отдельных местах сбора членов преступной группы, в результате чего были обнаружены огнестрельное оружие, боеприпасы, одно сигнальное взрывчатое устройство, одно пусковое устройство для сигнальных ракет двухзарядное, один летательный аппарат и прикрепляемые предположительно к последнему два больших и малых газовых баллона с манометром, два колющих инструмента с деревянной ручкой, тара полная осколками боеприпасов бронежилет, военное обмундирование, устройство наведения, наручники, телекоммуникационные устройства, устройства видеонаблюдения, компьютеры, мобильные телефоны, электронные носители, около десятка неиспользованных СИМ карт операторов связи РА и РФ в закрытых коробках, солнечная батарея, блокноты, содержащие разные записи, документы, содержащие записи с явным, а также скрытым содержанием о осуществления подготовительных действий для совершения теракта и т.д.
После изучения записей и других материалов, обнаруженных в результате обысков, выяснилось, что готовившаяся террористическая операция носила название “Северный листопад”, для успешной реализации которой, и затем с умыслом вовлечения более широких масс в террористические действия, заранее планировалось создать украинские, молдавские телеграмм-каналы под названиями “Восстание национального спасения”, активизировать телеграмм-каналы и активистов за день до начала террористической деятельности, начиная с ночи.
Для успешной реализации преступной деятельности планировалось заранее приобрести средства первой медицинской помощи, а также вывезти членов семьи преступной группы в Грузию. Для захвата строений были тщательно спланированы действия по атаке, отступлению и засаде, предусматривалось оставлять в местах нападения заранее разработанные символы, были заранее определены расположение статических объектов, а также очередность, порядок осуществления других действий с целью доведения преступного действия до конца, распространение листовок для вовлечения лиц и другие действия.
Предварительное следствие продолжается, осуществляются процессуальные действия и оперативно-разыскные мероприятия по выяснению всех обстоятельств дела и полного круга лиц, вовлеченных в преступную группу и по применению в отношении них мер уголовно-правового воздействия.
Одновременно, объявляется, что Служба национальной безопасности Республики Армении будет вести последовательную борьбу по предотвращению, пресечению и раскрытию преступлений против основ конституционального строя и безопасности государства, призывая широкие слои общества проявлять исключительно законопослушное поведение.
Примечание։ обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его виновность не доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА.