ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական և սահմանադրական կարգի պահպանության ու ահաբեկչության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունների ծառայողների իրականացրած համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ու վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում ահաբեկչության նախապատրաստություն կատարելու դեպք:
Նախաքննության ընթացքում կատարված ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Ա.Մ-ն, Ս.Մ-ի, Է.Ծ-ի, Վ.Ո-ի, Կ.Ս-ի և քննությամբ դեռևս ինքնությունները չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում գործիքներ, միջոցներ ձեռք բերելու, դրանք հարմարեցնելու և դիտավորությամբ այլ պայման ստեղծելու եղանակով 2023 թվականի ընթացքում նախապատրաստել են կատարել պայթյուն և այլ հանրավտանգ արարք, ինչպես նաև զավթել և պահել ՀՀ պետական նշանակության և այլ շինություններ՝ զուգորդված քաղաքացիական անձին կյանքից զրկելու, ենթադրյալ խոշոր չափերի գույքային վնաս պատճառելու և այլ ծանր հետևանք առաջացնելու վտանգով, որի նպատակն է եղել հանրային իշխանության մարմինների գործունեությունը կազմալուծելը, սակայն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով չեն կարողացել սկսել դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցանքի օբյեկտիվ կողմի կատարումը, քանի որ հանցանքը բացահայտվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից:
Քրեական վարույթի շրջանակներում ձեռք բերված բավարար փաստական տվյալների հիման վրա հանցավոր խմբի 5 անդամների նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հարուցվել են հանրային քրեական հետապնդումներ, ներկայացվել են մեղադրանքներ: Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց՝ կիրառվել է կալանքը:
Միևնույն ժամանակ խուզարկություններ են կատարվել հանցավոր խմբի անդամների բնակության հասցեներում, դրանց կից շինություններում, առանձին հավաքատեղիներում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են հրազեն, ռազմամթերք, մեկ հատ ազդանշանային պայթուցիկ-սարք, մեկ հատ ազդանշանային հրթիռի արձակման սարք՝ երկու գլխիկով, մեկ հատ թռչող սարք և վերջինիս ենթադրյալ ամրացվող երկու հատ մեծ ու փոքր գազաբալոն՝ ճնշաչափիչով, երկու հատ փայտե կոթով ծակող գործիք, ռազմամթերքի բեկորներով լի տարրա, զրահաբաճկոն, զինվորական հագուստներ, նշանառության սարք, ձեռնաշղթաներ, հեռահաղորդակցության սարքեր, տեսահսկման սարքեր, համակարգիչներ, բջջային հեռախոսներ, էլեկտրոնային կրիչներ, շուրջ մեկ տասնյակ ՀՀ և ՌԴ կապի օպերատորների փակ տուփերով, չօգտագործված հեռախոսաքարտեր, արևային մարտկոց, տարբեր գրառումներ պարունակող նոթատետրեր, ահաբեկչություն իրականացնելու համար նախապատրաստական գործողություններ կատարելու վերաբերյալ բացահայտ, ինչպես նաև քողարկված բովանդակությամբ գրառումներ պարունակող փաստաթղթեր և այլն։
Խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերված գրառումների և այլ նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նախապատրաստվող ահաբեկչական գործողությունը կրել է «Հյուսիսային տերևաթափ» անվանումը, որի հաջող իրականացման և այնուհետև՝ ահաբեկչական գործողություններին ավելի լայն զանգվածների ներգրավելու դիտավորությամբ նախապես ծրագրվել է ստեղծել ուկրաինական, մոլդովական տելեգրամյան ալիքներ՝ «Ազգային փրկության ապստամբություն» անվանումներով, ահաբեկչական գործողությունները սկսելու նախորդ օրը՝ գիշերային ժամերից սկսած՝ ակտիվացնել տելեգրամյան ալիքները և ակտիվիստներին: Հանցավոր գործունեության հաջող իրականացման համար ծրագրվել է նաև նախապես ձեռք բերել առաջին բուժօգնության պարագաներ, ինչպես նաև հանցավոր խմբի անդամների ընտանիքները դուրս բերել Վրաստան: Մանրակրկիտ պլանավորվել է շինություններ զավթելու համար գրոհելու, նահանջելու և դարանակալելու գործողությունները, նախատեսվել հարձակման վայրերում թողնել նախապես մշակված սիմվոլներ, կանխորոշվել են ստատիկ օբյեկտների տեղակայումներ, ինչպես նաև հանցավոր գործունությունն ավարտին հասցնելու համար այլ գործողությունների իրականացման հերթականությունը, ընթացակարգը, անձանց ներգրավման համար թռուցիկների տարածման և այլ գործողությունները:
Նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են վարութային գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները, հանցավոր խմբի կազմում ներգրավված անձանց ողջ շրջանակը պարզելու, նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու համար:
Միաժամանակ, հայտնվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանելու սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման, խափանման և դրանց բացահայտման ուղղությամբ՝ հասարակության լայն շերտերին կոչ անելով դրսևորել բացառապես իրավահպատակ վարքագիծ:

As a result of complex operative-search activities and procedural actions carried out by officers of the Main Directorate of Investigation and the Main Directorate of Protection of Constitutional Order and Fight against Terrorism of the RA National Security Service, a case of preparation for a terrorist act as part of a group by prior agreement was detected.
Thus, as a result of evidentiary and other procedural actions carried out during the preliminary investigation, it was established that A.M. by prior agreement with S.M., E.Ts., V.O., K.S. and with other persons whose identity has not yet been established by the investigation, as part of a group, by acquiring tools and means, adapting them or deliberately creating other conditions, during 2023 were preparing to commit an explosion and other socially dangerous act, as well as to seize and hold buildings of state importance in the RA and other buildings, fraught with the danger of depriving the life of a civilian, causing property damage, presumably on a large scale, and causing other grave consequences, the purpose of which was to disorganize the activities of public authorities, but due to circumstances beyond their control they were unable to begin committing the objective side of the crime, covering the intent, since the crime was solved by the RA National Security Service.
Based on sufficient factual data obtained within the framework of criminal proceedings, public criminal prosecutions were initiated against 5 members of the criminal group under the relevant article of the RA Criminal Code and charges were brought. In relation to the latter, detention was applied as a measure of restraint.
At the same time, searches were carried out at residential addresses and in adjacent buildings, individual gathering places of members of the criminal group, as a result of which firearms, ammunition, one signal explosive device, one double-charged launcher for signal flares, one aircraft and attached presumably for the latter, two large and small gas cylinders with a pressure gauge, two piercing instruments with a wooden handle, a container full of ammunition fragments, a bulletproof vest, military uniforms, a guidance device, handcuffs, telecommunication devices, video surveillance devices, computers, mobile phones, electronic media, about a dozen unused SIM cards of communication operators of the RA and the RF in closed boxes, a solar battery, notebooks containing various records, documents containing records with explicit and hidden content about the implementation of preparatory actions for committing a terrorist attack, etc.
After studying the records and other materials discovered as a result of the searches, it was established that the terrorist operation being prepared was called “Northern Leaf Fall”, for the successful implementation of which, and then with the intention of involving the wider masses in terrorist actions, it was planned in advance to create Ukrainian, Moldovan telegram channels called “National Salvation Uprising”, activate telegram channels and activists the day before the start of terrorist activities, starting at night.
For the successful implementation of criminal activities, it was planned to purchase first aid supplies in advance, as well as take family members of the criminal group to Georgia. To capture buildings, the actions of attack, retreat and ambush were carefully planned, it was planned to leave pre-designed symbols at the attack sites, the location of static objects was predetermined, as well as the sequence, the procedure for carrying out other actions in order to bring the criminal act to an end, the distribution of leaflets in order to involve persons and other actions.
The preliminary investigation continues, procedural actions and operative-search measures are being carried out to clarify all the circumstances of the case and the full range of persons involved in the criminal group and to apply criminal legal measures of influence against them.
At the same time, it is reported that the National Security Service of the Republic of Armenia will conduct a consistent fight to prevent, disrupt and solve crimes against the foundations of the constitutional order and security of the state, calling on broad sections of society to demonstrate exclusively law-abiding behavior.