ՀՀ ԱԱԾ գիտաուսումնական կենտրոնում նշվեց Կենտրոնի գործունեության 30-ամյակը (Լուսանկարներ)
Ս.թ. նոյեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԱԾ գիտաուսումնական կենտրոնում նշվեց Կենտրոնի գործունեության 30-ամյակը: Հանդիսությանը ներկա էին ԱԱԾ ղեկավարությունը, Կենտրոնի անձնակազմը, նախկին ունկնդիրներ և վետերաններ: Շնորհավորական ուղերձով հանդես եկավ Ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Ա.Աբազյանը, որն իր խոսքում կարևորեց Գիտաուսումնական կենտրոնի դերը ՀՀ ԱԱԾ մարմինների կադրերի պատրաստման և մասնագիտական հմտությունների անընդհատ կատարելագործման գործում:
Գիտաուսումնական կենտրոնի պետը ներկայացրեց Կենտրոնի կայացման պատմությունը, ձեռքբերումներն ու հաջողությունները:
Ելույթ ունեցան նաև վետերաններ, նախկին և ներկա ունկնդիրներ, որոնք Կենտրոնին մաղթեցին հետագա բեղմնավոր և արդյունավետ գործունեություն:

At the Scientific-Educational Center of the RA NSS the 30th anniversary of the Center's activity was celebrated (Photos)
07-11-2023
On November 3, 2023, the Scientific-Educational Center of the RA NSS celebrated the 30th anniversary of its activity. The ceremonial meeting was attended by the leadership of the RA NSS, employees of the Center, former and current trainees and veterans. The Director of the Service, Major General A. Abazyan delivered a congratulatory speech, who in his speech emphasized the importance of the role of the Scientific-Educational Center in the training and constant improving the professional skills of the personnel of the RA NSS.
The head of the Scientific-Educational Center presented the history of the formation of the Center, its achievements and successes.
Veterans, former and current students of the Center also delivered speeches and wished the Center fruitful and effective activities in future.