ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ ՀՀ ԱԱԾ ԳԻՏԱՈՒՍՈՒՄՆԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԻ ԵՎ ՀՀ ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԿՐԹԱՀԱՄԱԼԻՐԻ ՄԻՋԵՎ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության վարչական շենքում ՀՀ ԱԱԾ գիտաուսումնական կենտրոնի և ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի միջև ստորագրվել է համագործակցության մասին հուշագիր:
Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ ԱԱԾ գիտաուսումնական կենտրոնի պետ, գեներալ-մայոր Հովհաննես Կարումյանը և Ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանը:
Հուշագրի հիմնական նպատակն է սահմանել ՀՀ ԱԱԾ գիտաուսումնական կենտրոնի և ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի միջև համագործակցության ուղղությունները, ինչպես նաև կանոնակարգել նախատեսվող համատեղ միջոցառումները:
Ըստ հուշագրի՝ կողմերի միջև համագործակցությունը կծավալվի նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերի իրավական փորձաքննության, վերլուծության և դրանց վերաբերյալ գիտականորեն հիմնավորված խորհրդատվական եզրակացությունների տրամադրման, գիտական հետազոտությունների թեմատիկայի համատեղ մշակման և իրականացման, մասնագետների փոխադարձ ներգրավման և մի շարք այլ ուղղություններով: Նախատեսվող փոխգործակցության առաջնահերթություններ են համարվելու Կրթահամալիրի և Գիտաուսումնական կենտրոնի կրթական և գիտագործնական հետազոտական աշխատանքների կազմակերպման, ինչպես նաև պահանջվող տեսական գիտելիքներ և գործնական հմտություններ ունեցող աշխատակիցներ պատրաստելու ուղղությամբ առկա փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԱԾ գիտաուսումնական կենտրոնի և ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի՝ տարիներ շարունակ կուտակած գիտակրթական փորձառության համադրումն էական նշանակություն կունենա երկու կառույցների գործունեության, հանցավորության առանձին տեսակների դեմ պայքարի ուղղությամբ նոր լուծումներ որոնելու, ոլորտները կարգավորող օրենսդրությունների արդիականացման, աշխատակիցների մասնագիտական գիտելիքների հետագա կատարելագործման համար:

В административном здании Службы национальной безопасности РА был подписан меморандум о сотрудничестве между Научно-учебным центром СНБ РА и Образовательным комплексом Полиции РА.
Меморандум подписали начальник Научно-учебного центра СНБ РА генерал-майор Ованес Карумян и начальник Образовательного комплекса Полиции РА генерал-майор Мушег Бабаян.
Оснавная цель меморандума – определить направления сотрудничества между Научно-учебным центром СНБ РА и Образовательным комплексом Полиции РА, а также регламентировать планируемые совместные мероприятия.
Согласно меморандуму, сотрудничество между сторонами будет осуществляться в направлении проведения правовой экспертизы, анализа проектов нормативно-правовых актов и предоставления научно-обоснованных консультативных заключений по ним, совместной разработки и реализации тематики научных исследований, взаимного привлечения специалистов и ряда других направлений.
Приоритетами, предусматриваемого сотрудничества будут считаться необходимость обмена существующим опытом по организации образовательных и научно-практических исследовательских работ Образовательного комплекса и Научно-учебного центра, а также по подготовке сотрудников, владеющих требуемыми теоретическими знаниями и практическими навыками.
Объединение накопленного за годы научно-образовательного опыта Научно-учебного центра СНБ РА и Образовательного комплекса Полиции РА будет иметь существенное значение для деятельности двух структур, для поиска новых решений в борьбе с отдельными видами преступности, для модернизации регулирующего отраслей законодательства и дальнейшего повышения профессиональных знаний сотрудников.