ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչությունում ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման արդյունքում ներկայացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման և դրան կից ներկայացված համապատասխան փաստը հաստատող նյութերի հիման վրա Քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթով իրականացված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ու վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու, դրան օժանդակելու, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմնի կազմակերպության և առևտրային կազմակերպության կողմից տրվող իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստ հավաստող և իրավունք վերապահող փաստաթղթեր կեղծելու առերևույթ դեպքեր:
Կատարված ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում երեխաների սննդի մատակարարման պետական գնումների մրցույթներում հաղթող ճանաչված և սննդի մատակարարմամբ զբաղվող «ՀԱՅԿԱԶՈՒՆՔ» և «ՖՈՏՈՆ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների փաստացի սեփականատեր Յ.Ա-ն, նշված ընկերություններում վարորդ-առաքչի գործառույթներ փաստացի իրականացնող Պ.Մ-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում մեկ միասնական դիտավորությամբ խաբեության եղանակով կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ, առանձապես խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու դիտավորությամբ, միմյանց գործողությունները փոխլրացնելով, տեղական ինքնակառավարման մարմնի կազմակերպության և առևտրային կազմակերպության կողմից տրվող, իրավաբանական նշանակության փաստ հաստատող և հատուցման իրավունք վերապահող, տարբեր տեսակի սննդի պահանջարկի և մատակարարված լինելու վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող ուռճացված տվյալներով կազմված կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ, «ՀԱՅԿԱԶՈՒՆՔ» ՍՊ ընկերության աշխատակիցներ Կ.Մ-ի, Ն.Հ-ի, Ն.Ն-ի, Ս.Ս-ի, Ռ.Մ-ի, ինչպես նաև մսամթերքի տեսակավորման և բաշխման գործընթացում ներգրավված Գ.Ս-ի, Ա.Ա-ի, Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող տարբեր մանկապարտեզների պատասխանատու անձանց և այլ անձանց՝ միջոցներ տրամադրելու և խոչընդոտները վերացնելու եղանակներով դրսևորված օժանդակությամբ, 2023 թվականի փետրվարից նոյեմբեր ամիսների ընթացքում փոխանցման եղանակով ստացել և խաբեության եղանակով հափշտակել են փաստացի չմատակարարված ապրանքների խմբաքանակների դիմաց վճարված՝ առանձնապես խոշոր չափերով գումարները:
Քրեական վարույթի շրջանակներում ձեռքբերված բավարար փաստական տվյալների հիման վրա հանցավոր խմբի 9 անդամների նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հարուցվել են հանրային քրեական հետապնդումներ, ներկայացվել են մեղադրանքներ: Հանցավոր խմբի անդամների մի մասը խոստովանական ցուցմունքներ են տվել հափշտակության կատարման մեխանիզմի, հանցավոր խմբի անդամների դերակատարության, հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամտի բաշխման, առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության կատարման հանգամանքների շուրջ կայացված պայմանավորվածությունների, դրանց իրագործման եղանակների և այլնի մասին: Ցուցմունքին կից ներկայացվել են նաև հափշտակության կատարման հանգամանքը հիմնավորող, ինչպես նաև հանցավոր եկամտի բաշխման չափի վերաբերյալ փաստական տվյալներ պարունակող գրառումներով փաստաթղթեր: Հանցավոր խմբի անդամներից հինգի նկատմամբ որպես խափանման միջոց՝ կիրառվել է կալանքը:
Միևնույն ժամանակ խուզարկություններ են կատարվել հանցավոր խմբի անդամների բնակության հասցեներում, դրանց կից շինություններում, աշխատավայրերում, ավտոմեքենայում, ընդհանուր՝ շուրջ չորս տասնյակ հասցեներում, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել են առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու վերաբերյալ գրառումներ պարունակող նոթատետրեր, փաստաթղթեր, շուրջ 55.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 22 մլն ՀՀ դրամ գումար, ոսկյա զարդեր, ինչպես նաև բջջային հեռախոսներ, համակարգիչներ:
Հարցաքննվել են նաև Երևան քաղաքի տարբեր մանկապարտեզների շուրջ երկու տասնյակ աշխատակիցներ, որոնց մի մասը տվել են խոստովանական ցուցմունքներ՝ տեղի ունեցած առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության հանգամանքների, հիշյալ հանցանքներին իրենց առնչության և քրեական վարույթով ապացուցողական նշանակություն ունեցող մի շարք այլ հանգամանքների վերաբերյալ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, իրականացվում են վարութային գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները, այդ թվում՝ մեծ ծավալի հասնող հափշտակության ամբողջական չափը և հանցավոր խմբի կազմում ներգրավված անձանց ողջ շրջանակը պարզելու, նրանց նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու, ինչպես նաև ենթադրյալ հանցագործությամբ պատճառված վնասի հատուցումն ապահովելու ուղղությամբ:

В результате комплексных оперативно-разыскных мероприятий и процессуальных действий, осуществленных по уголовному производству, инициированному в Главном следственном управлении на основании сообщения об очевидном преступлении, представленном в результате реализации оперативных данных, полученных в Ереванском городском управлении Службы национальной безопасности РА, и материалов, подтверждающих соответствующий факт, представленных вместе с ним, были раскрыты очевидные случаи совершения мошенничества в особо крупных размерах в составе группы по предварительному сговору, пособничества в его совершении, а также очевидные случаи подделки документов, подтверждающих факт, имеющий юридическое значение и предоставляющих право, выдаваемых организацией органа местного самоуправления и коммерческой организацией.
В результате осуществленных других доказательственных и процессуальных действий установлено, что Я. А, являющийся фактическим собственником обществ с ограниченной ответственностью "Айказунк" и "Фотон", признанные победителями тендеров на государственные закупки детского питания для дошкольных образовательных учреждений и занимающихся поставкой продуктов питания, по предварительному сговору с П. М., осуществляющим фактически функции водителя-доставщика в указанных компаниях, в составе группы, с единым умыслом, путем обмана, с использованием поддельных документов, имея умысел на хищение сумм в особо крупных размерах, взаимодополняя действия друг друга, с использованием поддельных документов, подтверждающих факт, имеющий юридическое значение и предоставляющих право на компенсацию, с не соответствующими действительности раздутыми данными о спросе и поставках различных видов продовольствия, при пособничестве (в виде предоставления средств и устранения препятствий) сотрудников ООО "Айказунк" К. М., Н. А., Н. Н., С. С., Р. М., а также Г. С., А. А., вовлеченных в процесс сортировки и распределения мясoпродуктов, ответственных лиц разных подведомственных мэрии Еревана детских садов и других лиц в период с февраля по ноябрь 2023 года путем перевода получили и мошенническим путем похитили суммы в особо крупных размерах, уплаченные за партии фактически непоставленных товаров.
На основании достаточных фактических данных, приобретеных в рамках уголовного производства, по соответствующей статье Уголовного кодекса РА в отношении 9 членов преступной группы возбуждены публичные уголовные преследования, предъявлены обвинения.
Некоторые из членов преступной группы дали признательные показания о механизме хищения, распределении ролей членов преступной группы, распределении доходов, полученных преступным путем, о достигнутых соглашениях относительно обстоятельств совершения хищения в особо крупных размерах и способах их осуществления и о другом. В дополнение к показаниям были представлены также документы с записями, обосновывающими обстоятельства совершения хищения и содержащие фактические данные о размерах распределения преступных доходов. В отношении пяти членов преступной группы в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу.
В то же время были проведены обыски по адресам проживания, в прилегающих к ним сооружениях, на рабочих местах, в автомобилях членов преступной группы, в общей сложности по примерно четырем десяткам адресам, в ходе которых были обнаружены блокноты, документы, содержащие записи о хищении в особо крупных размерах, сумма в размере 22 млн драмов РА, эквивалентная примерно 55 000 долларам США, золотые украшения, а также мобильные телефоны, компьютеры.
Были допрошены также около двух десятков сотрудников различных детских садов города Еревана, некоторые из которых дали признательные показания об обстоятельствах хищения в особо крупных размерах, их причастности к указанным преступлениям и ряде других обстоятельств, имеющих доказательственное значение по уголовному производству.
Предварительное следствие продолжается, проводятся процессуальные действия и оперативно-разыскные мероприятия по выяснению всех обстоятельств дела, в том числе общего размера хищения, достигающего крупных размеров, и полного круга лиц, вовлеченных в преступную группу, применению в отношении них мер уголовно-правого воздействия, а также по обеспечению возмещения ущерба, причиненного предполагаемым преступлением.