ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է
Ադրբեջանի փորձագիտական շրջանակներում որպես ռազմական փորձագետ և հայագետ ներկայացող, հայտնի և «լուրջ մասնագետ» Թելման Գասիմովի՝ ս.թ. դեկտեմբերի 5-ին տարածած տեսագրության վերաբերյալ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ Թելման Գասիմովը նշված տեսագրությունը ստացել է դեռևս 2017թ. նոյեմբերին երկքաղաքացի «Ա. Ք.»-ից, ով տեսագրել է շենքը, որտեղ «ծնվել և մեծացել է» Թ.Գասիմովը և ուղարկել նրան: Սակայն, Թ.Գասիմովը 6 տարի անց այդ տեսանյութի մոնտաժման եղանակով՝ տեսագրությանն ավելացնելով իր ձայնը, էժանագին քարոզչությամբ փորձում է հայ հասարակության մեջ տարածել խուճապային տրամադրություններ և դրանով իր «կշիռը» բարձրացնել ադրբեջանական լսարանում:
Ներկայացվում է 2017թ. նամակագրությունից մեկ հատված:
Կոչ ենք անում գասիմովներին՝ դուրս գալ հիվանդ երևակայություններից:
ՀՀ ԶԼՄ-ներին և ազգաբնակչությանը հորդորում ենք զերծ մնալ ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից տարածվող և չստուգված, հերյուրանքներ պարունակող տվյալներն ու նյութերը հրապարակելուց՝ հասարակության շրջանում անհարկի լարվածություն և խուճապ չառաջացնելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հավաստիացնում է, որ օպերատիվ իրավիճակը տարբեր ուղղություններով գտնվում է լիարժեք վերահսկողության տակ:

О видеозаписи, которая была распространена 5 декабря с.г. Тельманом Гасымовым,представившимся в экспертных кругах Азербайджана военным экспертом и арменоведом, известным и «серьезным специалистом», Служба национальной безопасности РА сообщает, что Тельман Гасымов получилуказанную видеозапись еще в ноябре 2017 года от имеющего двойное гражданство А.К., который заснял здание, где “родился и вырос” Т.Гасымов и отправил ему. Однако, спустя 6 лет Т. Гасымов, добавив к этой видеозаписи свой голос путем монтажа, посредством дешевой пропаганды попытался в армянском обществе распространить панические настроения и этим поднять свою “значимость” среди азербайджанской аудитории.
Представляется отрывок переписки 2017 года.
Призываем “гасымовых” не давать волю больному воображению.
СМИ РА и население Армении призываем воздержаться от публикации распространяемых азербайджанской пропагандистской машиной и непроверенных, содержащих выдумки данных и материалов, чтобы не вызывать неуместную напряженность и панику в обществе.
Служба национальной безопасности Республики Армения заверяет, что оперативная ситуация по различным направлениям находится под полноценным контролем.