«4 աշխարհամասերի հայ հետախույզը» տոնում է իր 100-ամյակը
Դեկտեմբերի 19-ին լրանում է Հայաստանի անվտանգության մարմինների երկարամյա աշխատակից, հետախույզ, պահեստազորի գնդապետ Պետրոս Արտաշեսի Պետրոսյանի 100-ամյակը:
ԳնդապետՊ. Պետրոսյանըծնվելէ 1923 թ. Գյումրիում: ՍովորելէԹբիլիսիիհրետանայինուսումնարանում, մասնակցելէՀայրենականՄեծպատերազմինորպեսհրետանայինմարտկոցիհրամանատար: 1946 թ. ընդունվելէԵՊՀմիջազգայինհարաբերություններիֆակուլտետ, որտեղիցհրավիրվելէաշխատանքիՀԽՍՀպետանվտանգությանմարմիններ: Շուրջ 20 տարվահետախուզականգործունեությանընթացքումաշխատելէԼիբանանում, ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Իրաքում, Եգիպտոսում:1973-1978 թթ. եղելէՀԽՍՀՊԱԿ-իառաջինբաժնի (արտաքինհետախուզություն) պետ: 1993-2003 թթ. դասավանդելէՀՀԱԱԾբարձագույնդասընթացներում(Գիտաուսումնականկենտրոնում): 2010 թվականից ՀՀ պատերազմի և զինված ուժերի վետերանների կոմիտեի նախագահնէ:
ՊարգևատրվելէԿարմիրաստղի,Հայրենականպատերազմի 1-ինաստիճանիշքանշաններով, «Պետանվտանգության պատվավոր աշխատակից» կրծքանշանով, բազմաթիվ մեդալներով:

“Armenian Intelligence Officer of 4 Parts of the World” Celebrates His 100th Аnniversary
December 19 marks the 100th anniversary of the birth of intelligence officer, colonel in reserve, and employee with many years of experience in the security bodies of Armenia Petros Artashes Petrosyan.
Colonel P. Petrosyan was born in 1923 in Gyumri. He studied at the Tbilisi Artillery School, and participated in the Great Patriotic War as an artillery battery commander. In 1946, he entered the Faculty of International Relations at YSU, from where he was invited to work in the state security bodies of the ASSR. In almost 20 years of intelligence activity, he worked in Lebanon, the USA, France, Iraq, and Egypt. In 1973-1978, he was the head of the first department (foreign intelligence) of the ASSR CSS. In 1993-2003, he taught at the higher courses of the RA NSS (at the Scientific-Educational Center). Since 2010, he is the Chairman of the Committee of War Veterans and the RA Armed Forces.
He was awarded the Order of the Red Star, the first degree Order of the Patriotic War, the badge “Honored Worker of State Security,” and many medals.